Istorija i simbolika LGBTQ+ zastava
Svake godine u junu slavimo ne samo dolazak leta, već i Mesec ponosa i LGBTQ+ zajednicu. Iako je ovaj mesec obojen šljokicama i odjekuje smehom, takođe predstavlja važnu priliku da se podsetimo bitnih LGBTQ+ pojmova i definicija koje bi svako trebao da zna, dignemo glas za neka važna pitanja, prevashodno ono koje se tiče zakona, ali i da se osvrnemo, sagledamo istoriju i shvatimo šta nas je danas dovelo dovde, šta možemo i moramo bolje. Krećemo putem LGBTQ+ zastava.
Gilbert Baker

Umetnik, aktivista i otvoreni gej vojni veteran po imenu Gilbert Baker 1974. upoznaje kolegu aktivistu, budućeg političara i LGBTQ+ heroja Harveya Milka. Tri godine kasnije, Milk izaziva Gilberta da stvori simbol za gej zajednicu što je rezultiralo prvom duginom zastavom. Svaka od osam boja imala je značenje: pink: seks, crvena: život, narandžasta: lečenje, žuta: sunčeva svetlost, zelena: priroda, tirkizna: magija/umetnost, indigo: spokoj, ljubičasta: duh. Ova revolucionarna kreacija je debitovala na Paradi za Dan slobode homoseksualaca u San Francisku 25. juna 1978. samo nekoliko meseci pre nego što je Harvey ubijen, zbog čega ima još dublju i važniju simboliku.
Tradicionalna zastava

Zastava završava svoj evolutivni krug 1979. godine bez ružičaste i tirkizne trake, a šest pruga u boji do danas ostaju glavni simbol LGBTQ+ zajednice.
Zastava "Progres"

Godinu dana nakon debija zastave ponosa Filadelfije kojom su u zajednicu uključeni i afroamerikanci, kao i trans pruge, dizajner Daniel Quasar predstavio je prerađenu verziju inkluzivne verzije. Crna traka ima dvostruko značenje: simbolizuje stigmu koja okružuje osobe koje žive sa HIV virusom i odaje počast onima koji su u borbi sa virusom izgubili život.
Biseksualna zastava

Biseksualnu zastavu ponosa kreirao je LGBTQ aktivista Michael Page 1998. kako bi povećao vidljivost biseksualnih pojedinaca u LGBTQ zajednici ali i društvu u celini. Ružičasta boja predstavlja privlačnost prema osobama istog rodnog identiteta, plava označava privlačnost prema ljudima koji se identifikuju kao različiti pol, dok ljubičasta pruga u sredini simbolizuje privlačnost prema oba pola.
Interseks zastava

Morgan Carpenter, aktivista i kreator Interseks verzije, želeo je zastavu „koja nije izvedena, ali je ipak čvrsto utemeljena na značenju“. Na putu dolaska do rešenja, koristio je žutu i ljubičastu jer je reč o rodno neutralnim bojama, a krug simbolizuje celinu i potpunost.
Rodno fluidna zastava

JJ Pole je kreirao rodno fluidnu zastavu 2013. godine sa željom da predstavi ljude čiji je rodni identitet i/ili izraz fluidan i može da varira. Zastava ima pet horizontalnih pruga različitih boja koje predstavljaju ženstvenost (ružičasta), nedostatak pola (bela), kombinaciju muškosti i ženstvenosti (ljubičasta), sve polove bilo gde na spektru (crna) i muškost (plava).
Saveznička zastava

Premda je tačno poreklo savezničke zastave nepoznato, ona je nastala krajem 2000-ih kao simbol heteroseksualnih, simbolizovanih kroz crno - bele pruge, koji aktivno podržavaju LGBTQ+ pojedince. „A“ u centru zastave označava reč saveznik (ally) i tradicionalno sadrži šest boja.
Lezbejska zastava

Iako postoji više verzija lezbejske zastave, ova koja postoji od 2018. godine je verzija koja je najšire prihvaćena, a sedam različitih nijansi ružičaste, narandžaste, bele i crvene korišćene su za predstavljanje različitih tipova ženstvenosti.
Bezrodna zastava

Bezrodna zastava kreirana je 2014. sa ciljem da predstavlja ljude čiji se rodni identitet ne uklapa u tradicionalnu muško/žensko binarnost. Boje zastave simbolizuju one čiji rod pada izvan konvencionalne podele (žuta), ljude sa više ili svih polova (bela), one čiji rodni identitet pada između muško/žensko ili je njihova mešavina (ljubičasta), i ljudi koji osećaju da su bez pola (crni).
Drag zastava

Iako je postojala ranija verzija Drag Pride zastave koju je kreirao umetnik Sean Campbell 1999. godine, druga verzija koje je ostala u upotrebi debitovala je na Međunarodnom Drag festivalu u Ostinu 2016. i sadrži krunu i zvezde na tri vertikalne pruge, od kojih svaka ima značenje: ljubičasta: strast prema dragu, bela: tabula rasa u koju se lice i telo transformišu prilikom kreiranje drag persone, plava: samoizražavanje i lojalnost, kruna: liderstvo unutar zajednice, zvezde: različite forme draga.