Dugo sam se mučila sa odlaskom u krevet pre ponoći. Koliko god umorna bila, moje misli bi se uskovitlale i često bih u sekundi odlučila da je pravi trenutak da počnem da plešem. Kao rezultat toga, često bih ostala budna do dobuko u noć gledala bih televiziju i slušala Dire Straits. Moje komšije me mrze i užasno sam društvo za doručkom, ali hej ne možete imat sve. Bar mi se obraduju u radnjici u mojoj ulici koja radi cele noći.
Posle nekoliko meseci lockdown-a situacija se dodatno pogoršala, nema šanse da odem u krevet u razumno vreme i stalno se osećam iznureno. I nisam sama u tome, nedavno istraživanje pokazalo je da veliki broj ljudi u Velikoj Britaniji ne može da spava. Nekada je od insomnije patila 1 od 6 osoba, a sada je taj odnos 1 od 4. Takođe, podaci pokazuju da je guglovanje pojma “insomnia” poraslo nekoliko puta u odnosu na vreme pre pandemije. Eksperti su ovaj fenomen nazvali “coronasomnia”, radi se o nemogućnosti da imamo dnevne rutine, što dugoročno dovodi do porasta anksionoznosti. Očigledno, svima nam je potrebno nešto snažnije od biljnog čaja i tople kupke.
„Doručak je najvažniji obrok, on vas priprema za dan koji sledi, ali takođe vam može pomoći i tokom noći“
Pre nego što posegnete za pilulama za spavanje, pokušajte da radite na vašoj higijeni spavanja. “San je jako bitan za opšte zdravlje i blagostanje”, kaže psihologinja i ekspertkinja za spavanje Dr Nerina Ramlakhan. “Pandemija je faktor na koji ne možemo da utičemo, ali možemo da menjamo sebe i svoje navike kada je spavanje u pitanju. Kreiranje zdravije rutine i uopšteno menjanje navika može da dovede do boljeg odmora, posle koga ćete se probuditi preporođeni”. Naravno, svi uobičajni saveti su preporučeni u ovom slučaju: ostavite svoj telefon što ranije uveče (plavo svetlo je jedan od većih neprijatelja sna) i nemojte da pijete tone kafe (koja će držati kortizol, odnosno hormon stresa na visokom nivou – što nikome od nas sada nije potrebno).
Ono što možda ne znate, jeste činjenica da priprema za počinak zapravo počinje već po buđenju. “Doručak je najvažniji obrok u toku dana, on utiče na dan pred vama i pomaže vam i tokom noći”, kaže Dr Nrina. “Doručak pomaže regulaciji proizvodnje melatonina – hormona koji nam je potreban za noćni odmor. Zato za doručak birajte namirnice koje utiču na spavanje kao što su semenke, orašasti plodovi, jogurt i voće – posebno banane i narandže. Sve te namirnice sadrže nutritijente koji dobro utiču na hormone zbog čega vaša rutina spavanja može postati urednija.
Možete sebi pomoći i tako što ćete praviti pauze tokom radnog dana. “Naši nivoi energije funkcionišu u ciklusima od 90 minuta, tako da je vrlo važno da pravite kratku pauzu posle svakih sat, sat i po vremena. “Ti minuti samo za vas, posebno kada radite od kuće, daće vam šansu da udahnete i da se defokusirate”, dodaje dr Nerina. Što je zapravo dozola da pogledate epizodu serije na Netflixu sredom u 4 popodne, zar ne?
Godinama sam ignorisala wellness zaluđenike koji su se kunuli u jogu, ali kako se lockdown odužio, a moj san sve isprekidaniji bila sam spremna da probam. A pored saveta dr Nerine koje sam usvojila, kupila sam prave male poslastice za krevet: pidžamu sa perjem, sveće sa fantastičnim mirisima, sprejeve sa posteljinu i mekane jastuke. Jer sam se vodila mišlju, šta god će me “oterati” u krevet to je dobra investicija.
Brend koji još uvek nije naširoko poznat Sapna nudi najmekanije ogrtače i pidžame koji se izrađuju u Džajpuru u Indiji.
Ko bi mogao da odloli? Izazivamo vas da uspete da ostanete budni ušuškani u ovo mekano luksuzno ćebence.