Postoji li „pravo vreme“ da započnete zajednički život sa partnerom?

Neki će reći da ne treba žuriti, drugi će vas savetovati da ne čekate predugo

autor BURO.
1447

Započinjanje zajedničkog života sa partnerom je jedna od najvećih prekretnica u vezi. Naizgled jednostavna odluka – kada se useliti zajedno – često nosi mnogo više slojeva nego što se čini na prvi pogled. Da li postoji pravo vreme za taj korak? Ako pitate roditelje, prijatelje ili pretražujete internet, verovatno ćete naići na potpuno oprečne odgovore. Neki će reći da ne treba žuriti, drugi će vas savetovati da ne čekate predugo. Istina, kao i uvek, leži negde između.

zajednički život

MIT O „PRAVOM TRENUTKU“

Jedan od najvećih mitova u ljubavnim odnosima je ideja da postoji savršen tajming za sve. Da postoji neka univerzalna prekretnica, recimo, dve godine veze ili određeni nivo finansijske stabilnosti, nakon koje je „prirodno“ useliti se zajedno. Međutim, realnost je daleko kompleksnija.

Svaki par je priča za sebe, i ono što je idealno za jedne može biti potpuni promašaj za druge. Neko se useli posle tri meseca veze i ostane zajedno decenijama, dok drugi čekaju pet godina i ubrzo se razilaze.

KLJUČNI POKAZATELJI DA STE SPREMNI

Umesto da tražimo univerzalni „pravi trenutak“, bolje je postaviti prava pitanja.

Imate realna očekivanja. Ako očekujete da će zajednički život rešiti sve probleme u vezi, možda je bolje da još malo sačekate. Suprotno tome, ako ste svesni da će biti kompromisa i nesuglasica, to je dobar znak zrelosti.

Već provodite dosta vremena zajedno. Ako se već osećate kao da živite zajedno jer provodite noći kod jednog ili drugog i imate dobru rutinu, prelazak na zajednički život može biti logičan sledeći korak.

Imate slične životne vrednosti. Ne morate misliti identično o svemu, ali osnovna slaganja oko finansija, životnog stila i budućih planova su ključna. Ako jedno mašta o putovanjima, a drugo želi stabilan, porodični život što pre, možda treba još razmisliti.

Već ste se posvađali i rešili problem. Čudno zvuči, ali ako nikada niste imali ozbiljnu svađu, postoji šansa da ne znate kako zajedno rešavate konflikte. Sukobi su normalni, ali bitno je kako ih rešavate – da li slušate jedno drugo ili bežite od problema?

Finansijski ste (bar donekle) usklađeni. Pitanja poput: „Ko će plaćati račune?“, „Kako ćemo deliti troškove?“, „Šta ako neko od nas izgubi posao?“ su neizbežna. Nema potrebe da imate perfektan plan, ali važno je da ste oboje svesni finansijskog aspekta zajedničkog života.

c

KADA NIJE PRAVO VREME?

Neki razlozi za zajednički život mogu biti znak za uzbunu:

Bežite od problema. Ako se useljavate zajedno samo zato što želite da „popravite“ vezu, velike su šanse da će se problemi samo uvećati.

Radite to zbog praktičnosti, ne zbog ljubavi. Ako se neko useljava samo zato što mu je stanarina preskupa ili mu je lakše zbog posla, to može dovesti do problema kasnije.

Još niste pričali o bitnim temama. Ako niste imali ozbiljan razgovor o budućnosti, podeli obaveza i očekivanjima, možda je bolje da još malo pričekate.

KAKO DONETI ODLUKU?

Ne postoji tačan vremenski okvir, ali postoji pravi osećaj. Ako oboje osećate da je to logičan korak, ako vam se ideja zajedničkog života ne čini kao pritisak nego kao uzbuđenje, verovatno ste spremni. Najvažnije je da ne donosite odluku iz straha (da ne ostanete sami) ili iz eksternih razloga (da „zadovoljite“ društvene norme). Na kraju dana, zajednički život je velika odluka, ali i sjajna prilika da još dublje upoznate partnera i sebe. A kada je trenutak pravi? Onda kada oboje to zaista želite.

Foto: Instagram emitaz