Kao najava premijere, 16. maja u dvorištu hotela Bristol organizovano je posebno Veče šansona povodom filma Gospodin Aznavur, u organizaciji MCF-a i Mascom Store-a, uz medijsku podršku našeg portala.
Uz preporučeni mid-century dress code i atmosferu inspirisanu Parizom iz pedesetih, posetioci su evocirali duh šansone, uživajući u muzici, poeziji i sećanju na umetnika čije su pesme most između epoha.

Program je ispratila brojna publika koja je veče obeležila emotivno, uz više aplauza tokom izođenja i ovacije na kraju.


Bristolom su, u čast jednog od najvoljenijih umetnika XX veka, prošetale brojne javne ličnosti, umetnici, ali i Aznavurovi fanovi, koji su još jednom potvrdili da je njegov glas i dalje deo savremenog muzičkog nasleđa.



PRIČA IZA FILMA GOSPODIN AZNAVUR
Na iscrpnoj biografskoj drami, koja prikazuje Aznavurov put od siromašnog dečaka jermenskog porekla do globalno prepoznatog umetnika, rediteljski dvojac Mehdi Idir i Grand Korp Malad radio je godinama. Imali su pristup Aznavurovoj ličnoj arhivi, a u rad na filmu uključeni su i članovi njegove porodice i bliski saradnici, što je omogućilo autentičan i dirljiv prikaz njegovog života.

„Prva verzija scenarija imala je više od 200 stranica. Bio je to četvorosatni film. Morali smo da sečemo, da iznova pišemo, da se fokusiramo na suštinu njegovog putovanja i obezbedimo da priča ima ritam“ izjavio je reditelj Idir.
Odluka da se film nazove Gospodin Aznavur bila je namerna.
„Želeli smo da naglasimo veličinu njegovog lika. Bio je veliki čovek, umetnik, ljubavnik, igrač reči, posmatrač, pažljiv mentor“, dodao je.

Aznavurova karijera je trajala više od sedam decenija, prodao je preko 180 miliona ploča, nastupao u više od 90 zemalja, snimio više od 1.200 pesama i igrao u preko 60 filmova. Njegov karakteristični promukli glas i pesme kao što su La Bohème, She, Hier Encore, La Mamma, Que C’est Triste Venise i Yesterday When I Was Young, ostaju večna muzička riznica.
MAGIČNE ŠEZDESETE I VEZA SA EDIT PJAF
Film posebno osvetljava period Aznavurove karijere tokom šezdesetih godina, kada je stvarao najčuvenije melodije, ali i njegovu blisku saradnju sa Edit Pjaf, koja ga je podržala u početku i povela na turneje po Francuskoj i Sjedinjenim Američkim Državama.
Njihovo prijateljstvo i umetnička sinergija dočaravaju duh vremena i značaj međugeneracijske podrške u umetnosti.
Inače, Šarl Aznavur rođen je 22. maja 1924. u Parizu kao Shahnour Vaghinag Aznavourian, u umetničkoj jermenskoj imigrantskoj porodici. Njegova sestra Aida i on odrasli su uz umetnost, majka mu je bila glumica, otac bariton, a tokom Drugog svetskog rata njihova porodica učestvovala je u Pokretu otpora, spašavajući brojne živote.

Aznavur se danas s pravom naziva “francuskim Frenkom Sinatrom”, ne samo zbog međunarodnog uspeha, već i zbog vanvremenske harizme i izražajnosti.
Premijera filma održaće se 20. maja, a značiće i početak bioskopske distribucije filma u Srbiji. Karte za svečanu projekciju mogle su se rezervisati putem sajta mts Dvorane i na blagajni bioskopa, a od ove nedelje film je na redovnom repertoaru domaćih bioskopa širom zemlje.