Geneza lofi zvuka: Od tehničke greške do muzike koja umiruje svet

zvuk savremene svakodnevice

autor Ivana Kordić
1563

Sećam se koliko mi je bilo teško da se koncentrišem tokom rada dok sam bila mlađa. Pokušavala sam sve – od omiljene pop muzičke liste, do RnB muzike, do klasičnih tonova, ali tkzv. „balans“ nikako nisam mogla da pronađem.

Iako su mi pop pesme navodno podizale raspoloženje, tekstovi i ritam su me brzo odvlačili. Klasična muzika je delovala… ali samo na početku. Nakon sat vremena, postajala je poput uspavanke, elegantne, ali i previše umirujuće.

Nakon klasične, otkrila sam LoFi muziku.

lofi

Ni jedna druga metoda nije donosila konkretne rezultate, pa sam odlučila da napravim pauzu i pretražim YouTube. Tu sam prvi put primetila fenomen „LoFi girl“ – video je nosio jednu vrlo lepu animaciju sa kojom sam mogla da se poistovetim maksimalno. Retro devojka, sedi kod prozora i uz kišu pije čaj. Iz znatiželje sam kliknula.

Ono što sam čula bio je savršen spoj smirenosti i blage energije, nešto što mi zaista nijedan drugi žanr do tada nije pružio. Bilo je kao da je ta muzika uspela da ućutka haos u mojoj glavi i natera me da se fokusiram, ali bez napora.

Šta je zapravo LoFi muzika?

LoFi, skraćeno od – low fidelity, predstavlja žanr koji neguje nesavršenost. Umesto besprekorno isproduciranog zvuka, LoFi koristi šumove trake, pucketanje vinila, jednostavne loop-ove i minimalne instrumentacije. Kombinuje hip-hop, jazz i easy listening u melodije koje ne odvlače pažnju, već nežno podsećaju um da ostane – prisutan. I što je još važnije – ova muzika ne traži pažnju, već je usmerava.

Mnogi LoFi producenti stvaraju iz kućnih studija koristeći skroman softver i pristupačnu opremu. Ova dostupnost je stvorila snažnu online zajednicu kreativaca koji muziku dele na platformama poput YouTube-a, SoundCloud-a i Bandcamp-a.

Retro ilustracije, VHS filteri, prizori iz detinjstva i prizvuci devedesetih stvaraju čitav univerzum osećanja i identifikacije šot je još jedan od razloga zbog čega se poistovećujem sa ovim žanrom.

Od tehničke greške do globalnog trenda

Pojam low fidelity potiče iz audio-inženjerskog vokabulara i prvobitno se odnosio na muziku nižeg kvaliteta snimanja u poređenju sa tzv. hi-fi standardima. Ipak, 1990-ih godina LoFi je postao priznati deo underground scene, naročito kroz radove producenata kao što su J Dilla i Nujabes, koji su semplovali vinile i koristili old-school beat mašine poput MPC-a.

Internet je ubrzao popularizaciju ovog žanra. Godine 2013. pojavljuju se prvi LoFi hip-hop radio kanali na YouTube-u, a od 2017. LoFi girl (ranije poznata kao ChilledCow) postaje globalna ikona – animirana devojka koja uči uz beskonačni tok LoFi bitova. LoFi girl kanal na YouTube-u ima više od 13 miliona pretplatnika.

Najpoznatiji loop stream trajao više od 13.000 sati pre nego što je YouTube greškom prekinuo prenos – a mogao je da traje beskonačno, jer je ljudi u svakom momentu bilo bez obzira na doba dana ili noći. To samo svedoči o povezanosti savremenog čoveka sa ovim muzičkim žanrom. Postoje i verzije popularnih pesama, pa čak i obrada klasičnih kompozicija, filmske muzike i anime soundtrackova – dakle čitavo malo muzičko blago.

Spotify recimo ima sopstvenu LoFi Playlists seriju, među kojima su „LoFi Beats“, „Jazz Vibes“ i „Chillhop Essentials“ sa milionima pratilaca.

Zašto nam je ovaj zvuk (toliko) potreban?

Prema psihologu Adrianu Lowu, muzika ima moć da blokira distrakcije i poboljša fokus:

Slušanje muzike može biti način da se usidrite i usmerite pažnju na zadatak, ali ne bilo koje muzike, LoFi se pokazao kao najbolji zvuk u kontekstu opuštanja.

Studije su pokazale da instrumentalna muzika sa niskim vibracijama pomaže kod zadataka koji zahtevaju koncentraciju, jer ne sadrži tekst koji odvlači pažnju. LoFi takođe koristi „spor tempo“, često između 60 i 90 BPM (beats per minute), što odgovara frekvencijama moždanih talasa u stanju relaksacije.

Pored toga, ova muzika je dostupna 24/7 putem online streamova, što je čini idealnom za upotrebu u bilo kom trenutku bilo da je reč o učenju, radu, potrebi da se opustimo, ili jednostavno – stvaranju prijatne atmosfere kod kuće.

Foto: Pinterest