Ghosting: Koja je taktika? Zašto se uvek „vrate”?

autor BURO.
MixCollage 22 Nov 2024 06 15 PM 6463

Negde između neodgovorenih poruka, zanimljivih dopisivanja i povremenih seen-ova na Instagramu, WhatsApp-u i drugim aplikacijama, ghosting je postao dominantan način da se neki odnosi završe – ili barem privremeno prekinu.

Ako ste se ikada zapitali šta je razlog za ghosting tj. naglo nestajanje, možda je još intrigantnije zašto se oni koji vas ghostuju često vraćaju i to obično onda kada vi napokon dignete ruke od njih.

Da li je to taktika, pitamo se, ili samo produkt savremenih (dez)orijentisanih veza? Mnogi će tvrditi da je to osnovna, prva lekcija iz manipulacije. Kreiranje osećaja čežnje i manje vrednosti. No, međutim…

ghosting

STRATEGIJA

Na površini, ghosting deluje kao izbegavanje neugodnosti – način da se izvučemo iz odnosa bez konfrontacije. Ali u dubini, često je reč o nesigurnostima ghostera.

Stručnjaci za psihologiju ljubavnih odnosa kažu da ghosting daje iluziju kontrole. Ako osoba prekine komunikaciju bez objašnjenja, zadržava privid moći, oslobađajući se potrebe da odgovori na pitanja poput: Šta se desilo? ili Jesam li nešto pogrešio/la?

Međutim, nije sve tako crno-belo.

Digitalna komunikacija dodatno komplikuje stvari. S obzirom na to da se većina naših interakcija odvija online, granica između veze i raskida, želje za dejtovanjem i prekidom interesovanja, postaje maglovita. Ghosting, u tom smislu, deluje gotovo kao savremena tehnologija: isključite obaveštenja, i problem nestaje.

ALI, ZAŠTO SE VRAĆAJU?

A onda, baš kada ste odlučili da ih zaboravite, vaš duh se pojavi. Obično s nekom banalnom porukom poput: Hej, kako si? I možda nekim neprijatnim smajlijem.

To nije slučajnost.

Povratak ghostera često je motivisan njihovim trenutnim potrebama, a ne stvarnom željom za ponovnim uspostavljanjem veze. Psiholozi to nazivaju breadcrumbing – davanje minimalnih znakova pažnje samo da biste ostali na nečijem radaru. Društveni algoritmi, poput onih koji promovišu naše postove ljudima koji nas prate, dodatno olakšavaju ovaj proces.

Neretko, ghosteri se vraćaju zbog dosade ili nostalgije. Privlači ih sećanje na to koliko ste im pažnje posvećivali. Ali to ne znači da su spremni da se posvete odnosu. Vi ste, u tom trenutku, njihova sigurna luka – dok se opet ne odluče da nestanu.

Odličan test je da odmah pokušate da razjasnite situaciju, primetićete da će ove osobe ponovo nestati, bez bilo kakvog odgovora. Osim, ako, naravno, nisu uspeli da reše ovaj problem. Ruku na srce to se, retko, ali dešava.

pexels timegrocery 1600128

UNAPRED SMIŠLJENA TAKTIKA

Iako se ghosting može činiti kao impulsivan potez, u nekim slučajevima iza njega stoji dobro promišljena strategija.

Osobe koje se upuštaju u povremeni ghosting (i povratke) često igraju na kartu neizvesnosti. Njihova poruka nakon meseci tišine dizajnirana je tako da probudi vaš interes i zaintrigira vas. To vam se i dogodi, zar ne?

Ovo ponašanje posebno je izraženo kod ljudi sa narcisoidnim crtama ličnosti – i ne, ne moraju odmah biti teški manipulatori od kojih treba bežati glavom bez obzira.

Ali, tužna istina je da za njih, povratak u vaš život nije stvar potrebe za pomirenjem već obnova njihove kontrole nad vama.

KAKO IZAĆI

Prvo pravilo – prepoznajte šablon.

Ako je neko jednom nestao bez objašnjenja, velika je verovatnoća da će to ponoviti. Odgovarati na njihove sporadične poruke može delovati kao slabost, ali pre svega šteti vašem mentalnom zdravlju.

Drugo, zapitajte se šta dobijate od njihovog povratka. Da li je to prava veza, ili samo još jedna epizoda emotivne konfuzije?

Ukoliko želite da izađete kao pobednik, samo, prosto i jednostavno, uzvratite istom merom, Ghostujte i vi njih, ali se nemojte nikada ponovo javiti. Simple as that.

Foto: Pexels