Zbog čega su nova pravila u svetu mode zaobišla muškarce?

    09.11.2020.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/11/muski_modeli_cover.jpg

    Novinarka magazina The Guardian, Morwenna Ferrier, je 2015. javno pitala: “Gde su svi plus size muški modeli?”. Nedugo zatim, agencija IMG Models je otvorila Brawn diviziju koja radi sa plus size muškim modelima u SAD, Evropi i Australiji. 2017. godine platforma ASOS otvorila je sekciju za plus size i visoke muškarce… Reklo bi se da je mejnstrim počeo da se aktivira na tom polju i polako počeo da prihvata kako i muškarci mogu biti žrtve nerealnih slika koje im mediji serviraju i da im itekako nekad treba pomoć kada je u pitanju prihvatanje sopstvenog tela kada se ono razlikuje od opšteprihvaćenog ideala – što je jako često.

    Sam pokret poznat pod imenom body positivity ima svojih problema i suočava se sa raznim izazovima. Mnogi ga – opravdano – smatraju nedovoljnim, sada već i licemernim i monetizovanim preko osnovne funkcije i cilja. I dok smo uglavnom već naviknuti da pričamo o samom pokretu i eventualnim evolucijama koje bi trebale da mu se dese isto kao i o, realno zdravijem, body neutrality konceptu, koliko nas se zapravo zapitalo da li je ovaj pokret namenjen i muškarcima? Malo, zar ne? Navikli smo da ga ientifikujemo sa, grubo rečeno, ženama nekada i sa manjinama ali vrlo vrlo retko sa muškarcima.

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/11/1604930234773392.jpg

    LOUIS VUITTON JESEN/ZIMA 2020/21.

    Iz tog razloga, većina zna bar po neko ime neke žene koja je simbol borbe za prihvatanje različitosti, bila to Ashley Graham, Rachel Rebel ili Lizzo (koja javno izjavljuje da nije zaštitno lice body positivity pokreta zato što ga ne smatra dovoljno inkluzivnim, između ostalog) ali ne zna nijednog muškaca iz javnog života koji nije javno pihvatljivih dimenzija (namerno upotrebljavam ovu reč), a da nije sveden na komičnu i/ili zabavljačku ulogu.

    Jasno je da su žene mnogo duže, više i surovije “na tapetu” i ovo što pišem ne umanjuje mnoge dimenzije stvarnosti u kojima je tako ali mislim da je vreme da porazgovaramo i o tome gde se to denula borba za prihvatanje različitosti muških tela? Muškarci pate od veoma sličnih stvari ali je način na koji se sa njima društvo nosi drugačiji i vrlo često se, dodatno, prikriva iza fasade toksične muževnosti kao i stava “idi u teretanu”. Ovakav splet doveo je do naglog porasta slučajeva tzv. Adonisovog kompleksa – stanja u kom je osoba nezadovoljna svojim telom čak i kada je u odličnoj formi – i koji igra ozbiljnu ulogu u slučajevima telesne dismorfije kod muškaraca.

    DSQUARED2

    Ako ste mislili da od telesne dismorfije boluju samo žene, pogrešili ste. Mnoge studije pokazuju da ova bolest jednako utiče i na muškarce, a dokazano je da je isti procenat populacije oboleo kao i kod žena. Kada su u pitanju poremećaji u ishrani, tu se smatra da je trećina pacijanata muškog pola. 

    Zanimlji su podaci istraživanja sprovedenog na Univerzitetu Kalifornije koje je otkrilo podatke da oko 90% ispitanika vežba ne zbog zdravlja već da bi “imalo mišiće” što je trend poznat kao “superheroj efekat” i koji se ciklično pojavljuje i odgovara broju filmova o superherojima koji su izašli neke godine. Činjenica da Chris Hemsworth svakodnevno trenira satima i (pretpostavljam) ne pije tečnosti pred snimanje, izgleda malo ko uzima u obzir.

    Da, i muškarci žive pod pritiskom da imaju “savršeno telo” šta god to značilo. Procentualno manje nego žene ali i dalje dovoljno da stanje bude zabrinjavajuće. Jasno je da to “savršeno” u velikoj meri zavisi kojoj industriji se okrenete. Gorepomenuti Hemsworth je otprilike veličine dva do tri prosečna modela sa modne piste (ispravite me ako grešim).

    I dok su “apoloni” od kojih je lako dobiti kompleks kao što su Parker van Noord i Marc Forne svakako i na naslovnim stranama i na društvenim mrežama – i nimalo se ne žalimo – upravo na društvenim mrežama se polako dešavaju i promene. Body positive muški influenseri kao što je Zach Miko, maneken (glumac i dizajner) koji je pod ugovorom sa IMG Models, Bruce Sturgell tvorac chubstr.com, Kelvin Davis koji stoji iza bloga Notoriously Dapper su novi uzori slobode koji s trude da nam na svom primeru pokažu da je život “u bilo kojoj veličini” jednako lep. Lekcija koju bi svi trebalo ponekad da ponovimo.

    A tako misli i Rihanna, ako meni ne verujete.

    Saznaj više:
    Povezani članci: