Koliko je skidanje šminke pre spavanja važno nema potrebe ponavljati ali nekad, čak i uz najbolju volju i disciplinu, pravimo greške. Kao i sa svim svarima u vezi sa kozmetikom, postoji prava mera između skidanja i najtvrdoglavije maskare i čupanja trepavica ili isušivanja kože – a nju nije uvek lako potrefiti. Donosimo vam rešenja za najčešće probleme i greške kojih možda niste svesni.
Skupite kosu
Zvuči više nego očigledno ali velik broj ljudi ima bubuljice i začepljene pore upravo uz liniju kose zato što je ne čisti dovoljno detaljno.
Izbegavajte sredstva za čišćenje koja sadrže alkohol
Hiljadu je i jedan razlog da pređete na micelarnu vodu, balzame ili nežna ulja za skidanje šminke. Osim ukoliko ih nije prepiso dermatolog, nema potrebe za skidačima šminke na bazi alkohola. Aklohol remeti mikrobiom kože i oštećuje njenu zaštitnu barijeru, izaziva osetljivost, a ovo posebno važi za predeo oko očiju. Sa druge strane, ulje rastvara ulje pa je zato idealno za skidanje dugotrajne šminke i jakih pigmenata.
Zaboravite na maramice za skidanje šminke
Maramice za skidanje šminke se možda čine kao brzo i efikasno rešenje ali, osim što su loše za okolinu, one ni ne čiste lice kako treba zato što prljavštinu i šminku samo utisnu u pore. Ukoliko ih volite, pređite na rukavice za skidanje šminke od nežnog frotira ili mikrofibera.
Ne trljajte lice
Ovo svi ponekd radimo – pogotovo kad skidamo tvrdoglavu (vodootpornu) maskaru ali razvlačenje kože izaziva raniju pojavu znakova starenja. Natopite blazincu micelarnom vodom ili uljanim skidačem, prislonite je na oko, držite oko jedan minut tako da ima vremena da rastvori šminku, a zatim nežno uklonite – bez trljanja.
Topla voda pomaže
Tečni puderi koji su dugotrajni, kao i tečni ruževi nekad svoj posao rade i suviše dobro pa su prava noćna mora za skinuti. Pokvasite krpicu od flanela toplom (ne vrelom) vodom, prislonite na lice i držite pola minuta – minut. Na ovaj način ćete je lakše ukloniti makeup ali i pripremiti kožu za temeljnije čišćenje.