Pogledajte novu Netflixovu seriju i saznajte sve o fenomenu „catfishinga“
Kirat Assi, donedavno omiljena radijska voditeljka i stručnjakinja za medije i kulturu, ni u snu nije mogla da pretpostavi kakav će joj životni zaokret doneti običan zahtev za prijateljstvo na Facebooku. Upravo Netflix predstavlja čitav njen život od tog momenta, sve do danas. Kako izgleda život osobe koja je deset godina bila žrtva catfishinga?
Godine 2009, kada je Bobby Jandu – poznanik njenih prijatelja i brat njene rođake – ušao u njen digitalni svet, počela je priča vredna dokumentarca.
Ono što je započelo kao lagana virtuelna veza preraslo je u devet godina različitih emocija, nasilja i, kako se kasnije ispostavilo, laži. Danas se priča Kirat Assi nalazi u centru pažnje dokumentarnog filma Sweet Bobby: My Catfish Nightmare, koji je oborio rekorde gledanosti širom sveta.
Šta je catfishing?
Catfish je termin koji se koristi za opisivanje lažnog predstavljanja na internetu, obično s ciljem obmane ili prevare. Osoba koja sprovodi „catfishing“ često stvara lažni identitet na društvenim mrežama ili platformama za upoznavanje kako bi uspostavila emotivnu ili romantičnu vezu s nekim. U ovim situacijama, catfisher može koristiti tuđe slike, izmisliti biografiju i kreirati priče kako bi zadržao poverenje žrtve. Ovaj dokumentarac na Netflix platformi možda najbolje opisuje pojavu.
Devet godina veze – nikada se nisu videli
Kada je Kirat prihvatila Bobbyjev zahtev, videla je poveznicu – bio blizak njenoj porodici u Keniji, zemlji gde je Bobby i živeo – znači stvaran je lik – njena porodica ga poznaje. Njihovo prijateljstvo raslo je uz stotine poruka koje su razmenjivali svakodnevno, sve dok jedno drugom nisu postali životni oslonac.
Kirat je godinama strpljivo čekala njihov susret, ali je život, kako se činilo, imao druge planove. U jednom trenutku Bobbyjev prijatelj se obratio Kirat s dramatičnom vešću – Bobby je bio ranjen i uvučen u program zaštite svedoka, daleko od očiju javnosti.
Netflix sjajno predstavlja ljubav u senci tajni
Kako su godine prolazile, njihovo dopisivanje preraslo je u romansu, vezu, kasnije veridbu – sve jasno opisuju u Netflixovom filmu. Kirat je podržavala Bobbyja kroz teške trenutke, verujući u budućnost u kojoj će njih dvoje konačno biti zajedno i fizički. No, sve je to bio deo perfidne igre.
Kada je Kirat konačno saznala Bobbyjevu adresu i pozvonila na njegova vrata, dočekala ju je neprijatna istina: onaj za koga je verovala da je ljubav njenog života – nikad nije ni postojao. Iza lažnog identiteta skrivala se njena rođaka Simran, koja je koristila preko 60 lažnih internet profila da bi održala prevaru „živom“.
Priča bez pravde? Zašto svet tek treba da razume šta znači catfish
Simran je koristila sopstvene digitalne veštine kako bi godinama kontrolisala svaki aspekt Kiratinog života, manipulišući njenim emocijama. Čitava priča završila se bez zakonskih posledica.
U društvu koje i dalje nije prepoznalo zakonske okvire za ovakve digitalne prevare, Kirat Assi danas govori u ime mnogih žrtava širom sveta. Dokumentarni film Netflix kompanije – Sweet Bobby otvorio je oči javnosti, podsećajući nas da iza svakog ekrana može da čuči priča – koja ne mora uvek imati srećan kraj.
Ova priča je na društvenim mrežama izazvala lavinu komentara o tome koliko su zaista „sigurne“ naše digitalne veze i koliko možemo verovati onima koji su nam – u tom smislu – najbliži.
Kirat nastavlja da podiže svest o važnosti uvođenja zakona protiv online manipulacija, dok se još uvek bori da povrati kontrolu nad svojim životom. Ova priča na Netflixu je podsetnik za sve nas da živimo u svetu u kojem internet može biti mesto velikih mogućnosti – ali i još većih obmana.
Toplo preporučujemo da zaronite u svet ove mlade novinarke jer je njena priča podsetik za sve nas da je digitalni, tj. virtuelni svet mesto na kom se trenutno gotovo svakodnevno suočavamo sa prevarama različite vrste.
Foto: IMDb, YouTube