Obožavala sam ih kad sam bila mala, a priču kako je mama moje bake stavljala ulupano belance na lice pred svaki poseban događaj platila sam tako što mi se lice ljuštilo danima nakon što sam samoinicjativno učinila isto ali bez nadzora (i pameti) sa nekih osam-devet godina. Mislim da je to bio i prvi put da sam shvatila da nisu sve kože iste ali moja ljubav prema mazalicama nije bila poljuljana. I zato, pošto ću se teško odvažiti na to da sama menjam boje zidova u stanu (a volela bih), ovo je moj DIY doprinos. Mislim da će većina sastojke pronaći u frižideru i ostavi (a namerno sam izostavila recepte sa avokadom jer ne znam koliko je realno da ga trenutno nabavljate).
Maska za hidrataciju i ishranu
Zato što koža koja se peruta nikom ne stoji dobro.
Potrebno:
Jedno žumance + 2 kašičice kokosovog ulja + 1 kašičica maslinovog ulja + 1 kašičica meda
Jaja su prepuna vitamina i minerala, med je prirodno sredstvo za ubijanje bakterija, a ulja će kožu učiniti mekom i nežnom kao i sprečiti gubitak vlage iz nje. Držite na licu 15 minuta i sperite mlakom vodom (toplom ali ne vrelom) i sredstvom za čišćenje koje inače koristite.
Maska za popravljanje teksture i tonusa
Zato što ne morate baš uvek da potrošite bogatstvo i sate u salonu da biste imali glatko lice.
Potrebno:
1 kašika grčkog jogurta (ili kiselog mleka) + 1 kašika meda + 1 kašika kurkume
Jogurt je (baš kao i mleko i kiselo mleko) pun laktične kiseline koja nežno skida izumrli sloj ćelija sa površine kože, med je magnet za vlagu pa koža postaje hidrirane i elastična, a kurkuma je korisna u borbi protiv pigmentacijskih fleka.
Maska za smirivanje akni i bubuljica
Zato što boravak u zatvorenom i izležavanje, kao i stres, mogu biti dodatni okidač.
Potrebno:
3 kašike kurkume (pomešane sa vodom) + 2 kašičice svežeg limunovog soka
Kurkuma smiruje crvenilo i upale pošto ima antibakterijsko dejstvo, a smiruje i preterano lučenje sebuma i pomaže u borbi protiv hiperpigmentacija. Limun je jak antioksidans, neophodan je za sintezu kolagena i takođe pomaže protiv fleka. Gusta pasta od ovih sastojaka treba da odstoji 10 – 15 minute pre ispiranja mlakom vodom. Ovu pastu možete koristiti i kao ciljani tretman samo na bubuljicama.
Maska za čiščenje i smanjivanje proširenih pora
Zato što ih imamo svi.
Potrebno
1 belance + 1 kašika meda + 1 kašičica limunovog soka
I belance i limun su astringenti što znači da zatežu kožu i vizuelno smanjuju pore. Med će u miks dodati preko podrebnu hidrataciju i sprečiti da vas koža posle previše zateže. Ovu vrstu maske možete koristiti samo na delovima lica na kojima mislite da vam treba (ja je koristim isključivo na i oko nosa).
Maska za sjaj
Zato što ne želimo svi da koristimo hajlajter svaki dan.
Potrebno
3 kašike ceđenog soka od narandže + 4 kašike meda
Narandža (isto kao i limun) sadrži vitamin C koji posvetljuje kožu, smanjuje hiperpigmentacije i čini ten sjajnim dok je med intenzivno hidrira i ima antibakterijsko i umirujuće dejstvo. Pomešajte sok i med i nanesite ravnomerno na lice, isperite osle 15 minuta mlakom vodom i nanesite hidratantnu kremu.
A da ne biste završili kao (preentuzijastična) ja sa osam godina, obratite pažnju na sledeće:
- Određene sastojke ne smete nanositi direktno na kožu u čistom obliku, pre svega limun (citruse) i jabukovo sirće (takođe astringent) zato što na osetljivoj koži mogu izazvati probleme. Dakle, pomešajte ih sa ostalim sastojcima prvo.
- Vodite računa o isteku roka. Ako vam jogurt stoji u frižideru toliko dugo da ga ne biste popili, nemojte ga stavljati ni na lice.
- Probajte prvo masku na vratu ili unutrašnjem delu ruke pre nego što je namažete na celo lice. Ovo je opšte pravilo za sve kozmetičke tretmane.
- Koristite maske istog dana – idealno u roku od sat vremena od mešanja – zato što u njima nema konzervanasa i jednostavno će se pokvariti.