Zašto volimo „No-Buy January“ trend

autor BURO.
no buy january trend

No-Buy January trend postao je popularan tokom poslednje decenije, ali svake nove godine postaje sve aktuelniji. Proizišao iz šireg pokreta minimalizma i potrebe za finansijskom disciplinom nakon praznične potrošnje, postao je vidljiv kroz društvene mreže i blogove, gde su ljudi delili svoja iskustva i savete o smanjenju nepotrebne potrošnje.

Kao neka vrsta suspenzije stvarnosti – vere da se „peglanje“ kartice ne računa tokom decembra i januara, jer je vreme za uživanje, hedonizam i preterivanje, praznici su super dok traju, ali buđenje nakon njih ume da bude bolno, po telo, energiju i – novčanik. I upravo zato, kao neku vrstu detoksa, ovog meseca praktikujemo „no – buy january“ trend.

no buy january 1

ŠTA JE, ZAPRAVO, NO-BUY JANUARY TREND

Cilj No-Buy January izazova je da se tokom meseca troši novac samo na osnovne stvari. Dakle, NEMA impulsivne kupovine. Nema onog „nemam šta da obučem, moram da kupim nešto novo“. Naravno da možete kupovati hranu i lekove, stvari koje su neophodne, ali sve ostalo je strogo NE. Ovo je vreme da koristite ono što već imate i da se fokusirate na zahvalnost.

Postoje različiti No-Buy January izazovi. Neki uključuju zabranu odlazaka u Starbucks ili restorane. Neki zabranjuju kupovinu kozmetičkih proizvoda ili zabavu. Drugi se fokusiraju na odeću i obuću, šminku i nepotrebne toaletne potrepštine. Nema ispravnog ili pogrešnog načina – to je izazov discipline i pažljivosti koji se, doslovno, na kraju uvek isplati.

VODIČ ZA NO-BUY JANUARY

No-Buy January podrazumeva suzdržavanje od kupovine neesencijalnih stvari i ima za cilj razviti disciplinu, uštedeti novac, smanjiti impulsivnu kupovinu i bolje iskoristiti ono što već imate.

Evo koraka:

I DEFINIŠITE SVOJA PRAVILA

Na primer, dozvoljena je kupovina osnovnih stvari poput hrane, lekova, plaćanja računa, a apsolutno je ZABRANJENO kupovati novu odeću, šminku, toaletne proizvode koji vam nisu neophodni, ukrase za kuću, nepotrebne aplikacije i pretplate. Nije dozvoljena ni kupovina novih knjiga, a evo kako ćete to rešiti: čitajte ono što već imate, a niste do sada, učlanite se u biblioteku i pozajmljujte knjige od prijatelja.

II PROCENA INVENTARA

Pregledajte šta već imate u ormaru, ostavi, zamrzivaču, Napravite listu stvari koje biste želeli da kupite, ali ih – odložite za februar.

III POSTAVITE CILJEVE

Definišite šta želite postići ovim izazovom – finansijska ušteda, manje otpada, smanjenje impulsa za kupovinom. Zapišite te ciljeve i zalepite ih na neko vidno mesto, kako biste se podsetili tokom meseca.

PRONAĐITE PODRŠKU

Pridružite se grupama na društvenim mrežama ili podelite svoj izazov s prijateljima koji bi mogli učestvovati. Podrška i deljenje iskustava mogu povećati motivaciju i olakšati pridržavanje pravila.

FOKUSIRAJTE SE NA KREATIVNOST

Iskoristite ono što imate – osmislite recepte s namirnicama iz ostave, kombinujte odeću koju niste nosili dugo. Eksperimentisanje s postojećim stvarima može biti osvežavajuće i inspirativno.

PRATITE POTROŠNJU

Vodite dnevnik troškova kako biste imali uvid u to gde odlazi vaš novac. Pomoći će vam da bolje razumete svoje potrošačke navike i prepoznate oblasti za poboljšanje.

IZDRŽITE ISKUŠENJA

Izbegavajte prodavnice i online trgovine koje bi mogle izazvati impulsivnu kupovinu. Razmislite dvaput pre nego što se prepustite želji za kupovinom nečeg neplaniranog.

PRONAĐITE ALTERNATIVE

Umesto trošenja novca, potražite besplatne aktivnosti ili usluge.

NAGRADITE SE

Na kraju meseca, nagradite se nečim simboličnim što neće narušiti vaš budžet.

Fotografija: Pexels