SuperShe Island: Mesto na kojem je muškarcima zabranjen ulaz, da li biste otišle?

Nema ni muškaraca ni muških životinja

autor BURO.
16

Zamislite sledeći scenario: budite se uz šum mora, doručkujete, pijete sa strane zeleni smuti sa ženama koje ne poznajete, ali koje vas nekako odmah razumeju. Nema telefona, nema mejlova, nema pitanja „da li ovde ima Wi-Fi? Koja je šifra?“. Nema ni muškaraca. Dobrodošle na SuperShe Island, privatno ostrvo u Finskoj koje je namenjeno isključivo ženama i to doslovce.

SuperShe
mediadrumimages/ @SothebysEA / Media Drum World / Profimedia

Zašto bez muškaraca?

Ostrvo se nalazi u Baltičkom moru, tik uz obalu Finske, ali po svemu sudeći van dosega svakodnevnog stresa. Osnovala ga je Kristina Roth, američka preduzetnica koja je nakon uspeha u svetu IT konsultinga odlučila da investira u ono što je smatrala da ženama najviše nedostaje: prostor oslobođen pritisaka, pogleda i energetskih obrisa muškaraca.

Inspiraciju je dobila kada je, tokom wellness odmora, primetila kako se žene ponašaju drugačije u muškom prisustvu: tiše, rezervisanije, ponekad nesigurnije. Tako je rođena ideja o SuperShe Island-u, kao mestu gde žene mogu biti u potpunosti svoje.

Dakle, SuperShe Island funkcioniše kao ekskluzivni wellness retreat za žene. Na programu su redovno joga i meditacija, organska ishrana, mnogobrojni spa tretmani i masaže, radionice osnaživanja i ličnog razvoja i možda ono najvažnije: potpuni digitalni i mentalni detoks.

Sve to uz predivnu prirodu, minimalistički skandinavski dizajn i osećaj da ste deo nečega što podseća na utopiju, ali bez ijednog traga od muškaraca.

profimedia 0812252629
mediadrumimages/ @SothebysEA / Media Drum World / Profimedia

SuperShe nije klasičan hotel

Ostrvo nije klasičan hotel. Ne možete ga jednostavno rezervisati putem sajta. Postoji proces prijave – svojevrsni „ženski pasoš“ koji mora biti odobren.

Kristina Roth veruje da energija mora biti kompatibilna i da žene koje dolaze na ostrvo treba da dele slične vrednosti: otvorenost, samosvest i želju za rastom (i da, bez drame).

Cena boravka nije za svačiji budžet, paketi se kreću od nekoliko hiljada dolara, što je dodatno izazvalo komentare da je ostrvo elitistički balon, a ne osnažujuće utočište. Ipak, Roth je ostala dosledna svojoj viziji.

Na ostrvu nisu dozvoljeni muškarci, ali ni muške životinje. Čak su i psi i mačke pažljivo odabrani. Ideja nije mržnja prema muškarcima (kako su neki tabloidi pokušali da predstave), već stvaranje bezbednog i opuštajućeg prostora za žene i to u potpunosti.

Inspiracija ili izolacija?

SuperShe Island je naišao na podeljene reakcije. Neki su ga prozvali feminizmom budućnosti, gde žene uzimaju sopstveni prostor nazad. Drugi ga nazivaju izolacionističkim eksperimentom za bogate, u kojem se feminizam pretvara u luksuzni brend.

Postavljena su i druga rodna pitanja, na primer, kako ostrvo tretira trans žene.

Roth tvrdi da je sve više fokusirana na širenje globalne SuperShe zajednice, online platforme i retreate koji će biti dostupniji i raznovrsniji.

profimedia 0646181734
Catherine Aeppelmediadrumworld.c / Media Drum World / Profimedia

Da li bi otišle?

Ovakva mesta su određen vid poruke. Signal da žene žele prostor gde mogu da dišu, da se fokusiraju na sebe, da se resetuju. Bez šminke, bez pritiska, bez potrebe da odgovaraju na pitanje „A gde ti je dečko ako ga imaš?“.

Na pitanje da li bismo mi otišlie, verovatno bi – na nekoliko dana. Novim iskustvima nikad kraja. Možda bismo upravo tad, nakon što iskusimo odmor u ovom centru mogle sa sigurnošću da kažemo da li nam je ovakav odmor potreban.

Foto: Profimedia