Kada neko uđe u vaš dom, prvo što primeti često nije komad nameštaja ili umetnička slika na zidu već miris. Atmosfera doma ne gradi se samo bojama, svetlom i stilom nameštaja. Mirisi su nevidljivi arhitekti raspoloženja koji imaju moć da nas opuste, pokrenu, uteše ili podsete na neku dragu uspomenu. Svet koji postaje sve brži i haotičniji, a dom postaje utočište. A miris je možda najbrži način da se to utočište „oblikuje“ po našem senzibilitetu.
Miris ima direktan put do dela mozga koji je odgovoran za emocije i sećanja. Zato se, kada osetimo miris cimeta, odmah setimo praznične atmosfere ili bakinog kolača. Kada zamiriše lavanda, telo i um instinktivno ulaze u stanje relaksacije.
Baš kao što biramo paletu boja koja će definisati prostor, miris je „boja u vazduhu“ i utiče na to kako se osećamo u prostoru i kako će ga doživeti naši gosti.


Kako da izaberete miris
Nema univerzalnog rešenja. Sve zavisi od funkcije prostora, godišnjeg doba, pa i doba dana.
Za dnevnu sobu: toplo, prijatno i pozivajuće
Dnevna soba je prostor u kojem se družimo, smejemo, opuštamo – zato su tu dobrodošli topli i balansirani mirisi. Amber i vanila, za osećaj udobnosti. Drvenaste note (cedar, sandalovina), dodaju dubinu i sofisticiranost. Citrusi i smokva, osvežavaju prostor bez preterivanja.

Za kuhinju: svežina i čistoća
Miris hrane može biti divan, ali posle kuvanja ribe ili luka, ne baš. Zato probajte limun, đumbir i eukaliptus, čiste i neutrališu neprijatne mirise. Ruzmarin i bosiljak, savršeni za kulinarski entuzijazam, prirodni i puni energije.

Za spavaću sobu: mir i senzualnost
Ovde biramo mirise koji umiruju i opuštaju telo. Lavanda, klasičan izbor za relaksaciju i lakši san. Ylang-ylang ili jasmin, suptilno senzualni, romantični i nežni. Tonka bean ili pačuli, za duboku, zemljanu atmosferu.

Za kupatilo: čisto i osvežavajuće
Kupatilo traži mirise koji sugerišu čistoću i svežinu. Morski tonovi, krastavac, aloe vera, idealni za osveženje. Menta i lavanda, za spa atmosferu kod kuće.

Sveće, difuzeri ili?
Odgovor zavisi od stila i navika. Mirisne sveće recimo unose toplinu i atmosferu, ali zahtevaju nadzor. Difuzeri su diskretniji i neprekidni, idealni za minimalistički ambijent. Tamjan i mirisni štapići unose spiritualnu notu, često korišćeni u ritualima opuštanja. Električni raspršivači sa etarskim uljima, moderna verzija aromaterapije.

Miris kao lični potpis doma
Baš kao što nosimo parfem koji nas oslikava, i dom treba da ima svoju mirisnu notu. Nema pogrešnog izbora, samo treba da se vodi emocijama i funkcionalnošću prostora.
Ako je dom mesto gde punimo baterije, stvaramo uspomene i gradimo rutinu, onda neka i mirisi budu deo te svakodnevne alhemije. Jer nekad je sve što vam treba, da vas na pragu dočeka miris koji kaže: dobrodošli kući.

Foto: Pinterest