Ginekološkinja povodom Dana menstrualne higijene: Potrebna je bolja edukacija devojčica

autor Ivana Kordić
1 1 1

Dan menstrualne higijene u svetu obeležava se 28. maja, tim povodom razgovarali smo sa ginekološkinjom Milicom Petrović Kmezić – specijalistkinjom ginekologije i akušerstva o značaju menstrualne higijene tokom ciklusa, potencijalnim medicinskim stanjima koja mogu zadesiti svaku ženu tokom ciklusa, ali i o merama prevencije.

Menstrualna higijena, kao i menstrualno siromaštvo, sve su češća tema u savremenom društvu. No, smatramo da mediji i brendovi povezani sa menstrualnim proizvodima takođe imaju svoju ulogu u prodizanju svesti kada je reč o menstrualnoj higijeni kojoj nemaju svi članovi društva isti pristup.

U razgovoru sa ginekološkinjom pokušali smo da odgovorimo na najčešća pitanja koja se tiču menstrualnog siromaštva i menstrualne higijene kako bi olakšali period ciklusa, ali i istakli važnost brige o proizvodima koje koristimo i načinu na koji tretiramo svoje telo tokom trajanja menstruacije.

IMG 6518

ŠTA JE BITNO ZNATI KOD MENSTRUALNE HIGIJENE

Koji su najvažniji koraci koje bi svaka žena trebalo da preduzme zarad održavanja menstrualne higijene?

– Menstrucija je prirodna pojava u reproduktivnom životu svake žene, međutim u mnogim sredinama predstavlja tabu temu .O menstruaciji se ne priča dovoljno, čak ni u razvijenim gradskim sredinama. Iako u današnje vreme to deluje potpuno neverovatno, većina devojčica koje ulaze u pubertet i dobijaju prvu menstruaciju nisu upućene u osnovne higijesnke korake kojih bi se morale pridrzavati tokom menstrualnog krvarenja. Zato smo tu da odgovorimo na to koja su to osnovna pravila.

  • Oprati ruke pre i posle korišćenja toaleta i pre i posle upotrebe proizvoda za menstruaciju.
  • Pravilno upakovati i baciti korišćene proizvode za menstruaciju za jednokratnu upotrebu: umotajte ih toaletnim papirom, maramicom ili drugim materijalom, a zatim ih bacite u kantu za smeće. Nemojte ispuštati menstrualne proizvode u toalet.
  • Higijenski ulošci: menjajte higijenske uloške svakih nekoliko sati, bez obzira na to koliko je protok lagan. Menjajte ih češće ako je menstruacija obilna.
  • Tamponi: Zamenite tampone svakih 4 do 8 sati. Ne nosite nijedan tampon duže od 8 sati.
  • Koristite tampon sa najmanjom upijanjem koji vam je potreban. Ako možete da nosite jedan tampon do 8 sati bez promene, upijanje može biti previsoko.
  • Menstrualne čašice: Očistite ih dobro nakon upotrebe. Sanitirajte menstrualne čašice nakon završetka menstruacije tako što ćete ih dobro isprati, a zatim ih staviti u ključalu vodu na jedan do dva minuta.
  • Donje rublje specijalno dizajnirano za mentrualno krvrenje: Većina donjeg rublja za višekratnu upotrebu može se prati u mašini. Pratite uputstva proizvoda o najboljem načinu čišćenja.
20210402 intimina day41234 1

Koje su najčešće greške koje žene prave u vezi sa menstrualnom higijenom?

Jedna od osnovnih grešaka koje veliki broj žena pravi, pre svega u razvijenim sredinama je korišćenje previše sredstava za intimne higijene. Razni gelovi i sapuni koji se forsiraju u medijima nisu adekvatni za korišćenje u genitalnoj regiji, a svakako ne u toku menstruacije jer mnogi od njih sadrze „agresivne“ supstance: boje, mirise i konzervanse koji mogu iritirati kozu genitalija.

Kako odabrati odgovarajući menstrualni proizvod (uloške, tampone, menstrualne čašice) koji će direktno uticati na kvalitet našeg zdravlja?

To svakako zavisi od inteziteta i dužine menstrualnog krvarenja kao i od životnih navika zene (profesija kojom se bavi, vreme koje provodi van kuće…), životnog doba i zdravstvenog stanja. Sve to utiče na održavanje higijene. U tom slučaju žene biraju proizvode koji će im pružiti maksimalnu zaštitu – menstrualne čašice ili pak tamponi koji su po mom mišljenju uvek najbolji izbor.

IMG 7750

Da li postoje razlike u higijenskim potrebama između žena sa lakšim i težim menstruacijama u smislu količine krvarenja i dužine trajanja ciklusa?

Da, naravno. U zavisnosti od toga koliko dugo krvarenje traje i koliko je obilno moraju se uskladiti i proizvodi koji se koriste.

Postoje situacije kada su krvarenja toliko obilna da onesposobljavaju zene kada je svakodnevnica u pitanju. U tim slučajevima, tamponi i ulošci se moraju menjati zarad higijene na 1-2h što je veoma naporno i ponekada teško izvodljivo – recimo na radnom mestu. Ipak, menstrualne čašice bi mogle prihvatiti malo veću količinu krvi u odnosu na uloške ili tampone u ovakvim situacijama.

Kako hormonske promene tokom menstruacije utiču na higijenske potrebe i rutine?

Hormonske promene u organizmu žene dešavaju se stalno u tačno određenim vremenskim razmacima tokom čitavog reproduktivnog perioda. Menstrualno krvarenje je rezultat samo jedne od tih promena. Međutim ako dođe do poremećaja u funkcionisanju ovog kompleksnog sistema raznih hormona, dešavaju se nepravilnosti menstrualnog ciklusa.

