BURO. istražuje: Evo šta kozmetika sa probioticima može da uradi za kožu
Mikrobiom kože je tema koja se već dugo provlači u skincare krugovima. Istražuju se mikroorganizmi koji žive u simbiozi sa našom kožom, otkrivaju mehanizmi koje obavljaju na našoj koži kao i to šta se sa kožom dešava kada se dogodi disbalans mikrobioma. Naučnici koji su posvetili čitav život ovom mikro-svetu čvrsto veruju da se regulacijom mikrobioma, odnosno kako probiotičkom rutinom, može rešiti čitav spektar problema na koži. Oni koji prave kozmetiku, a time se usko ne bave su, sa druge strane, sumnjičavi.
Kad god u svom poslu uspem da razgovaram sa naučnicima, volim da ih pitam o ovom segmentu kozmetike. Moje mini istraživanje donelo mi je do sledeći odgovor: svi se slažu kako je mikrobiom kože zanimljivo područje koje treba istraživati. Ono oko čega se ne slažu, jeste da li treba prilagoditi negu kože isključivo regulaciji njenog mikrobioma. Kad smo nedavno bili u Chanel laboratoriji, Nicola Fuzzati, direktor istraživanja inovativnih sastojaka, mi je odgovorio kako je to još uvek nedovoljno istraženo da bi mogao da se napravi skincare koji je univerzalan i koji može da se prilagodi svakom tipu kože. Mikrobiom se izuzetno razlikuje od osobe do osobe i zato bi takav pristup trebalo da bude jendako personalizovan. Po njegovom mišljenju, taj smer u nezi kože treba pratiti, ali još uvek ne i primenjivati, zato što je potrebno još mnogo istraživanja.
Ipak, na tržištu već postoje mnogi veliki brendovi koji se bave isključivo mikrobiomom, kao što su Tula, BYOMA, Gallinée i Korres koji ima jednu od linija zasnovanih upravo na probiotičkoj metodi, a mnogi drugi brendovi ponosno naglašavaju kako koriste probiotike u svojim proizvodima.
KAKO PROBIOTICI MOGU da POSTOJe U KOZMETICI?
Kad dođemo do samog procesa proizvodnje probiotičkog skincare-a, nailazimo na problem testiranja stabilnosti. Naime, postoji čitav spektar procesa koji su fokusirani na to da se u našim kremama ne razmnože mikroorganizmi, odnosno probiotici. Čisti probiotički skincare zapravo je retkost. Upravo zato, kroz kozmetiku nanosimo prebiotike i postbiotike. Možemo to da zamislimo kao hranu ili stvaranje plodnog tla za mikroorganizme koji su dobri za našu kožu.