Voleli ih ili ne, sunčane naočare brenda Ray-Ban promenile su sve. Led je tridesetih godina probio pilotski model Aviator, dok je revoluciju donela upotreba plastike u optici. Bio je to materijal koji je proslavio i neprolaznu uniseks Wayfarer siluetu, koja je prva spojila nenametljivu eleganciju i vrhunsku funkcionalnost.
Foto: Promo
U godinama pre Drugog svetskog rata naočare za sunce imale su jedan, prilično predvidljiv zadatak: štitile su oči od sunčevih zraka. Bili su to dani utilitarizma, kada je funkcija bila mnogo ispred forme i poziranja…Najpotrebnije su naravno bile profesionalcima koji su u svojim rukama imali živote mnogih putnika, pre svega pilotima i vozačima raznih profila…
Ipak, vremenom je, uz malo magične prašine nezaobilaznog Holivuda svet naočara za sunce postao neraskidivi deo modne scene i aksesoar bez kojeg se ne može zamisliti dan.
Wayfarer, stil koji ne bledi od 1952. godine!
Teren za pojavu prve generacije Wayfarera pripremio je ništa manje popularni model Aviator, predstavljen davne 1938. godine. Ime nije krilo namenu, pa je Ray-Ban već tada bio drug među oblacima, jer jepomogao pilotima u borbi sa prekomernim svetlom. Uostalom, naziv Ray-Ban je izveden iz sposobnosti naočara da ograniče ulazak ultraljubičastih ili infracrvenih zraka svetlosti.
Posle Drugog svetskog rata,inovacije u upotrebi plastike omogućile su da Ray-Ban predstavi model Wayfarer 1952. godine. Došli su i dani kada su naočare počele da govore mnogo toga o svojim vlasnicima. Revolucija nije bila trenutna, ali kada je počela bila je poput velikog talasa, nezaustavljiva….
Tajming je bio apsolutno savršen, jer je novi model brenda Ray-Ban popularizovao rebel without a cause lično – Džejms Din! Usledilo je neminovno: nije prošlo mnogo vremena pre nego što je Wayfarer počeo da se pojavljuje na licima prve celebrity ekipe. Originalnoj silueti nisu mogli da odole trendseteri, muzičari ali ni Džon F. Kenedi i Endi Vorhol.
Ray-Ban Wayfarer: Miljenik filmskih zvezda
Wayfarer se danas smatra jednim od najprodavanijih modela sunčanih naočara u istoriji. O kontinuitetu je izlišno pričati, tu se rivali zaiste mogu prebrojati na prste jedne ruke…Na klasičnu lepotu nisu bili imuni ni glumci, koji su Wayfarer nosili isped kamera ali i privatno…
Ipak, tokom sedamdesetih Wayfarer je doživeo krizu, kada su okrugle naočare preuzele primat kod hippie publike. Krivac je bio Džon Lenon, koji je popularizovao novi stil. Uz malo strpljenja kolo sreće se ponovo okrenulo početkom osamdesetih, kada je u bioskopske sale publiku privlačio mjuzikl „Braća Bluz“ čiji je glumačka postava nosila Ray-Ban Wayfarer.
Iako je danas Blues Brothers sinonim za Wayfarer, zanimljivo je informacija da dva glavna lika nisu nosila potpuno isti par: Den Ekrojd je nosio blago četvrtasti mačkasti okvir koji je više podsećao na originalni model dok je Džon Beluši nosio zakošen, zaobljen model linije Wayfarer.
Danas je oblik Wayfarer modela najpopularniji na tržištu, ne samo u okviru Ray-Ban kataloga, već čuveni original oponašaju gotovo svi brendovi. Ipak, original može biti samo jedan.
Wayfarer za 21. vek: Reverse je tu i šarmira neke nove klince
Decenijama nakon premijere Ray-Ban je ponovo pokrenuo revoluciju, modelom Wayfarer Reverse koji promoviše konkavna stakla pružajući drugačiji pogled na klasičnu siluetu. To znači da je verzija Reverse pruža obrnutu, reverse estetiku i oštrije vizuale. Osim toga, Ray-Ban se pobrinuo da ekologija ne trpi, pa su za izradu upotrebljeni održivi biomaterijali!
Osim sunčanih modela Wayfarer je poslednji sezona nezaobilazan i u kategoriji dioptrijskih ramova. Izbor je gotovo neograničen.
JOŠ GOTIVNIH PRIČA IZ SEKCIJE BURO.MEN POGLEDAJTE OVDE.
Foto: Instagram