Knjiga zbog koje je Mark Zuckerberg uplašen

Meta se zbog ove knjige obratila sudu.

autor Božica Luković
knjiga

Nedavno je u Sjedinjenim Državama objavljena knjiga Careless People, koju je napisala bivša radnica kompanije Meta, Sarah Wynn-Williams, a koja je izuzetno kritična prema uslovima rada i Marku Zuckerbergu.

Knjiga je dostupna u američkim knjižarama od 11. marta i privukla je veliku pažnju, ne samo zbog svoje teme, već i zato što je objavljena bez ikakve promocije.

Sve je ređe da dela koja razotkrivaju unutrašnje tajne velikih kompanija budu objavljena bez prethodnih curenja informacija ili najava. Međutim, Careless People je gotovo preko noći postala izdavačka senzacija, iznenadivši kritičare i javnost, kao i vodeće ljude kompanije Meta.

Knjiga, između ostalog, iznosi navodne slučajeve uznemiravanja i neprimerenog ponašanja nekih rukovodilaca kompanije prema Wynn-Williams i drugim zaposlenima.

Posebno opisuje incident u kojem je Joel Kaplan, predsednik za globalne poslove u kompaniji Meta, koji je blisko povezan s Republikanskom strankom, navodno pokušao da priđe Wynn-Williams tokom jedne korporativne zabave, upućujući joj neprimerene komentare.

ZAŠTO JE OVA KNJIGA UPLAŠILA ZUCKERBERGA?

Ovo nije prvi put da su protiv rukovodilaca kompanije Meta iznete različite optužbe. Careless People je samo najnovija u nizu publikacija koje kritikuju kompaniju. Nije retkost da zaposleni u Meti otkrivaju američkim medijima određene odluke kompanije koje smatraju spornima, poput sve očiglednijeg približavanja Marka Zuckerberga Donaldu Trumpu.

Uprkos tome što Meta preti otkazima odgovornima za curenje informacija, gotovo uvek reaguje na kritike koje takva otkrića izazovu. Ponekad negiraju navode, a ponekad obećavaju da će rešiti probleme. Međutim, u slučaju Careless People, kompanija je odmah označila knjigu kao lažnu i nazvala je klevetničkom publikacijom. Zbog toga je Meta pokušala da ograniči njenu distribuciju, podnoseći žalbu sudu, prenosi nss mag.

knjiga

Ugovor Sare Wynn-Williams, koja je u Meti radila kao lobistkinja za političke i institucionalne odnose, navodno joj zabranjuje da daje negativne izjave o kompaniji nakon završetka zaposlenja. Takve klauzule nisu neuobičajene na tržištu rada u engleskom govornom području, posebno za visoke funkcije. Na osnovu toga, Meta je dobila sudsku zabranu kojom se Wynn-Williams privremeno sprečava da promoviše Careless People, dok ne bude doneta konačna presuda.

Međutim, ova zabrana nije negativno uticala na prodaju knjige: naprotiv, kontroverza koju je izazvala dodatno je povećala interesovanje, što je dovelo do rasta prodaje i privremenog plasmana knjige na vrh liste bestselera Amazon USA.

Knjiga Careless People takođe analizira promenu pristupa Marka Zuckerberga, sugerišući da je tokom godina postao izuzetno sujetna ličnost. Prema rečima Sarah Wynn-Williams, praktično je „postao parodija samog sebe“.

Zuckerberg je jedan od vodećih američkih preduzetnika koji aktivno nastoje da pridobiju naklonost novog predsednika SAD kako bi osigurali beneficije za svoje kompanije. Knjiga takođe otkriva da je Meta još 2016. godine odlučila da podrži izbornu kampanju Donalda Trumpa protiv Hillary Clinton.

Stoga više ne iznenađuje činjenica da je osnivač Facebooka, nekada povezan s progresivnim krugovima, priznao da žali zbog nekih ranijih odluka o moderaciji sadržaja na platformi.

image 2100189
instagram zuck

U tom kontekstu, Careless People detaljno opisuje Zuckerbergove navodne pokušaje da napravi značajne ustupke kineskom predsedniku, u nastojanju da Facebook uđe na kinesko tržište, gde je trenutno zabranjen zbog državne cenzure. Cilj je, prema knjizi, bio da se osigura pristup stotinama miliona novih korisnika.

Zbog svega toga, nije ni čudo što Zuckerberg pokušao da cenzuriše ovu knjigu.

Fotografije: instagram zuck