Obožavamo minimalizam kad je oblačenje ili uređenje enterijera u pitanju, no, da li smo spremni da ga prihvatimo u nezi kože? Jedan od poslednjih beauty trendova, čini se, logičan je sled događaja u svetu lepote. Nakon decenije u kojoj smo praktikovali rutinu nege u deset koraka, duplo čišćenje, natapanje kože serumima, hijaluronskim kiselinama i retinoidima, došao je i taj (svečani) trenutak da negu svedemo na tri koraka – umij se, očisti lice, stavi hidratantnu kremu. Skinimalizam nas podstiče da pojednostavimo brigu o koži i pustimo je da “diše” i regeneriše se, koristeći osnovne, prirodne sastojke.
Skinimalizam nije trend koji je nastao danas – sličan pristup nezi imale su naše bake, verovatno i mame, a postao je popularan nakon pandemije kao deo sveopšteg povratka pravim, slow living, jednostavnim vrednostima. Umesto da praktikujemo složenu rutine nege i upotrebljavamo desetak proizvoda ujutru i uveče, što ponekad može da optereti kožu, skinimalizam se manje fokusira na proizvode, a više na održivu rutinu. Takođe, on se odnosi i na šminkanje gde prirodna struktura kože treba da dođe do izražaja – ako imate ožiljke od akni, hiperpigmentaciju, proširene pore, fine linije, ne morate osećati potrebu da ih krijete. Ovo je zapravo kultni “manje je više” pristup šminkanju – bez preteranog nanošenja slojeva i dopuštanja licu da sija prirodnom sjaju.
Kako zapravo ‘radi’ skinimalizam? Kada rešite da napravite pauzu od složene beauty rutine koja često sadrži 10 i više koraka, preporučuje se okretanje skinimalizmu, koji se ne fokusira toliko na preparate koliko na ključne korake u nezi. Akcenat se stavlja na kvalitet proizvoda, ne na njihovu količinu, kao i na odabir onih koji odgovaraju specifičnim potrebama kože (nega je personalizovana). Skinimalizam nas podstiče da se vratimo osnovama i biramo proizvode koji su istinski neophodni i kompatibilni s našim tipom kože. Periodičan “odmor” od preparata daje koži priliku da se regeneriše, izbalansira i postane otporna. Kako to izgleda u praksi?
Za početak, ograničite broj preparata koje koristite samo na one osnovne, a to su sredstvo za čišćenje lica, hidratantna krema i krema sa faktorom SPF za dnevnu zaštitu. Birajte višenamenske proizvode poput hidratantnih krema koje sadrže zaštitni faktor ili laganih seruma koji pružaju hidrataciju i antioksidativnu zaštitu, jer ćete time i skratiti korake u nezi. Svođenje na najosnovnije proizvode omogućiće koži da “diše” i adaptira se na svoj prirodni ciklus regeneracije. Iako živimo u eri napredne kozmetike, neki od najefikasnijih sastojaka dolaze direktno iz prirode. Kao što su naše bake koristile maslinovo ulje za hidrataciju, tako i danas u našu negu možemo uključiti prirodne proizvode – gel od aloja vere, ulje šipka ili zeleni čaj.
SKINIMALIZAM: SVE JE U GLAVI
Minimalizam u nezi kože ne odnosi se samo na ono što radimo spolja, već je i mentalni koncept. Kada oslobodimo kožu viška preparata (smanjivanje broja proizvoda ne znači da treba izbaciti one koji su efikasni), oslobađamo i sebe pritiska da stalno ulažemo u nove proizvode i složene rituale. Jednostavnija rutina pruža osećaj kontrole: smanjenje broja preparata i povratak klasičnim, proverenim metodama omogućava uštedu vremena i novca, dok efekat na kožu ostaje pozitivan – ona je na ovaj način često manje iritirana i lakše se obnavlja njena prirodna barijera. Ukoliko ste pomalo nostalgični, skinimalizam možete da posmatrate i kao povratak korenima i pristupu koji su naše bake intuitivno koristile: čistoća, jednostavnost i povremeni odmor za kožu – sve u službi prirodne, autentične lepote.
I NA GLAVI
Skinimalizam se vrlo lako primenjuje i u mejkapu. Ključ je u pronalaženju proizvoda koji imaju višestruko dejstvo, kao kada su naše bake koristile ruž za bojenje usana, ali i obraza. Naravno, to ne morate i vi da radite, ali ako upotrebljavate puder koji ima oznaku SPF i sadrži, recimo, hijaluronsku kiselinu, vitamin C i pro- retinol, pa istovremeno smanjuje bore, hidrira, posvetljuje kožu i pruža zaštitu od sunca, praktikovaćete skinimalizam at its finest. Nanosite korektor koji u isti mah hidrira i s vremenom smanjuje tamne podočnjake ispod očiju.
NE ZABORAVITE
Osnovna nega, ona koju praktikujete svakog dana, ne treba da bude složena, već praktična i jednostavna. No, to ne znači da koži s vremena na vreme ne treba da priuštite bogatije rituale – da odete na tretman kod kozmetičara ili na masažu lica bogatu uljima. Kakva god da je vaša nega, piling je katkad neophodan i može dugotrajno da poboljša strukturu kože. Takođe, ako verujete u moć seruma, koristite ih, ali povremeno priuštite koži odmor – na svakih šest meseci napravite pauzu od mesec dana, pa ih onda polako uvodite ponovo, jednom nedeljno, pa tri puta i onda svakog dana.
Fotografije: Pexels