Danas je tržište self-help literature (nepotrebno) veliko – i razumljivo je zbog čega je to tako.
Svi želimo rešenja, instant-odgovore i osećaj da konstantno napredujemo i radimo na sebi. Na papiru, sve može zvučati idealno; u realnosti, nije svaka ta knjiga ispunila obećanja.
Ironija je u tome što su sve ove knjige na neki način ipak „uspele“ da me promene na bolje – ne zato što su promenile moj život, već jer su me naučile vrednim lekcijama – najpre to da imam svoje mišljenje.
Shvatila sam koliko je lako biti zaluđen ličnim rastom, koliko može biti otrovno konstantno traganje za instant rešenjima i koliko se vrednost najpre nalazi u tome da preispitamo šta nam zapravo treba.
Ako želite napredak, možda je vreme da potražite smernice u sebi samima i fokusirate se na sopstveni put. Jer najbolji self-help pisac u vašem životu – verovatno ste vi sami.
1. Zakon privlačenja – Ester i Džeri Hiks
Znate već kako ide ovaj narativ: vizualizujte, poželite, zamislite… I univerzum će vam doneti to što želite, onako „na tacni“. Ova knjiga savršeno oslikava tu magičnu silu u teoriji, ali ono što je često preskočeno jeste realnost.
Istina je, pozitivno razmišljanje može biti moćno, ali kada od toga stvorite sopstvenu religiju, u kojoj su praktične akcije svedene na minimum, očekujte razočaranje. Ništa ne pada sa neba. Umesto promene života, dobijate osećaj krivice: ako vam nešto ne ide, to je vaša krivica jer „loše mislite“. Iznenađujuće, ova knjiga me nije samo razočarala – naučila me je važnoj lekciji o tome da – jedini zakon koji vredi poštovati jeste zakon napornog rada. Da, neke stvari u životu bi trebalo da nam dođu lako, ali ako ste na samom početku, na žalost, nema ništa lako.
Takođe, ovo delo čak i ne bih svrstala u self-help dela, jer manifestovanje ne rešava ništa.
2. Kako razmišljaju milioneri – T. Harv Eker
Da je bogatstvo isključivo pitanje mindseta, svi bismo sada vozili najnoviji model Tesle. U teoriji, filozofija o usvajanju mentaliteta uspeha zvuči inspirativno, ali praksa je često obojena nemogućim očekivanjima. Knjige ovog tipa često uspevaju da problematizuju našu vezu sa novcem, ali retko nude praktične, lokalno primenljive savete. Ispostavilo se da transformacija nema veze samo sa onim što mislite o sebi, već i sa – razumevanjem finansijskih sistema, tržišta i pravih prilika.
3. Kako završavati stvari – Dejvid Alen
Sa obećanjem da će vam pomoći da vratite stvari pod kontrolu, ova knjiga je privukla sve nas opsednute produktivnošću. Ispostavilo se da je sadržaj bolna rutina repetitivnih saveta poput „planirajte unapred“, „vrednujte svoje vreme“ i „izbegavajte distrakcije“. Sa svim tim unapred poznatim lekcijama, knjiga mi je samo još jednom dokazala da nema prečica do efikasnosti. Produktivnost nije trik sa satom ili planom – to je mnogo složenija psihološka igra sa sopstvenim navikama. Mada, moram priznati, ukoliko nemate navike i ne znate kako da počnete, ovo delo može biti od koristi i pružiti vam nove vidike.
4. Moć sadašnjeg trenutka – Tol Ekart
Zvuči kao moto jednog duhovnog putovanja na Baliju, ali za većinu nas, ovakvi saveti su često teoretska rapsodija o „prisutnosti u sadašnjem trenutku“ dok zapravo balansiramo između posla, porodice, problema i društvenih mreža na kojima provodimo mnogo vremena. Bilo bi divno da samo prestanemo da brinemo o prošlosti i budućnosti, ali realnost je da to traži ozbiljan rad na sebi i usklađivanje životnih vrednosti, što nijedna knjiga ne može obezbediti sama po sebi. Žao mi je, morate sami.
5. Sanjaj veliko – Bob Gof
Ova knjiga obećava da je ključno sanjati velika čuda, i da ćemo, zahvaljujući snazi naših snova, dobiti bolji život. Ali, između stranica ove knjige nisam našla ništa konkretno, ništa što bi mi pokazalo kako da se nosim sa svakodnevnim preprekama. Sanjati veliko je divno, ali – osećati se inspirisano nije isto što i učiniti pravi korak. U trenutku kada zatvorite korice knjige, motivacija isparava, a svakodnevne obaveze čekaju. Razumevanje gde završava san, a počinje realnost – to je ono što nije bilo u ponudi.
Foto: Delfi, Vulkan, Aamazon