Zarobljeni u neizvesnosti: Fenomen neodlučnih muškaraca

autor BURO.
1321

Analiza uzroka hronične neodlučnosti kod muškaraca i njen uticaj na kvalitet partnerskih veza postaje sve rasprostranjenija. Nekada se pitamo, postoji li žena koja se nije susrela sa poznatim fenomenima kao što su toplo-hladno, situationship, itd.

Neodlučnost kod muškaraca predstavlja društveni, ali i psihološki fenomen koji postaje sve izraženiji. Danas su tradicionalne muške uloge redefinisane, te deluje da se muškarac od pre samo nekoliko decenija i ovi danas ne bi nikako razumeli. Kada pričamo o emocionalnoj pismenosti i adaptabilnosti, neodlučnost se javlja kao jedna od većih prepreka koja otežava ostvarivanje stabilnih partnerskih odnosa.

muskarac muskaraca

KOREN NEODLUČNOSTI

Neodlučnost može imati duboke psihološke korene, često povezane sa iskustvima iz detinjstva i ranog odrastanja. Psiholozi naime ukazuju na to da su muškarci koji su odrastali u sredinama sa visokom stopom kritike ili pak potpuno suprotno prezaštitnički nastrojenim roditeljima skloniji razvijanju nesigurnosti u donošenju bilo kakvih odluka, ne samo odluka vezanih za partnerske odnose.

Nedostatak emocionalne sigurnosti koje se razvija u ranim godinama života može rezultirati hroničnim strahom od neuspeha i odbacivanja, što direktno utiče na sposobnost donošenja odluka u odraslom dobu, ili u težim slučajevima čak pojave anksioznosti.

Društvene i kulturne promene kojima svedočimo dodatno komplikuju ovaj fenomen. Rodne uloge su potpuno redefinisane, a povećana očekivanja od muškaraca da budu emocionalno dostupni i istovremeno finansijski stabilni kreiraju određeni pritisak. Sa druge strane, emocionalno dostupne žene sada istovremeno takođe imaju teret finansijske stabilnosti i karijere. Sve to pod velom rodne ravnopravnosti.

Ekonomska nesigurnost, nezaposlenost i nestabilna karijera – sve su to putevi koji kreiraju nesigurnost koja se prenosi i na privatni život. Ove okolnosti doprinose odugovlačenju donošenja odluka i izbegavanju preuzimanja odgovornosti u emotivnim vezama.

Hronična neodlučnost u partnerskim odnosima može dovesti do narušavanja poverenja i emocionalne sigurnosti. Partnerke (ili partneri) se suočavaju sa konstantnom neizvesnošću, što stvara osećaj emotivne iscrpljenosti i frustracije. Ovakva dinamika može dovesti do povlačenja, konflikata ili prekida veze. Takođe, istraživanja pokazuju da neodlučnost može biti povezana sa izbegavajućim stilom vezivanja, gde osoba izbegava dublju emocionalnu povezanost iz straha od odbacivanja ili gubitka slobode.

12bf2acf4fbeedb0717d0186f39741dc

REŠENJE POSTOJI ALI NIJE JEFTINO

Prevazilaženje hronične neodlučnosti zahteva introspekciju i za početak spremnost na promenu i napredovanje u emotivnom smislu. Psihoterapija, posebno kognitivno-bihevioralna terapija (KBT), može biti i preporučuje se kao terapija koja može pomoći u identifikovanju negativnih uverenja.

S druge strane, partneri neodlučnih osoba treba da postave jasne granice i otvoreno komuniciraju o svojim potrebama i očekivanjima bez pokušaja da ih spase, pomognu. Važno je imati razumevanja i ne kritikovati i ne osuđivati partnera. Ali, podjednako imati razumevanja i za svoje potrebe koje neodlučna osoba u većini slučajeva ne može da ispuni.

Neodlučnost kod muškaraca nije neki površni problem, već obrazac ponašanja koji zahteva ozbiljno razumevanje i pristup, u suprotnom nesigurnost će bivati sve izražajnija.

Foto: Pinterest