Zašto je trend „boy apartment“ trenutno hit na društvenim mrežama?

siva zona između minimalizma i kiča

autor BURO.
1151

U moru TikTok estetskih mikro-trendova koji se smenjuju brzinom svetlosti, jedan novi fenomen uspeo je da osvoji i algoritam i publiku: boy apartment.

Naizgled jednostavan koncept, stan u kojem živi muškarac. E upravo taj „jednostavan“ koncept zapravo je postao digitalni simbol mnogo kompleksnijih kulturnih promena. I da, nema veze i s posterima iz filma „Fight Club“, praznim bocama viskija i čudno postavljenim televizorima.

Ali šta je to u boy apartment estetici što je izazvalo toliku pažnju ako nije to?

boy apartment

Estetika urednosti

Trend „boy apartment“ na društvenim mrežama ne prikazuje stilizovane, pažljivo uređene prostore iz časopisa, već sirove, ali autentične enterijere.

Reč je o stanovima koji ne prate dizajnerske smernice, već odražavaju navike, hobije i prioritete jednog (mladog) muškarca: konzola zauzima centralno mesto, kauč je možda kupljen polovan preko oglasa, a dekoracije se svode na sve ono što je funkcionalno i definitivno u stilu muškarca.

Upravo je ta nepretenciozna, „nemarno kul“ estetika ono što ovaj trend izdvaja od tipičnih #interiorgoals objava.

Ironija kao oslonac

Da budemo jasni, ovaj trend ne glorifikuje „muške enterijere bez ukusa“. Zapravo, većina sadržaja koji se pod oznakom boy apartment deli na mrežama nosi snažnu dozu ironije. Korisnici, naročito žene, analiziraju, komentarišu i zabavljaju se analizirajući muškarce kroz izgled njihovog stambenog prostora. Šta znači kada neko koristi stolicu umesto noćnog stočića? Ili kada jedini ukras u stanu čini sablasno osvetljen minijaturni frižider pun energetskih pića?

„Boy apartment“ je istovremeno šala i dijagnoza – ali i neočekivana forma intimnog pogleda u svakodnevicu nekog drugog. Neko ko uređuje stan po sebi, svojim potrebama.

Estetika funkcionalnosti (ili potpune dezorganizacije)

Za razliku od girl apartment trenda, koji promoviše svetle boje, biljke, detalje iz IKEA asortimana i parfemski dekor, boy apartment često funkcioniše u sivoj zoni između minimalizma i kiča.

Stanovi iz ovog trenda obiluju stvarima koje su „praktične“: ogromni TV (jer zid je suviše komplikovan), stolice koje su „i za goste i za veš“, posebna polica samo za patike.

U tom haosu postoji određeni šarm, pogotovo kad se sve to posmatra kroz TikTok edit i voice-over komentare.

4aa1fa6644cadfedf12a26db5af9a2c5
30d551623be7c32b65066d3bbbeca0ca
cde74af4bf39df814d1c24f9ba414251

U vremenu u kojem je posedovanje stana postalo luksuz, a dizajnerski enterijer privilegija, mladi često borave u iznajmljenim stanovima koji nisu njihov izbor, pa im ne pridaju preveliku pažnju. Ovo je i neka vrsta pasivnog otpora prema trendu savršenog života na mrežama: da, živim ovako, i nije me briga.

Boy apartment je postao popularan zato što kombinuje humor, ironiju i istinu i sve to u prostoru od 30 kvadrata sa neusklađenim nameštajem. On razotkriva ono što mnogi pokušavaju da sakriju: kako zapravo živimo kada ne mislimo da nas neko gleda, i kako bi naš stan izgledao kada bismo ga uređivali po potrebama, a ne po trendovima i estetici.

Foto: Pinterest