Povezano
Januar na umetničkoj sceni Beograda biće uzbudljiv – očekuju nas različite izložbe koje planiramo da posetimo u toku meseca. Donosimo vam mali vodič kroz sve izložbe koje se otvaraju do kraja januara – ili su već otvorene.
IZLOŽBE U KULTURNOM CENTRU BEOGRADA: „TUĐE KOŽE“
Izložbom „Tuđe kože“ Ivana Ranisavljević predstavlja fragmente radova koje je realizovala u periodu od prethodne četiri godine pretežno nastale tokom doktorskih studija na odseku za Nove medije Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu. U pitanju je jedinstvena ambijentalna instalacija satkana od fotografskih i video materijala telesnih gestova i akcija primarno svedenih na auto-nasilne radnje i izdržljivost.
Umetnica sopstvenim postupkom takoreći nekom vrstom taktike šoka suočava posmatrača sa onim što, nažalost, u velikoj meri boji savremeno srpsko društvo, a to je nasilje nad ženama kao posledica duboko ukorenjene mizoginije odnosno sistemske rodne diskriminacije. Reč je o startegiji transgresije odnosno pobune protiv patrijarhalnog poretka koja za cilj ima da kritički sagleda društveno konstruisanu ulogu žene. Izložba je otvorena u Galeriji Podroom do 15. 2. 2025.
„KO SE PLAŠI STRAHA JOŠ“
U ciklusu Kritičari su izabrali – koji čine izložbe kritičara savremene vizuelne umetnosti u Likovnoj galeriji od 1967. godine – Gordana Stanišić, istoričarka umetnosti i dobitnica Nagrade „Lazar Trifunović“ za 2020. godinu, priredila je izložbu KO SE PLAŠI STRAHA JOŠ… za 2025. godinu.
… Strah se ne može negirati jer je on empirijska realnost i emocionalno iskustvo, upozorenje i unutrašnji alarm, ali i cena spoljašnjeg haosa, uzrok i posledica posthumanog doba. Ako je kultura straha svuda oko nas, da li i dalje možemo diferencirati funkcionalnu od disfunkcionalne uloge straha, personalno od globalno socijalnog dejstva ili je sve podređeno vladavini strahom i suživotu sa njim u cikličnoj „sivoj zoni“… Da li strahom mistifikujemo pojave, da li nas on zarobljava i iracionalno destabilizuje ili je racionalna prevencija i odbrambena re-akcija?
Izložba je otvorena u Likovnoj galeriji do 15. 2. 2025.
GALERIJA KORNJAČA: „ČOVEK I TAČKA“
Filip Savković rođen je 2001. godine u Beogradu. Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu upisuje 2019. godine, smer slikarstvo. Diplomirao je 2023. godine u klasi profesora Dobrice Bisenića. Master studije završava 2024. godine u klasi profesora Zorana Dimovskog. Dobitnik je mnogih nagrada od kojih se izdvajaju nagrade za portret ,,Đorđe Bošan“ i nagrade iz Fonda ‚‚Mr Miodrag Janjušević, akademski slikar“. Njegovi radovi su bili uključei u razne kolektivne izložbe (Masterpieces VI, Umetnički prostor U10, Beograd, 2024, Izložba nagrađenih radova studenata FLU, Galerija FLU, Beograd, 2024). Priredio je jednu samostalnu izložbu (Inverzno gledište, Galerija Kornjača, Beograd 2024).
Njegova druga izložba „Čovek i tačka“ biće otvorena u petak 17. januara u 19h. Izložbu možete posetiti do 30. januara.
GALERIJA OSTAVINSKA: „POETIKA INTROSPEKCIJE“
Izložba “Poetika introspekcije” umetnica Jelene Vukajlović, Marije Jojić, Kristine Milosavljević otvorena je u Ostavinskoj galeriji. Izložba istražuje samospoznaju kroz umetnost, a svaka od umetnica na sebi svojstven način preispituje lična iskustva.
Kroz različite pristupe i umetničke forme, izložba pruža uvid u duboke unutrašnje procese, i poziva posetioce da se povežu sa sopstvenim emocijama, dilemama i refleksijama.
GALERIJA KVAKA 22: „SVAKA SLUČAJNOST JE SLUČAJNA“
Bilo da je u pitanju iluzija izbora, privlačnost transcendencije ili mamac „pripadnosti“, društvo oblikuje želje koje često ostavljaju ljude izolovanim i nepovezanim.
U središtu radova umetnica Darie Goncharove i Kristine Valenkove leže načini na koje se želja proizvodi i manipuliše. Korišćenjem marginalizovanih figura — kako ljudskih, tako i neljudskih— umetnice ističu kontradikcije sistema koji podstiče zavisnost, dok je istovremeno kažnjava. Izložba je otvorena do 26. 1. 2025.
U10 UMETNIČKI PROSTOR: „ISPIJ MOJU PUSTINJU“
Skup lutajućih fragmenata na izložbi Andreasa Brunera obuhvata prirodne i društvene strukture prevedene u sentimente specifičnih kulturnih toposa koji grade jedan svojstven semantički prostor.
Poetski ton koji postavlja naslov „Ispij moju pustinju“ sugeriše paradoks koji nastavlja da odjekuje kroz materijalnost proizvedenih dela, pri čemu stanja materije postaju intenzivne metafore za simptomatska mesta (boljke, stanja, sindrome) naših sve nestabilnijih realnosti. Izložba je otvorena do 5. 2. 2025.
GALERIJA NORDISTICA: „SLOJ PO SLOJ“
Katerina Ablamskaya je inspirisana teksturama zidova starog Beograda. Opečene fasade, tragovi ratnog vremena i ljuštenje boje pričaju priče koje briše vreme i ljudska aktivnost. Umetnica hvata proces promena, gde staro ustupa mesto novom, postajući deo urbanog okruženja i pamćenja. Projekat odražava ideju retroaktivne smetnje, kada nove uspomene zamenjuju stare.
Objekti su napravljeni od recikliranog papira, na koji su naneseni slojevi boje, papira, tkanine i pronađenih predmeta, stvarajući metaforu vremena kroz teksture, pukotine i izgubljene fragmente. Izložba je otvorena do 28. 1. 2025.
GALERIJA KOLARČEVE ZADUŽBINE: „STVARNOST NIJE DOVOLJNA“
Izložba slika „Stvarnost nije dovoljna“, Mirjane Bobić Mojsilović, književnice i novinarke, predstavljena je u Likovnoj galeriji Kolarčeve zadužbine. Književnica, čija je ovo peta samostalna slikarska izložba, u uvodniku kataloga napominje da su njene slike romani, a njeni romani slike.
Radovi rađeni akrilikom na platnu pod nazivima „Detinjstvo“, „Ludi brod“, „Brodić“, „Raspoloženi za ljubav“, samo su neka od umetničkih dela koje posetioci imaju priliku da pogledaju. Izložbu čini 17 radova koji su nastali tokom proteklih 10 godina. Izložba je otvorena do 25. januara.
Fotografije: instagram@kolarac_kolarceva_zaduzbina @ostavinskaa @usiljs_kornjaca