
Da li znate kako da negujete kožu kada sunce počne jako da sija?
Proučite ova pravila za negu kože kad se pomoli (jako) sunce i saznajte da li negde grešite
Pravilo #1
Odaberite adekvatan SPF
i pravilno ga nanosite
Ne, nije svejedno o kakvoj kremi sa zaštitnim faktorom je reč. Neke od njih sadrže samo zaštitu od UVB zraka, one vrste zraka od koje ćete izgoreti i koji mogu izazvati rak kože. UVA su takođe opasni ali njihovo štetno dejstvo u vidu fleka, bora i gubitka elastičnosti, vidi se tek nakon nekog vremena.
UVEK ČITAJTE ETIKETU: POTREBAN VAM JE ŠIROK SPEKTAR ZAŠTITE (UVA I UVB)
Ipak, visina zaštitnog faktora i njegova vrsta nisu dovoljni - neophodno je da ga nanesete na ispravan način:
Za lice je potrebno oko pola kašičice proizvoda kako biste dobili zaštitu koja je naznačena na pakovanju. Ovo je razlog zbog kog - pogotovo leti - ne treba da se oslanjate samo na šminku sa SPF-om pošto je malo verovatno da ćete je naneti u dovoljnoj količini.
Kremu sa SPF-om treba temeljno i ravnomerno naneti, a ona uvek treba da bude poslednji korak u rutini nege (hidratantna krema preko ili ulje bilo koje vrste mogu joj umanjiti efikasnost). Sačekajte dok se SPF potpuno upije - desetak minuta - da nastavite sa šminkanjem.
Ponovno nanošenje se preporučuje na svaka dva do tri sata.
Pravilo #2
Temeljno čistite lice
Prizvodi sa zaštitnim faktorom formulisani su da budu dugotrajni i da stvaraju nevidljivi zaštitni film preko kože, a često sadrže i vodootporne sastojke. Kako biste ih uklonili u potpunosti, koristite se duplim čišćenjem u večernjoj rutini.
Prvo nanesite hidrofilno ulje, mleko ili balzam za čišćenje na suvu kožu i ravnomerno ga rasporedite.
Ukoliko je u pitanju ulje, dodajte vodu i kada postane emulzija dobro ga utrljajte, a zatim uklonite. Mleko ili blazam isto utrljajte i uklonite vatom ili tkaninom.
Za drugi korak upotrebite blagi čistač koji će temeljno ukloniti sve ostatke prljavštine i uljanog ili krem sredstva za čišćenje ali neće narušiti zaštitnu barijeru kože.
PREDNOST DUPLOG ČIŠĆENJA JESTE U TOME ŠTO JE VEOMA EFIKASNO ALI NE I AGRESIVNO, TE NE ISUŠUJE KOŽU
Pravilo #3
Budite obazrivi sa retinolom/retinoidom i kiselinama
Jaki aktivni sastojci su nešto sa čime uvek treba biti obazriv i držati se personalizovanog pristupa. Njihove jake koncentracije mogu oštetiti zaštitnu barijeru kože i samu kožu učiniti osetljivijom na sunce ali to ne znači da su svi aktivni sastojci “zabranjeni” leti u svim oblicima. Naprotiv.
Čist retinol je fotosenzitivan i zato ne treba da ga uključujete u svoju dnevnu rutinu ali ako koristite neki blaži oblik preparata sa derivatima vitamina A uveče i preparat sa zaštitnim faktorom 50 preko dana, ne bi trebalo da imate problema. Ukoliko imate osetljivu i/ili problematičnu kožu, konsultujte dermatologa.
Vitamin C je antioksidans koji obnavlja kožu nakon njenog izlaganja suncu - on boostuje sintezu kolagena i elastina i deluje na pigmentacijske fleke. Slobodno ga koristite u svojoj dnevnoj rutini.
Ono što zaista treba da ograničite jesu upotrebe jakih koncentracija kiselina. Veoma blag piling se povremeno sme koristiti u noćnoj rutini ali je visoka zaštita od sunca preko dana obavezna.
Pravilo #4
Eksfolijacija mora biti izuzetno blaga
Obnavljanje površinskog sloja kože odvija se spontano ali se ovaj proces usporava kako sa godinama tako i u situaciji kada je kože dehidrirana ili previše masna. I jedno i drugo stanje su moguća zbog i sa promenom godišnjeg doba.
Nežna pomoć zato nije na odmet, ali u toku sunčanog perioda najbolje je koristiti enzimske pilinge koji su mnogo blaži od svih ostalih i ne preterivati sa čestom upotrebom.
Povezani članci
Buro 24/7 Izbor