Povezano
Od 16. do 19. decembra u galeriji KC Grad u Beogradu, možete da pogledate ovu jedinstvenu postavku radova koja kroz apciklažu spaja održivost, inovativni dizajn i kreativnu upotrebu resursa.
Da li umetnost može postati naš protest protiv prekomerne potrošnje i poziv na održiviji svet? Možemo li usporiti potrošačku kulturu i transformisati je kroz umetnost?
Ako tražite odgovore na ova pitanja – umetnički događaj koji inspiriše i podstiče promene, izložba „Ne Kupuj – Stvaraj!”, je nezaobilazna ovog decembra!
KC GRAD: UMETNICI POMERAJU GRANICE
Kroz istraživanje korišćenih materijala, umetnici pomeraju granice tradicionalnog shvatanja umetnosti, pretvarajući stare predmete u nove, funkcionalne i estetski vredne objekte. Izložba “Ne Kupuj – Stvaraj” u KC Gradu nije samo vizuelni doživljaj, već poziv na razmišljanje o načinu na koji umetnost transformiše svet oko nas, povezujući prošlost, sadašnjost i budućnost.
Danas, kada se svet suočava s ozbiljnim izazovima kao što su klimatske promene i zagađenje, očuvanje resursa postaje ključno pitanje. Ideja korišćenja materijala koji su već dostupni smanjuje potrebu za novim resursima, što pomaže u očuvanju prirode, smanjenju količine otpada i jačanju stvaralaštva.
Mnogi proizvodi koje kupujemo dolaze s velikim ekonomskim i ekološkim troškovima – od proizvodnje do transporta – što dodatno opterećuje našu planetu. Kreativan pristup ponovnoj upotrebi odbačenih predmeta postavlja temelje za promenu potrošačkih navika, smanjenje konzumerizma i jačanje svesti o održivosti, nudeći rešenje kako za ekonomske izazove, tako i za zaštitu životne sredine.
Apciklaža je jedan od načina na koji možemo doprineti globalnim naporima za zaštitu životne sredine. Ovaj proces nas poziva da razmišljamo inovativno i da istražujemo nove načine korišćenja starih stvari. Umesto da se oslanjamo na komercijalne proizvode, osnažujemo svoje veštine i maštu!
Na kraju, ovakav pristup može značajno da utiče na podizanje svesti građanstva – stimulišući ih da se i sami uključe u proces, posebno u toku praznične sezone kada je konzumerizam naročito izražen.
Na ovaj način možemo ojačati veze s porodicom i prijateljima, jer pokloni koje sami napravimo često nose posebnu priču ili uspomenu. Svi možemo da uradimo malo tokom praznika i da utičemo mnogo. Zato ne kupuj – stvaraj!
Izloženi radovi su rezultat nedavnog konkursa, organizovanog od strane Mladih istraživača Srbije, kao deo kampanje EKO-SISTEM programa, koji se realizuje uz podršku Švedske. Radovi predstavljaju dela učenika srednjih umetničkih škola, studenata umetničkih fakulteta, kao i drugih umetnika i umetnica koji stvaraju na teritoriji Srbije.
Izložbu “Ne Kupuj – Stvaraj” će otvoriti Ivan Kocić, umetnik koji povezuje modernu umetnost sa procesom reciklaže. Pozivamo sve zainteresovane da posete izložbu u KC Grad i uživaju u nesvakidašnjem umetničkom iskustvu.
Otvaranje će biti održano 16. decembra u 20h u prostorijama KC Grad, u Beogradu, a postavka traje do 19. decembra 2024. godine, a ulaz je slobodan.
Foto: Promo