Gledali smo najpopularniju seriju na Netflixu i donosimo utiske

Spoilers free!

autor BURO.
sirens

Na Netflixu se retko pojave serije na “zlatnoj sredini” između komercijalnog i promišljenog, zabavnog i odmerenog, laganog, a ipak ne toliko zaboravnog – a u maju smo dobili čak dve: posle Four Seasons, stiglo nam je ostvarenje Sirens, koje smo u dahu pogledali.

Ova serija ima samo pet epizoda, hipnotišuću priču i vrhunsku glumačku ekipu, koju predvodi briljantna Julianne Moore. Radnja prati devojku iz radničke porodice, Devon DeWitt (Meghann Fahy), dok putuje na ostrvo Martha’s Vineyard kako bi se suočila sa svojom davno odsutnom sestrom Simone (Milly Alcock). 

Umesto da pomogne Devon u brizi za njihovog bolesnog oca, Simone radi kao lična asistentkinja  ultra-bogatoj Michaeli Kell (Julianne Moore), udatoj za milijardera Petera Kella (Kevin Bacon).

Devonin dolazak preti da naruši pažljivo izgrađenu Simoninu novu stvarnost – a to je samo početak svih nadrealnih situacija koje slede. Sirens je pre svega satirična komedija raskošnih kadrova, smeštena u bajkovito okruženje koje doprinosi samoj izmaštanoj, pastelnoj stvarnosti priče. 

sirens

Uprkos evidentnim manama serije i pomalo nespretnom završetku, zapravo, serija u celini ostavlja snažan utisak, jer daje komentar o mogućnosti životnih izbora, klasnim razlikama, ali i preovlađujućem narativu tipičnim za kasni kapitalizam, u kojem je sopsteno blagostanje vrhovni imperativ.

KAKO JE NASTALA SERIJA SIRENS?

Temelji priče Sirens potIču iz pozorišne drame Elemeno Pea, autorke i kreatorke serije Molly Smith Metzler. Naslov drame je jedinstven jer se odnosi na pogrešno shvatanje sredine engleske abecede od strane jednog lika. Elemeno Pea zapravo treba biti “L, M, N, O, P.”

„Dakle, dramu sam napisala pre 15 godina. Ima pet likova, sve se događa u jednoj prostoriji, traje 90 minuta, a tih pet likova su Michaela, Simone, Devon, Ethan i Jose. Ti likovi su svakako ključni i u seriji,“ izjavila je kreatorka serije Sirens, Molly Smith Metzler, za DECIDER.

Radnja predstave prati Devon koja posećuje svoju sestru Simone na njenom luksuznom poslu na ostrvu Martha’s Vineyard, dok su njeni poslodavci navodno izvan grada. Ali Michaela, supruga poslodavca, narušava njihov ženski vikend kad joj muž objavi da želi razvod.

image 8037672

Smith Metzler je objasnila da joj je proširenje sveta Elemeno Pea u Sirens omogućilo da prati likove kroz ceo vikend, dublje zaroni u njihove prošlosti i uvede likove koji su u originalnoj drami bili samo spominjani.

„Najveća promena – i ona koja me najviše veseli – jeste to što u drami čujemo o Peteru Kellu. Znamo koliku moć ima. Svi ga se boje jer dolazi, ali ga nikada ne upoznamo. A u Sirens, naravno, on ima veliku ulogu, i glumi ga Kevin Bacon. Razlog zašto je odabran je taj što je razoružavajuće simpatičan i deluje kao da je iz radničke klase. Skuplja školjke, pije pivo i zaboraviš koliko je moćan. To mi je sjajno kod njega jer na kraju, naravno, ispadne da je on daleko najmoćniji od svih“, objasnila je.

Njena izjava je važna i ako ste pogledali seriju i ako niste – jer Sirens još jednom naglašava ono što svi dobro znamo: uloga žena naspram muškaraca u braku je tek neznatno promenjena u savremenom dobu, a što je muškarac moćniji, to je žena potčinjenija – bez obzira na to kolike privilegije ima.

image 602864
instagram netflix

Takođe, serija nas podseća da se fizički izgled i dalje koristi kao kapital koji pomaže u usponu na društvenoj lestvici – a dobro poznati „udaj se bogato“ narativ u seriji je zamaskiran konceptom manifestacija i zasluge, pri čemu se stalnim ulaganjem u fizički izgled, ponašanje, manire i naravno kontakte „zaslužuje“ dobar život, odnosno bogati muškarac koji će ga omogućiti. Karijera i finansijska nezavisnost, ipak, često nemaju šanse naspram obećane lagodnosti.

Jasan primer je Michaela (Julianne Moore) i njene tri drugarice, kao i njeno „mentorstvo“ Simone (Milly Alcock), zasnovano na zajedničkim ritualima, jeziku, stilu odevanja. To je pažljivo izgrađeni lifestyle koji je toliko dalek pripadnicima nižih klasa, da zaista deluje kao kult.

Novac, gotovo uvek u muškom posedu, zapravo je preduslov za ostvarenost žena u seriji, koja nas kroz lik Micheale jasno o tome upozorava.

image 1359709

IF IT DOESN’T SERVE YOU, LET IT GO

Reči koje Simone izgovara u završnici takođe sumiraju još jednu važnu temu koju je serija Sirens „načela“. Radi se o našoj voljnosti ili nevoljnosti da budemo nesebični, odnosno da se odreknemo svog blagostanja zarad blagostanja drugih.

Naravno, živimo u kapitalističkom svetu upravo zato što smo kao vrsta iznad svega sebični, ali nam Sirens na zabavan način prikazuje kako je ta osobina ideološki „uvijena“ u ukrasni papir – kroz narativ da mi zaslužujemo da nam bude dobro, po svaku cenu.

Dok je starija sestra Devon spremna da se odrekne glamuroznog života kako bi se brinula o dementnom ocu, nakon što je napustila studije kako bi vaspitavala i obrazovala sestru, Simone je spremna da „gazi“ preko baš svakoga kako bi sačuvala svoj lagodni život. Mnogi je ne bi krivili, s obzirom na njenu traumatičnu prošlost.

Ali, serija nas tera da se zapitamo: imaju li vrednosti koje ceni Devon danas ikakve šanse – ili većina nas sve procenjuje u odnosu na to koliko „služi“ našem ličnom blagostanju?

image 8062365

Pored pregršt tema, Sirens ima možda čak previše tonalnih preokreta da bi svi uspeli, ali joj to daje jedinstvenu i uzbudljivo nepredvidivu energiju, zbog čega ćete, sigurni smo, biti nepovratno uvučeni u ovu priču.

Mitološki aspekat serije je upravo bogatstvo – novac je ultimativni „zov sirena“ u 21. veku, a možda i oduvek, dok oni koji ga imaju postaju pandat antičkim bogovima. Ako želite da im se prudružite na raskošnim zabavama, prvo ćete morati da izbrišete svoju prošlost – ali i svaki tag da je neka verzija vas u njoj ikada postojala.

Fotografije: instagram netflix