Kako da otkrijete novu muziku, a da ne koristite Spotify

autor Ivana Kordić
1242

Algoritmi oblikuju naše navike slušanja, te se čini da je otkrivanje nove muzike postalo manje stvar istraživanja, a više pasivni proces koji se dešava najpre na Spotify aplikaciji.

Sa svojim personalizovanim plejlistama, Spotify nudi komfor, ali i postavlja granice time što nas suptilno vodi kroz poznate muzičke okvire koji bi nam se sigurno dopali, često zanemarujući one neistražene, jer naravno, postoji rizik da ne predvide dovoljno dobro.

Međutim, povratak metodama koje podstiču ljudsku radoznalost trebalo bi da bude rešenje problema algortma i zavisnosti od istog, čime se možemo povezati sa muzikom na dublji i intimniji način što i jeste čitava suština.

LOKALNA SCENA: MIKROKOSMOS KREATIVNOSTI

Svaka zajednica, bilo da je reč o velikom gradu ili malom mestu, ima svoju kakvu takvu muzičku scenu. Lokalni koncerti, underground klubovi ili čak mali i neafirmisani izvođači često kriju autentične muzičke pravce, a njihov rad odražava specifične društvene, kulturne i emocionalne slojeve sredine. U takvom okruženju muzika dobija novu dimenziju – ona više nije proizvod, već intimna priča. Na taj način verujemo da ćete se dublje povezati sa produktom.

Pored toga, lokalne scene često postaju inkubatori za globalne zvezde. Adele je, primera radi, započela karijeru na malim londonskim binama, dok su Foo Fighters nastali iz garažnih sesija. Prateći lokalne talente, postajete i deo njihovog ličnog razvoja, a njihova priča ujedno postaje i vaša.

Snapinsta.app 456709794 2274175352931804 4285048433800084792 n 1080

RADIO

Iako se tradicionalni FM radio čini prevaziđenim, on i dalje pruža značajne mogućnosti za otkrivanje nove muzike.

Na globalnom nivou, stanice poput BBC Radio 6 Music ili KCRW poznate su po programima posvećenim eksperimentalnim i nezavisnim izvođačima. Internet radio platforme, poput NTS Radio ili SomaFM, obnavljaju koncept kuriranog sadržaja, pružajući muziku koja je potpuno oslobođena od komercijalnih uticaja.

Podkasti su još jedan medij koji se pokazao kao nepresušan izvor inspiracije. Programi poput Song Exploder ne samo da vam otkrivaju novu muziku, već i omogućavaju da razumete proces stvaranja, produbljujući vašu povezanost sa umetnicima, ili ukoliko ste i sami neko ko se bavi muzikom, imate uvid u sve informacije i aspekte ove umetnosti do kojih ne možete doći ukoliko se samo služite Spotify aplikacijom.

ISTORIJA

Dublje uranjanje u muzičku prošlost može otvoriti vrata do čitavih žanrova i umetnika koji su oblikovali moderne zvukove. Mnoga dela iz prošlih decenija i dalje deluju sveže zbog svoje autentičnosti. Na primer, slušanje elektronskih eksperimenata Kraftwerk-a može baciti novo svetlo na današnje izvođače poput Daft Punk-a ili Gorillaz-a.

Čitanje biografija omiljenih izvođača, poput Patti Smith ili Bob Dylan-a, takođe otkriva kako su oni sami otkrivali muziku, stvarajući most između epoha. U ovom delu istrživanja dozvoljeno je oslanjati se na Spotify i preporuke koje će uslediti od strane njihovog algoritma.

Idealno je vratiti se žanrovima i izvođačima koji su obeležili muzičku industriju, imenima koja su ostavila trag, pokrenula nove žanrove, pristupe. Takođe, ukoliko ste osoba koja se zaista interesuje za muziku, sigurno je da će vam parče istorije značiti u smislu rauzmevanja šire slike i kreiranja sopstvenih stavova i mišljenja. Spotify u tome na žalost ne igra veliku ulogu, morate da zavučete rukave.

Spotify

Takođe, globalizacija je donela dostupnost muzičkih pravaca koji ranije nisu bili lako dostupni.

Afrobeat pionira Femi Kuti ili kubanske salse Celia Cruz možda neće predložiti Spotify algoritmi, ali upravo oni predstavljaju muzički univerzum koji vas može iznenaditi, pa poslušajte.

World music festivali, kao što su Womad ili Sziget, nude priliku da uživo doživite zvukove iz različitih kultura, dok blogovi posvećeni svetskoj muzici, poput World Music Central, nude detaljne liste koje proširuju horizonte. Dakle, pozabavite se istraživačkim radom.

PRODAVNICE VINILA

Vinil ploče su poslednjih godina doživele renesansu, ne samo kao muzički format već i kao način povezivanja sa umetnicima. Muzičke prodavnice, poput Rough Trade-a u Londonu ili Amoeba Music-a u Los Anđelesu, često zapošljavaju zaljubljenike u muziku čija je strast za preporukama neuporediva s algoritmima. Međutim, i naši domaći prodavci mogu da se pohvale muzičkim zanjem, te savetujemo da posetite prvu obližnju prodavnicu ploča i ispričate se sa prodavcima. Spotify ne može da zameni živu reč.

Ukoliko za tu egzibiciju ipak niste raspoloženi, listajte sami po poločama i odaberite nešto što vas privlači da poslušate.

FILMOVI I SERIJE

Kompilacije iz filmova poput Pulp Fiction ili serija kao što je Euphoria, Wensday, postale su prepoznatljive kao dela za sebe. Soundtrack-ovi su, u suštini, kurirane kolekcije koje nude kvalitetnu muziku u kontekstu priče. Međutim, tu su i kultni filmovi i serije, te definitivno savetujemo da sledeći put kada budete gledali nešto, obratite pažnju i na muziku i na taj način dođete do novih naslova. Spotify ipak može i u ovom slučaju pomoći jer ima specijalizovane playlist-e.

Moj najbolji ulov bio je u seriji Succession, u prvoj epizodi koja počinje sa pesmom Beastie Boys – An Open Letter To NYC i sada je to jedna od slušanijih pesama na mom Spotify nalogu.

Foto: Instagramkraftwerkofficial, adele