Sve više slušamo o važnosti magnezijuma. Između ostalog, ovaj esencijalni mineral, koji učestvuje u mnogim fiziološkim funkcijama organizma, koristan je za smanjenje upala, poboljšanje sna, dobru krvnu sliku.
Iako možete uzimati suplemente, najbolje je unositi ga na tradicionalan način: kroz ishranu bogatu magnezijumom, koja uključuje puno voća i povrća.
No, jedna namirnica je posebno dobar izvor ovog minerala – spanać. Ne samo da je bogat magnezijumom, već se može pripremati na različite načine bez smanjenja nutritivne vrednosti ovog minerala.
Nutricionisti napominju da je ovo zeleno lisnato povrće odlično za „zdravlje kože, kose i kostiju, jer osim magnezijuma, sadrži kalcijum, gvožđe, kalijum, fosfor, B vitamine i vitamine A, C, E i K.“
Slično kao vitamin D– koji je takođe u poslednje vreme dobio dosta pažnje – magnezijum je jedan od nutrijenata koji mnogima od nas nedostaje tokom jeseni i zime.
Vitamin je uključen u mnoštvo funkcija u organizmu. Održava mišiće mase i imunološkog sistema u dobrom stanju. Takođe, magnezijum ima moć smanji umor. Magnezijum je drugi najzastupljeniji mineral unutar svake naše ćelije.
Njegova uloga u organizmu je sveprisutna, jer je potreban za više od 300 metaboličkih reakcija, od kojih su dve najvažnije pravilna kontrakcija i opuštanje mišića (uključujući krvne sudove i srce), kao i ispravna nervna transmisija.
Međutim, istraživanja potvrđuju da mnogim ljudima nedostaje ovaj mineral (posebno onima koji svakodnevno osećaju umor), a uobičajeni simptomi mogu biti još i bol u mišićima i nesanica.
Magnezijum u spanaću
Spanać je popularna namirnica s razlogom—ima malo kalorija (samo 7 kalorija po šoljici), a bogat je antioksidansima koji štite jetru, debelo crevo i oči.
Kako doktor Olivier Courtin-Clarins napominje u svojoj knjizi Beauty In My Recipes, spanać takođe podstiče dobro varenje zahvaljujući visokom sadržaju vlakana.
Večno pitanje: Da li je bolje jesti spanać sirov ili kuvan?
Zeleno lisnato povrće poput spanaća može se jesti sirovo ili kuvano, ali kuvanje ne uništava minerale – u stvari, magnezijum u spanaću se zapravo povećava nakon kuvanja. Kuvani spanać sadrži 157 mg magnezijuma.
Iako je tačno da kuvano povrće gubi određenu količinu vitamina koji se rastvaraju u vodi, sposobnost tela da apsorbuje minerale poput magnezijuma, gvožđa i kalcijuma zapravo se povećava nakon kuvanja, jer se molekulska struktura menja i postaje biološki dostupnija, objašnjava Clarins.
U tom smislu, preporučuje se konzumacija kuvanog spanaća za večeru kako bi se poboljšalo varenje i apsorpcija, što doprinosi dobrom snu.
Jednostavni načini da uključite spanać u ishranu
Imajući to u vidu, postoji mnogo načina da se spanać uključi u ishranu. Probajte spanać kao osnovu salata, uz bilo koju vrstu dodataka.
Na primer, Courtin-Clarins savetuje kombinovanje spanaća sa čeri paradajzom, maslinovim uljem i belim vinskim sirćetom kako biste napravili jednostavnu salatu. Za dodatne hranljive materije, uključite porciju proteina poput piletine, ćuretine, tunjevine i malu količinu zdravih masti kao što su orasi ili avokado.
Foto: Pinterest