Povezano
Preporučeno
Nakon pauze tokom vrhunca pandemije, kancelarijski novogodišnji party se vratio – a s njim i pitanja zaposlenih o pravilima ponašanja na ovim događajima.
Da li su kancelarijske zabave zaista opciona aktivnost ili su „opciona“ u smislu: „nećemo vas otpustiti ako ne dođete, ali neće biti baš blagonaklono dočekano“? Da li je u redu povesti partnera ili je bolje ići samostalno? Koliko alkohola je prihvatljivo popiti, ako uopšte? I o čemu razgovarati sa kolegama satima dok jedete kolačiće i pijete proseko?
Evo svega što treba da znate o bontonu na kancelarijskim zabavama kako biste preživeli veče i sačuvali dobar ugled sledećeg dana.
PRAVILO 1: NOVOGODIŠNJI PARTY JE MUST, ČAK I AKO BISTE RADIJE OSTALI KOD KUĆE
Najčešće pitanje koje mi postavljaju o kancelarijskim zabavama je da li je prisustvo obavezno, posebno ako se događaj organizuje van radnog vremena. Možete slobodno da je preskočite i ostanete kod kuće u pidžami, ali evo tužne istine: trebalo bi da odete.
Čak i ako vaša kompanija tvrdi da je zabava opcionalna, mnogi menadžeri primećuju ko ne dolazi i smatraju te ljude manje angažovanima u svom poslu ili timu. To nije fer – menadžeri bi trebalo da procenjuju vaš angažman na osnovu vašeg rada – ali to je često realnost. Vredi pretrpeti par sati godišnje kako biste izbegli tu etiketu.
PRAVILO 2: AKO STVARNO NE MOŽETE DA DOĐETE, NE BRINITE PREVIŠE
Kraj godine je često haotičan period. Ako zaista imate obaveze koje se preklapaju, jednostavno objasnite situaciju. Nijedan razuman poslodavac ne očekuje da, na primer, promenite planove putovanja ili preskočite porodično okupljanje da biste prisustvovali zabavi.
Međutim, postoji važna napomena: što ste na višoj poziciji u organizaciji, to će se više očekivati da dođete. Ako ste na visokoj funkciji, vaše odsustvo može biti uočljivo, a vi možete ostaviti utisak nekoga ko ne želi da se druži sa zaposlenima na nižim pozicijama.
Naravno, to ne znači da treba da preskočite porodično venčanje, ali dobro razmislite pre nego što zabavu izostavite zbog, recimo, pića sa prijateljima.
PRAVILO 3: RAZGOVARAJTE SA LJUDIMA VAN SVOG UOBIČAJENOG KRUGA
Možda ćete biti u iskušenju da provedete celu zabavu sa kolegama koje najviše volite. Malo toga je u redu, ali se potrudite da komunicirate i sa drugima. Izgradnja odnosa sa ljudima s kojima obično ne razgovarate može vam doneti neočekivane benefite. Kolege koje vas simpatišu često će biti spremnije da vam pomognu kada zatreba. Sledeći put kada budete morali da hitno dobijete uplatu od računovodstva ili rešite IT problem, možda ćete se osloniti na nekoga sa kim ste se povezali preko tanjira sa sirom.
PRAVILO 4: POBRINITE SE DA VAS ŠEF VIDI
Ne morate ostati do kraja zabave, ali pre nego što odete, obavezno se pozdravite sa šefom. Razgovarajte ukratko kako bi znali da ste bili prisutni. Zapravo, ako razgovarate sa nekoliko minuta, verovatno ćete moći da odete već nakon sat vremena, ako vam tako odgovara.
PRAVILO 5: NE PRIČAJTE PREVIŠE O POSLU
Ovo bi trebalo da bude društveni događaj, a ne poslovni sastanak. Izbegavajte razgovore o statusu izveštaja ili planovima za lansiranje proizvoda sledećeg meseca. Ljudi žele da se opuste, a vi ćete propustiti priliku da se neformalno povežete s kolegama.
Ako ne znate o čemu da razgovarate, pričajte o filmu koji ste gledali, serijama koje pratite, planovima za vikend ili putovanje, kućnim ljubimcima, ili čak o hrani na zabavi. („Šta misliš, šta je u ovim punjenim pečurkama?“ je pouzdan način za započinjanje razgovora.)
PRAVILO 6: PAZITE KOLIKO PIJETE
Alkohol smanjuje inhibicije, ali želite da vaše inhibicije ostanu na mestu dok ste u društvu kolega. Popijte jedno ili dva pića, ali ako primetite početke omamljenosti, pređite na vodu. Vaš profesionalni ugled treba da vodi trezvena verzija vas.
Organizovanje kancelarijskih zabava često je nezahvalan posao. Ali, uteha je da su svakako jednom, do dva puta godišnje.
Foto: Pinterest