Donosimo vam 5 načina kako da se leti nosite sa hiperpigmentacijama

    25.06.2021.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2021/06/hipercovercopy.jpg

    Pigmentacija je prisutna u svačijoj koži, a ako govorimo o boji kože, onda govorimo o melanocitima (ćelijama koje se nalaze u bazalnom sloju epidermisa) koje proizvode razne pigmente od kojih je jedan melanin. Osnovna funkcija melanina jeste da štiti kožu od UV zračenja ali kada melanociti iz nekog razloga počnu da ga proizvode neregularno i u većem broju, nastaju fleke koje zovemo hiperpigmentacije. Sam termin „hiperpimentacije“ je veoma širok i podrazumeva različite poremećaje, različitog intenziteta i trajnosti. Iako ovo nije baš lak problem za tretirati, opcije svavako postoje, kao i nekoliko jednostavnih pravila koja treba imati na umu. 

    #1 Odredite uzrok hiperpigmentacije 

    Hiperpigmentacija može da nastane iz nekoliko različitih razloga, a u njih spada izlaganje UV zračenju, toplota, topikalna i oralna terapija nekim lekovima (uglavnom onima koji idu na recept), iritacija kozmetičkim proizvodima ili procedurama, kao i hormonalne promene. Najčešće se radi o melazmi, ožiljcima od akni (koji su poznati i ako post-inflamatorna hiperpigmentacija) i flekama od sunca. Tamniji tipovi kože su podložniji nastajanju hiperpigmentacija zato što sadrže više melanina, pogotovo nakon bubuljica i iritacija.

    Tek kada otkrijete koji od ovih uzroka se odnosi na vas, možete pristupiti njihovom efikasnom rešavanju i/ili ublažavanju. 

    #2 Nađite način da se nosite sa stresom

    Nije nikakvo iznenađenje da stres negativno utiče na zdravlje i, samim tim, na izled kože i promene koje na njoj nastaju. Mi svoj stres bukvalno „nosimo na koži“. Opšte je poznato da on može izazvati suvoću, hiperpigmentaciju, začepljene pore i sl. ali i biti okidač za oboljenja poput psorijaze. Način na koji stres konkretno utiče na hiperpigmentaciju jeste preko zapaljenskih procesa: kada se zbog stresa aktivira naš odbrambeni mehanizam melanociti proizvode više pigmenta što za posledicu pogotršanje hiperpigmentacija. 

    Iz tog razloga je tzv. post-inflamatorna hiperpigmentacija teža za tretirati i ublažiti zato što se nalazi u dermisu, najdubljem sloju kože. 

    Tretman fleka nastalih zbog stresa zahteva i psihološki i fizički tretman u kom su aktivnosti i/ili tehnike koje utiču na opuštanje podjednako važne kao i procedure i topikalna terapija.

    #3 Izbegavajte svetlo

    I ptice na grani znaju da je UV zračenje uzrok velikog broja negativnih promena na i u koži, i da u njih spada i hiperpigmentacija. Da li ste znali da, na žalost, sunce nije jedina svetlost koje treba da se čuvate? Plava svetlost koju sadrži sunčevo zračenje ali emituju i ekrani takođe je loša za kožu i pri tom prodire dublje od UVA i UVB.

    Kako biste se zaštitili od oba, koristite redovno kreme sa namenskom zaštitom, odnosno mineralnim filetrima kao što su titanijum-dioksid i gvožđe-oksid i visokom koncentracijom antioksidansa.

    #4 Targetirajte problem rutinom nege

    Iako je hiperpigmentaciju teško potpuno, a pogotovo trajno, eliminisati ukoliko želite da je držite pod kontolom trebalo bi da prilagodite dnevnu rutinu nege. Vitamin C je najpoznatiji i najučinkovitiji sastojak za ovaj problem pošto posvetljuje postojeće fleke i kožu uopšte, sprečava nastanak novih i ima dokazana protivupalna svojstva. Princip po kom deluje jeste inhibicija tirozinaze, enzima koji učestvuje u sintezi melanina. 

    #5 Obratite se profesionalcima

    Ali ne očekujte čudotvorno rešenje posle jednog dolaska kod dermatologa.

    Hiperpigmentacija se smatra hroničnim stanjem što znači da se tako mora i tretirati, kao i to da rutina kućne nege i vašeg ponašanja igraju veliku ulogu. Profesionalni tretmani uključuju lasere, IPL i hemijske pilinge i moraju se sprovoditi u serijama, a tačno koji odgovara vama mogu vam reći isključivo profesionaci koji ih izvode nakon konsultacija.

    BURO. favoriti

    Saznaj više:
    Povezani članci: