Da li ste već posetili Muzej zabranjene umetnosti u Barseloni? Prvi (i jedini) te vrste u svetu

autor Isidora Mitri
muzej

Kada se govori o evropskim prestonicama umetnosti, Barselona često ostane u senci Pariza, Berlina ili Beča. A zapravo, malo koji grad toliko hrabro spaja nasleđe i provokaciju, tradiciju i subverziju. Tome u prilog ide i činjenica da je od jeseni 2023. godine katalonski grad dom jedinstvenog kulturnog prostoraMuzej zabranjene umetnosti (Museu de l’Art Prohibit) je prvi takve vrste na svetu.

Iako je od otvaranja prošlo više od godinu dana, interesovanje za ovaj muzej ne jenjava. Naprotiv, sve više turista i lokalaca posećuje ovu nekonvencionalnu instituciju, znatiželjni da uživo vide dela koja su kroz istoriju bila – cenzurisana, zabranjivana, uklanjana sa zidova galerija, pa čak i fizički uništavana. Iza svega stoji jednostavna ideja: okupiti umetnost kojoj je, iz različitih razloga, bilo zabranjeno da postoji.

Šta sve ne sme (da uđe u muzej)?

Manifest muzeja vrlo jasno komunicira svoju misiju – suprotstaviti se istorijskom zaboravu i institucionalnoj autocenzuri. U njegovim prostorijama danas se nalazi više od 200 umetničkih dela iz privatne kolekcije katalonskog novinara i kolekcionara Tatxoa Beneta, koji je odlučio da okupljene radove – prethodno izložene i napadane širom sveta – konačno trajno smesti pod jedno gostoljubivo, ali kritičko, umetničko okrilje.

Na zidovima se susreću najrazličitiji autori, epohe i motivi – od dela Picassa, Warhola, Goye i Klimta, pa sve do savremenih umetnika čiji su radovi zabranjivani zbog političke, religijske, seksualne ili ideološke „neprikladnosti“. Svaka slika, instalacija ili skulptura nosi i kontekst svoje zabrane – često apsurdan, ponekad brutalan, uvek simptomatičan.

Mesto gde cenzura postaje eksponat

Smešten u raskošnoj Casa Garriga Nogués, muzeju je dom dala zgrada koja sama po sebi predstavlja umetnički artefakt – modernističko zdanje iz 1904. godine, delo arhitekte Enrica Sagniera, jednog od najvažnijih predstavnika katalonske secesije. Lokacija, na samom rubu čuvene Zlatne četvrti (Quadrat d’Or) u naselju Eixample, dodatno doprinosi utisku da ulazite u hram umetnosti – ali onaj u kojem se više postavljaju pitanja nego što se daju odgovori.

barselona proleće 2025 muzej
Edificio museu art prohibit barcelona cabecera

I šta se desilo posle?

Od otvaranja do danas, Muzej zabranjene umetnosti postao je jedno od najposećenijih kulturnih mesta u Barseloni. Uz stalnu postavku, tokom 2024. uvedeni su i tematski programi, diskusije o savremenoj cenzuri u digitalnom dobu, kao i radionice na temu umetničke slobode. Muzej je postao važna stanica za one koji umetnost ne doživljavaju kao ukras, već kao čin otpora.

U eri kada algoritmi brišu, a platforme utišavaju, ovaj muzej postavlja pitanje: ko odlučuje šta sme da se vidi? I još važnije – ko ima hrabrosti da pogleda?

Snapins.ai 404269101 655466846718445 2571206803140585195 n 1080

Foto: museuartprohibit.org/, Instagram (@museuartprohibit)