Da, važno je
Tu smo, leto je uveliko počelo, svi se trudimo da uhvatimo zrake sunca (odgovorno, naravno). Zaštita od UV zraka je neizostavna stvar u dnevnoj rutini gde god da se nalazimo, a ako i dalje čuvate mazalice za sunce od prošle godine, nije na odmet da malo prevrtimo svoj letnji neseser i iz njega izbacimo sve ono što ne valja.
Evo kako da utvrdite da li je vašoj kremi sa SPF-om istekao rok trajanja i zašto treba da je iz ovih stopa izbacite ukoliko jeste.
Zašto ne treba da koristite kremu za sunčanje kojoj je istekao rok
Za lekove i kreme ne važi ista stvar kao i za hranu: ukoliko im prođe rok trajanja uglavnom im se smanjuje efikasnost, nećete se njima „otrovati“. Zašto onda brinuti? Upravo zato što je funkcija preparata sa SPF-om ta da vas efikasno štiti od UV i drugog štetnog zračenja. Poslednje što vam treba jeste da ta zaštita ne bude optimalna.
Dakle, nakon što prođe datum naznačen na pakovanju, ne postoji garancija da SPF u preparatu odgovara onom koji bi trebalo da ima. Zato vas molimo da izbacite kremu za sunčanje koja vam se razvlači po policama nekoliko godina – jednostavno ne valja.
Pored toga, baš kao i sa svom drugom kozmetikom, upotreba proizvoda kom je prošo rok trajanja lako može da izazove iritacije i osipe zato što su oni idealna podloga za razmnožavanje bakterija i gljivica. Najbolje je da ne rizikujete. Ali, kako da znate kada je vreme da zamenite stari proizvod novim?
Kako i gde ste čuvali preparat za sunčanje
Još jednom, baš kao što je to slučaj i sa drugom kozmetikom, uslovi u kojima je držite igraju ulogu u tome koliko će trajati. Opšte pravilo jeste da se ona ne izlaže direktnoj sunčevoj svetlosti i visokim temperaturama. Ovo posebno važi za SPF kome na taj način opada efikasnost i zato, ukoliko ga držite ceo dan na vrelom pesku, treba da ga menjate češće.