Šta je zapravo face fitness i da li daje rezultate

    22.05.2020.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/face_fitness_cover.jpg

    Svako malo u beauty svetu se pojavi neki novi gedžet, nova tehnika, novi „najbolji način da postigete xy rezultat“. U isto vreme, mnogi od tih “novih” procedura nisu ništa drugo do hajp oko nečega što već poznajemo i što dokazano znamo da radi, samo smo ga kolektivno zaboravili poput retro fitnes kućnih treninga koje smo ponovo otkrili (u karantinu) ili relativno skoro upoznali poput drevne tehnike istočnjačke gua ša masaže. Danas govorimo o kombinaciji svega što smatramo fitnesom – ali za lice. Radi se, naime, o vežbanju mišića lica, tzv face fitnessu u koje se kunu mnogi poznati ali i žene koje poznajemo u svakodnevnom životu (a koje izgledaju tako da spremno primamo savete).

    Na kraju krajeva, lice isto kao i telo ima mišiće (43 mišića, da budemo precizni) i pitanje šta se dobija njihovim treniranjem je sasvim logično.

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/1590139833726464.jpg

    Šta je face fitness

    Precizna definicija ne postoji, osim u smislu toga da se radi o vežbama i tehnikama koje pomažu u održavanju optimalnog fizičkog zdravlja lica. Da, znamo da zvuči apstraktno ali ovo uključuje sve od joge i drugih vežbi za lice preko elektrostimulacije mišića lica pa sve do gua ša, skulpturalne i bukalne masaže. Iako neke od ovih tehnika postoje dugo, sam izraz face fitness postao je popularan zahvaljujući velikom delom i konceptu Face Gym u čijim studijima se rade pojedinačni treninzi lica sa terapeutom (i gde cena jedne sesije kreće od $100) ali koji prodaju i opremu i nude tutorijale i za kućne treninge.

    Šta fitnes za lice obećava

    Premisa pokreta jeste da su lice i telo slični po pitanju starenja – da mišići i koža svuda jednako gube elastičnost i volumen. Uloga fitnesa za lice jeste da pomogne u održavanju ili vraćanju tonusa mišićima, da ubrza cirkulaciju i limfnu drenažu, ublaži bore i konture lica učini izraženijim.

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/1590139833691886.jpg

    U čemu je tajna

    Oni koji se bave fitnesom za lice ističu kako se ne radi samo o “ojačavanju mišića” već i o načinu da se opuste oni mišići koji su u stanju hipertoničnosti usled stalnog ponavljnja istih pokreta. Primer? Ukoliko se stalno mrštimo, dve linije između obrva, takozvane elevens, postaće brzo vidljive, a trening mišića lica pomaže upravo sa ovakvom stvarima prekidajući ciklus pokreta.

    Ipak, kada pričamo o vežbama koje treba da “napumpaju” mišiće jagodica, vilice i vrata (koji odlažu pojavljivanje podvaljka) potrebno je uz sebe imati profesionalca koji zna šta radi i koji dobro poznaje anatomiju. Na licu se nalaze mišići elevatori, podizači, i oni koji imaju kontra funkciju, depresori. Prevedeno, to znači sledeće: kad se osmehujemo i imamo izraz lica koji govori da smo dobro raspoloženi, tada su elevatori ti koji rade. Kada smo namršteni i uglovi usana su nam spušteni na dole – to je zasluga depresora. Najbolji rezultati dobijaju se kada se jačaju elevatori, a opuštaju depresori. Isto važi i vežbe i za masaže – niko ne želi da ojačava mišiće koji vuku na dole. Dakle, za početak je neophodno da pratite nekog ko ima dobru tehniku.

    Masaža je najpristupačniji oblik fitnesa za lice

    Metoda koja zahteva najmanje napora jeste masaža i to ne samo zbog toga što nema potrebe da pravite grimase. Ovo je ujedno i najpopularnija forma fitnesa za lice ali, baš kao i kada je telo u pitanju, i sa njom se može preterati. Za optimalne rezultate preporučuju se dve serije tretmana godišnje, dok se broj tretmana u jednoj seriji određuje individualno. Masaža dokazano pospešuje cirkulaciju, limfnu drenažu, pomaže u eliminisanju toksina, a posebne tehnike skulpturalnih i bukalnih masaža imaju i uticaj na konture lica i vrata. Ipak, iako svakako imaju benefite, one nisu čarobni štapić koji može da zameni nehirurške ili hirurške metode poput filera ili liftinga.

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/1590139833577806.jpg

    Opšteprihvaćeno mišljenje jeste da ove vrste aktivnosti i procedura imaju određena ograničenja u odnosu na godine nakon kog se njihovi efekti drastično vizuelno umanjuju. Fitnes za lice je odlična prevencija znakova starenja i veoma je važna činjenica da praktično nema kontraefekata kao i to da u svakom životnom dobu dokazano pomaže sa cirkulacijom i zadržavanjem vode. Ipak, ako se posmatra isključivo kao tehnika anti-ageinga u slučajevima kada je opuštanje kože već vidljivo, nije dovoljan i najbolje rezultate daje u kombinaciji sa drugim procedurama. Imajte na umu i to da masaže i face fitness tehnike nisu kompatibilne sa svim metodama anti-ageinga u svakom trenutku pa je neophodno da protokol i plan napravi stručno lice. Na primer, serije skulpturalne masaže treba raditi pre injektivnih metoda, nikako neposredno posle.

    Iako ne postoje definitivne naučne studije koje potvrđuju da je fitnes za lice u stanju da održi lice “u formi”, u praksi znamo da u velikoj meri pomaže izgledu kože i njenom tonusu. Jedina mana mu je ta da iziskuje posvećenost i strpljenje ali, u društvu u kakvom trenutno živimo, upravo to su stvari koje su nam potrebne, zar ne?

    Saznaj više:
    Povezani članci: