ŠTA SU AKNE (I SA ČIME ih često mešamo)
Medicinski, termin „akne“ (acne vulgaris) jeste upalno oboljenje kože uzrokovano promenama u pilosebacealnoj jedinici (strukturi koja se nalazi u koži i sastoji se iz folikula dlake i njemu pridružene lojne žlezde). Uobičajeno je da se akne nazivaju i bubuljice.
mehanizam nastajanja akni je sledeći:
Koža (odnosno lojne žlezde u njoj) prekomerno proizvodi sebum → zbog prevelike količine, deo sebuma ostaje u folikulu dlake umesto da izađe na površinu kože → bakterije koje izazivaju akne „napadaju“ taj višak sebuma i njemu se razmnožavaju → kada se povrh toga lojne žlezde zapuše usled zadebljavanja rožnatog (površinskog) dela kože, upala je gotovo neminovna.
ne brkajte pojmove:
- Otvoreni komedoni su zapravo mitiseri, a tamna boja jeste rezultat oksidacije
- Zatvoreni komedoni su izdignute neravnine, okruglog oblika sa mlečno belim omotačem i predstavljaju vrstu gnojnica
- Papule su tipične bubuljice, pokazuju crvenilo, ali nema jako vidljivog gnoja
- Pustule su bubuljice ispunjene gnojem
Često se dešava da se druga oboljenja i stanja kože pogrešno nazivaju aknama:
Folikulitis
Folikulitis je infektivno zapaljenje folikula dlake. Može se javiti u svakom folikulu dlake, pa čak i u kosi. Često se može zameniti sa bubuljicama. Izazivaju ga određene vrste bakterija i gljivica. Zbog crvenila podseća na akne ali se od njih razlikuje zbog toga što peče i svrbi, te se i pogoršava po vrućini ili kada je velika vlažnost vazduha.
Rozacea
Za akne je karakteristično crvenilo pa se njima ponekad pomeša i rozacea iako su slični samo na prvi pogled. Osim što se pri detaljnijem posmatranju razlikuju, rosacea nije bakterijskog porekla, a lako se prepoznaje i po tome što koža sa rozaceom burno raguje na promene temperature.
Demodeks
Demodeks je parazit koji živi u kanalima lojnih žlezda i imamo ga svi, ali kada se mikrobiom kože poremeti, broj ovih parazita može naglo da skoči. Koža zahvaćena ovom bolešću svrbi, pogotvo kada je velika vlaga u vazduhu, a crvenilo se nekad širi i po koži glave, što nije slučaj sa aknama.
SERUM IRIBIOL, BIOLOGIQUE RECHERCHE