
Filmski u svakom smislu te reči: Pogledajte kako izgledaju vile velikana italijanske kinematografije
Možemo da polemišemo da li se italijanskoj kinematografiji pridaje dovoljno značaja, ali nema sumnje da je producirala neke od najboljih filmova 20. veka. Italija - gradovi koje obožavamo, nestvarna priroda i bogata kultura - oduvek je bila inspiracija za umetnike. Za mnoge režisere - i dom, a između zidova ovih vila živela su i stvarala neka od najvećih imena sedme umetnosti.
VILA ALBERTA SORDIJA
Livorno, Toskana


Alberto Sordi je bio italijanski glumac, pevač, komičar, reditelj i scenarista. Imanje sa slike, na visovima litica Kastiljončelo, u provinciji Livorno, Toskani, pripadalo je njemu i slikaru Vittoriu Corcosu. U pitanju je stara rezidencija iz 19. veka koja se prostire na četiri nivoa i sastoji se od vile, dva nezavisna aneksa i ogromnog dvorišta, i sveže je restaurirana. Poslednji sprat čini kupola u toskanskom stilu, sa otvorenim prostorom, kupatilom i velikom panoramskom terasom, dok unutrašnjost krasi kombinacija luksuznih ukrasa i starinskog nameštaja.
VILA SOPHIE LOREN I CARLA PONTIJA
Apijev put u Rimu


Jedna od najvećih ženskih zvezda klasičnog holivudskog filma, Sophie Loren, živela je u ovoj vili pre venčanja sa italijanskim producentom, Carlom Pontijem. Impresivna građevina nalazi se na svega deset minuta od Koloseuma u Rimu i upravo u njenim prostorijama Alberto Sordi je odlučio da snimi početnu scenu svog filma "Un Tassinaro a New York".
VILA FEDERICA FELINIJA I GULIETTE MASINA
Rimski okrug Parioli


Federico Fellini, jedan od najuticajnijih filmskih stvaralaca svih vremena, u ovoj vili napisao je scenarije za svoja najveća remek-dela: "La Dolce Vita", "8 et ½", "Juliette des Esprits" i "Les Nuits de Cabiria". Ovde je živeo kada je dobio svoja prva tri Oskara, a potom mu se pridružila i supruga 1956. Penthouse sa pogledom na park podeljen je na dnevni i noćni deo, a dvokrilna vrata iz Palazzo Barberini dodaju dašak prave filmske atmosfere.
Povezani članci
Buro 24/7 Izbor