Recimo, ciklus može trajati predugo ili prekratko. Krvarenje može biti jako obilno ili se pak može javiti samo “prljanje veša” .U zavisnosti od toga koja od gore navedenih situacija se dogodi rutina u održavanju higijene genitalne regije značajno se može poremetiti i ometati ženu u svakodnevnom funkcionisanju.

IMG 5844

Postoje li zdravstveni rizici povezani sa upotrebom određenih proizvoda ili primenom određenih praksi za koje možda nismo znali da su loši po nas?

U vezi sa tim, prva asoscijacija je uvek korišćenje tampona i takozvana “tamponska bolest “ tj. toksični šok sindrom.

Ovo stanje uzrokovano je toksičnim supstancama (toksinima) iz bakterija zvanih stafilokoki, koje su zapravo deo normalne flore kože i sluzokože – posebno u nosu i vagini. Samo pojedinačni sojevi ponekad mogu proizvesti ovo stanje. Izuzetno upijajući tamponi koji su predugo ostavljeni u vagini mogu da podstaknu razmnozavanje bakterija koje proizvode toksine. Njihovi toksini mogu brzo ući u cirkulatorni sistem. To dovodi do iznenadne groznice, mrzlice, mučnine, povraćanja, bolova u mišićima, pada krvnog pritiska, vrtoglavice i pospanosti.

Tamponi koji su predugo ostavljeni u vagini mogu da podstaknu razmnozavanje bakterija

Međutim, to se dešava jako retko. Kada se započelo sa proizvodnjom tampona, oni su bili takve strukture da u upijali velike količine menstrualne krvi i tako dovodii do pojave ove bolesti. Tamponi koji se u danasnje vreme proizvode imaju manju moć upijanja, što je dovelo do toga da se ovo stanje prakticno više i ne dovodi (ili vrlo retko) u vezu sa korišćenjem istih.

IMG 6523

Menstrualne čašice postaju sve popularniji izbor, koje je vase mišljenje o njima?

Nakon niza godina rada u inostranstvu primetila sam da se sve više zena odlučuje upravo za menstrualne čašice.

Mislim da su menstrualne čaše odlična opcija za žene ako im je komforno da ih koriste. Ne samo da su (uglavnom) jednostavne za umetanje i uklanjanje, već štede ženama novac, glomaznost nošenja i menjanja tampona i/ili uložaka i ekološki su prihvatljivi.

Menstrualne čaše mogu biti odlična opcija za žene koje žele alternativu ulošcima ili tamponima – ali nisu nužno za svakoga. Ako osetite bol u vezi sa vaginizmom, endometriozom ili drugim stanjima, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što probate menstrualnu čašicu.

Kako pravilno održavati čistoću menstrualne čašice i koliko često je treba menjati?

Odžavanje čistoće menstraulnih čašica je vrlo jednostavno – kada se isprazne, isperu se vodom i to je to, najbolje su za održavanje higijene. Koliko često bi ih trebalo prazniti u toku ciklusa – to zavisi zaista od obilnosti krvarenja. Svakako bi bilo optimalno, kod menstrualne higijene, da se isprazne na svakih 4-6 sati.

IMG 1209

Koje su Vaše preporuke za menstrualnu higijenu tokom fizičkih aktivnosti ili sporta?

Tokom menstruacije, žene bi trebalo  da se osećaju bezbedno sa higijenskim proizvodom po svom izboru – posebno kada se bave sportom, gde su nagli pokreti uobičajeni.

U osnovi, tamponi, higijenski ulošci itd. su dizajnirani da pruže dovoljnu zaštitu. Ali posebno za žene čije su menstruacije veoma teške, neprijatna je pomisao da bi higijenski proizvod koji nose mogao da sklizne.

Trenutno najpopularnija opcija su upravo tamponi ili menstraulne čašice

Tamponi i menstrualne čašice skupljaju krv iznutra i ne dozvoljavaju da dodje do curenja, a sa higijenskim ulošcima često se dešavaju neprijatne situacije. Možda trenutno najpopularnija opcija kod higijene su upravo tamponi ili menstraulne čašice koji se kombinuju sa donjim rubljem speijalno dizajniranim za dane menstrualnog krvarenja. Koji proizvod žena bira za sebe je na kraju pitanje ličnog ukusa.

3 1

Bliži se period letovanja, koje mere higijene treba preduzeti tokom putovanja ili boravka na mestima sa pristupom vodi?

Leti žene percipiraju putovanja kao i kupanje u moru ili bazenima tokom menstruacije kao nešto vrlo neprijatno,opterećujuće, a pitanje je i higijene.

Pre svega, iako se količina menstrualne krvi ne menja tokom leta, ako se preterano znojite, ima smisla menjati menstrualne proizvode češće nego obično.

Tamponi nisu najbolji izbor za menstrualnu higijenu leti. S jedne strane, tamponi brzo apsorbuju vodu prilikom kupanja, a sa druge strane, problem može biti i vidljivost povratne trake. Ulošci se prilikom kupanja takodje natope vodom tako da više ne mogu apsorbovati menstrualnu krv. Menstrualne čašice bi mogle biti idealno rešenje leti i prilikom kupanja.

Tamponi nisu najbolji izbor za menstrualnu higijenu leti

Refleksnim zatezanjem mišića dna karlice nakon pravilnog postavljanja čašice ona ne moze skliznuti a samim tim ne može doći ni do prelivanja menstrualne krvi. Prednost čašice je i ta što ona ne apsorbuje vodu. To je od velikog značaja kod higijene jer su vaginalne infekcije leti češće i jedan od razloga njihovog nastajanja jeste upravo apsorpcija tečnosti od strane menstrualnog proizvoda.

IMG 8994

Foto: Promo