ChatGPT „popije“ flašu vode na svakih 20 postavljenih pitanja, upozoravaju naučnici
Još uvek postoji vrlo malo istraživanja o ekološkom uticaju veštačke inteligencije. Prema najnovijem istraživanju, na svakih 20 do 50 pitanja koje postavimo ChatGPT-u, on „popije“ flašu vode objavljeno je u medijima. AI četbot kompanije OpenAI stekao je ogromnu popularnost zahvaljujući svojoj izuzetnoj sposobnosti da precizno odgovara na pitanja.
Od kako je prošlog novembra postao dostupan široj javnosti za testiranje, ChatGPT koristi se za sve, od pisanja poezije i programiranja do rešavanja ispitnih pitanja namenjenih studentima medicine, pa sve do odgovora na svakodnevna životna pitanja i dileme.
Međutim, i pored milijardi korisnika širom sveta, malo se zna o tome kakav ekološki trag zaista ostavljaju AI sistemi. Istraživanje naučnika sa Univerziteta Kolorado Riversajd i Univerziteta Teksas u Arlingtonu donosi jasne uvide u potrošnju vode AI sistema. Rad još uvek nije prošao stručnu recenziju i objavljen je pre zvanične publikacije, što definitivno jeste problem kada je reč o informacijama i istraživanjima koja su od javnog značaja.
Autori publikacije navode da je „količina vode koju koriste AI sistemi“ do sada uglavnom bio zanemaren.
KAKO AI „PIJE” VODU?
Podaci o potrošnji vode odnose se na svežu, čistu vodu koju data centri koriste za proizvodnju električne energije i hlađenje servera. Tačnije, većina četbotova funkcioniše putem klaud računara koji zavise od hiljada servera u data centrima širom sveta. Računari se koriste za obučavanje algoritama, odnosno „modela“, kako bi obavljali zadatke poput odgovaranja na korisnička pitanja.
Procene pokazuju da tokom jednog, ili više razgovora nakon više od 20 do 50 pitanja, AI četbot može da „potroši“ flašu vode od 500 ml.
Iako flaša od 500 ml možda ne deluje kao mnogo (dok, s druge stren mnogima ovo deluje kao alarmantna informacija), ukoliko se uzme u obzir rasprostranjenost ChatGPT-a koji je ogroman, i imajući u vidu milijarde korisnika, problem potrošnje vode mora biti što pre adekvatno rešen.
Naučnici veruju da je tokom obučavanja GPT-3 modela Microsoft potrošio neverovatnih 700.000 litara vode.
I složeniji modeli nove generacije, poput GPT-4, troše još više vode tokom obuke, a važno je napomenuti da trenutno gotovo i da nema javno dostupnih podataka za precizne procene.
ČIJA JE OVO ODGOVORNOST?
Naučnici pozivaju kompanije da „preuzmu društvenu odgovornost i budu primer drugima“ kada je reč o smanjenju potprišnje vode, posebno u svetlu globalne nestašice.
Ranije ove godine, izveštaj o ekonomiji svetske vode upozorio je da će potražnja za pijaćom vodom do kraja ove decenije premašiti ponudu za čak 40%. Globalna komisija za ekonomiju vode naglasila je da sve industrije moraju da preispitaju svoje „rasipničke“ prakse.
Naučnici koji se bave temom potrošnje vode AI sistema, ChatGPT zahteva veću transparentnost podataka kako bi se kroz slična istraživanja bolje procenio ekološki uticaj AI sistema.
Potrošnja vode AI sistema više ne sme biti tajna, bez obzira na to koliko se kapitala vrti. Nedostatak vode je globalni problem koji zahteva hitno rešavanje, pitanje potrošnje vode je zajednički izazov.
Problematično je još i to što kompanije OpenAI i Microsoft ne odgovora na pitanja novinara, i odbijaju da odgovore na istraživanja o potrošnji vode njihovih sistema.
Foto: Pexels, ChatGPT