Da li je Dysport novi Botox?

    27.01.2022.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2022/01/botox_cover.gif

    Da li smo dobili vašu pažnju? Novi Botox? Zamena za Botox? Prirodni Botox? Sve su ovo razni marketinški trikovi za reklamiranje sličnih ili nepostojećih stvari. Na primer, Gwinnie Paltrow ne koristi Botox nego drugi neuromodulator, odnosno supstancu koja ima isto dejstvo ili to što se u ovakvoj vrsti marketinga prečesto izostavlja činjenica da je botulinum toxin sam po sebi prirodnog porekla. U poslednje vreme, kod nas se sve više spominje Dysport – iako se in na tržištu nalazi veoma dugo i objektivno nije novina. Donosimo vam sve što treba da znate o jednom i drugom.

    Šta je Botox

    Botox je jedno od zaštićenih imena brendova botulinum toxina tipa A (BoNT-A) koji proizvodi bakterija clostridium botulinum. Kada se injektuje u kozmetičke svrhe, on blokira komunikaciju između nerava i mišića i time parališe mišiće što za posledicu ima ublažavanje i nestanak statičkih bora, kao i eliminisanje nekih dinamičkih bora te sprečavanje da postanu statičke.

    Botox je u svetu odobren kako u estetske svrhe, tako i za lečenje migerne, prekomernog znojenja, čak i problema sa bešikom.

    Šta je Dysport

    Dysport je zaštićeno ime brenda drugog botu botulinum toxina tipa A koji se zove abobotulinumtoxinA (ABO). Njegov glavni aktivni sastojak je isti kao i kod Botoxa ali on u svojoj formuli sadrži i neke dodate proteina zbog kojih ima nešto nižu molekularnu težinu što ga čini malo blažim. Zato e izuztno pogodan za tretman većih regija kao što je čelo, a neki pacijenti tvrde da posle Dyzporta izgledaju „manje zamrznuto“ nego nakon Botoxa. Ipak, ovaj efekat ipak na kraju zavisi od veštine i estetike lekara, a ne vrste botulina. 

    Odobren je za tretmane ublažavanje bora i problema grčenja mišića.

    Po čemu su slični, a po čemu se razlikuju

    Ono što je najvažnije znati jeste da je aktivni sastojak u oba botulinum toxin tipa A što znači da proizvode slične kozmetičke rezultate: smanjenje bora i finih linija koje nastaju kao posledica aktivnosti mišića na licu i vratu. Njihov zadatak jeste da ublaže ili uklone statičke bore (one koje se vide i u stanju mirovana) i spreče nove dinamičke bore da postanu statičke.

    Mogući neželjeni efekti takođe su im isti, a to su uglavnom modrice, crvenilo i bol na mestima uboda. Moguće je imati i blage vrtoglavice, osetiti slabost ili glavobolju. Svi ovi simptomi nestaju u periodu od 12 do 48 sati. Ozbiljniji neželjeni efekti dešavaju se izuzetno retko, a mogu biti alergije i u slučaju širenja otrova (uglavnom usled nestručnog apikovanja) simptomi trovanja botulinom u koje spadaju poteškoće u disanju i gutanju, slabost mišića i otežan govor.

    Dysport i Botox funkcionišu po istom principu, a aktivni sastojak i u jednom i u drugom jeste botulinum toxin tipa A. Dysport se čini da brže „hvata“ (za 2 do 3 dana, u porešenju sa Botoxom kome treba 3 do 5). Zameniti jedan drugim nije loša ideja kod pacijenata koji su se „navikli“ na određeni neuromodulator pa na njega slabije reaguju.

    Kako odabrati

    Odgovor na ovo pitanje zapravo treba da vam da lekar, a ne da birate sami (baš kao što je to slučaj sa izborom filera ili, uostalom, svim anti-aging i estetskim procedurama). I Dysport i Botox su neurotoksini jednake sigurnosti i praktično istog učinka, a razlike su suptilne i odnose se na tehničku stranu apliciranja.

    Kada se podviče crta, Dysport i Botox su poput Coca-Cole i Pepsija. Istina je da se doziranje i tačke na koje se plasiraju razlikuju ali sa tačke gledišta pacijenta – stvar je ukusa. Presudna stvar su uvek stručnost i veština lekara, kao i to koliko se vaše ideje poklapaju sa idejema vašeg lekara.

    Saznaj više:
    Povezani članci: