Kako uspevam da ne prekoračim svoj budžet za kupovinu namirnica

    18.09.2024.
    RECOMMENDED

    Svi imamo trenutke u životu kada napravimo jasan plan ishrane, odredimo budžet za čitavu nedelju i spisak neophodnih namirnica za kupovinu. Odemo u radnju spremni da se opremimo i, što bi se reklo, „napunimo frižider“. Kad ono, kao da nam uvek nešto dodatno privuče pažnju. Kako da se ograničimo samo na ono što nam je zaista potrebno i ne postanemo žrtve marketinga? Počela sam da primenjujem ove tri stvari, i od tada mogu da se pohvalim da u većini slučajeva zaista uspevam da se pridržavam svog plana. Na ovaj način primetila sam da mnogo bolje raspolažem finansijama, čime lakše postižem da ispunim neke svoje veće želje, a ne samo da sebi priuštim novu čokoladu sa komadićima badema i biberom.

    Sada, moj tok misli prilikom kupovine namirnica izgleda ovako: „Pa dobro, možda mi ipak treba ta nova čokolada sa komadićima badema i biberom sada“. Takođe, veoma je važno da prepoznate i trenutke u životu kada je zaista vreme da kupite tu čokoladu i udovoljite sebi, ali i o tome u nastavku.

    budzet

    PLANIRAMO BUDŽET

    Operacija: Spisak

    Ovo je pravilo broj jedan – iako možda zvuči jednostavno, u praksi je pravo umeće. Pre nego što uopšte pomislim da krenem u kupovinu, sednem i pažljivo pravim spisak stvari koje su mi potrebne. Nekada ih čak kreiram prema hitnosti i važnosti. Uzimam u obzir obroke za čitavu nedelju i pokušavam da predvidim šta bi mi moglo zatrebati. Dok se šetam između rafova, strogo se pridržavam tog spiska kao svog vodiča kroz lavirint proizvoda. Što bi se reklo, ne gledajte previše levo i desno.

    Recimo, ako neki proizvod nije na spisku, onda jednostavno ne ide u korpu. Često sam se ranije zavaravala sa: „Ah, evo, na akciji su orašasti plodovi, hajde da uzmem još jedan paketić.“ Međutim, sada znam da su te „sitne“ odluke upravo one koje najviše opterete budžet. Zamislite svoj spisak kao štit protiv marketinških trikova – jednom kad ga sastavite, on postaje svetinja. Na taj način, biće vam lakše da odolite neplaniranim troškovima.

    U slučaju kada je neka ponuda zaista atraktivna, zamenjujem je nekom drugom stvari sa spiska bez koje mogu. Tako uspevam da isprobavam nove proizvode, a da se pritom ograničim na budžet koji sam sama definisala.

    fefdabd7432eec5823d618d80467ed43

    Kupujem samo jednom nedeljno

    Ranije sam znala da skoro svakog dana usput svratim do prodavnice i uzmem „samo nekoliko sitnica“. Međutim, te sitnice se na kraju nedelje pretvore u gomilu proizvoda koji mi zaista nisu bili potrebni. Zato sam odlučila da ograničim kupovinu na samo jedan dan u nedelji i da više ne posećujem radnje niti pravim male nabavke. U mom slučaju, to je nedelja – dan za veliku nabavku. Takođe, mnogo je lakše kontrolisati impulsivne kupovine jednom nedeljno. Ovaj savet je spas za budžet.

    Planiram obroke unapred

    Ovo je možda najvažniji deo – planiranje obroka unapred. Svake nedelje izdvojim malo vremena da odlučim šta ću kuvati u narednih sedam dana. Razmislim i o receptima koje bih volela da isprobam i napravim listu novih sastojaka koje nemam, a koji su mi potrebni za neki specifičan recept. Na ovaj način, ne samo da tačno znam šta mi treba dok isprobavam nove recepte, već se trudim i da koristim ono što već imam u kuhinji.

    Na primer, ako primetim da imam nekoliko paprika i tikvica, planiram jela u kojima mogu da ih iskoristim pre nego što se pokvare. Takođe, ovo mi pomaže da se ne zanesem u kupovini proizvoda koje neću uspeti da iskoristim, jer tačno znam koliko i čega mi treba. Ovaj korak mi je uštedeo toliko novca i vremena i sačuvao budžet jer izbegavam situacije u kojima kupujem nepotrebne i najpre nezdrave grickalice ili brzu hranu.

    1cb23c4a5b2f7a590218a97fbd17bd59

    Od kada primenjujem ova tri jednostavna pravila, moja kupovina je postala mnogo organizovanija i ekonomičnija, ali verujte mi, i zabavnija. Kako budete poštovali ova pravila, primetićete da razvijate i zdrave navike, ali i upoznajete sebe i svoje potrebe na novom nivou. Uz to, sada više ne trošim budžet na stvari koje mi suštinski ne trebaju, već višak sredstava preusmeravam na ono što me zaista raduje – kao što su vikend izleti, knjige i štednja za neki veći cilj.

    Naravno, povremeno se počastim nečim van plana – neki balans ipak mora da postoji, ali sada to radim svesnije. Ukoliko mene pitate, i cheat day je nešto što možete isplanirati a da ne optereti vaš budžet.

    Foto: Pinterest

    Saznaj više:
    Povezani članci: