
Druga sezona serije „Severance“ je došla do finala i već nam nedostaje uvrnuti svet Lumon korporacije. Kako je u pitanju jedna od najboljih naučno-fantastičnih serija koja se pojavila u poslednje vreme, gotovo da nema konkurenciju – ali postoje druga TV i filmska ostvarenja koja se takođe bave temom manipulacije sećanjima.
Neke od ovih serija i filmova verovatno već znate jer su klasici, ali u svakom novom gledanju će vam otkriti nešto novo, a tu su i manje poznati naslovi koji će vas naterati da se zapitate kakva je zapravo priroda našeg pamćenja, ali i samog vremena.
Predstavljamo vam tri filma i serije.
SERIJE KOJE SE IGRAJU VAŠIM UMOM: DEVS
Ovaj sci-fi triler Alexa Garlanda prati mladu ženu koja radi kao inženjerka i počinje da sumnja da njena kompanija ima veze sa nestankom njenog partnera, koji radi u futurističkoj kompaniji.
Devs istražuje kako tehnologija može da manipuliše stvarnost i sudbine ljudi, dok Severance prikazuje ekstremnu tehnologiju koja se koristi za manipulaciju sećanjima zaposlenih. Obe serije postavljaju pitanja o tome gde bi nas takve tehnologije mogle odvesti.

DARK
Kada su u pitanju Netflix serije, Dark je poznata po svojoj kompleksnosti i puno zapanjujućih preokreta. Nakon što nestane mladi dečko iz malog grada, drugi tinejdžer pronađe prolaz u prošlost. Ubrzo zatim, više vremenskih linija iz grada počinje da se preklapa i ukršta.
Na kraju, postaje jasno da je svaka vremenska linija uvek bila sudbinski povezana sa ostalima. U ovoj seriji ima puno putovanja kroz vreme i šokantnih trenutaka spoznaje.
HOMECOMING
Kao i Severance, Homecoming bavi se pitanjem identiteta i kako manipulisanje sećanjima može uticati na osobu. U Homecoming, radnja prati ženu koja radi u programu koji pomaže veteranima da se prilagode životu nakon rata, ali ona ubrzo otkriva da su njena sećaja o tome šta je radila i zašto, iskrivljena.
Slično tome, u Severance, likovi su podvrgnuti proceduri koja trajno deli njihov profesionalni i privatni život, što dovodi do gubitka sećanja i identiteta.
FILMOVI KOJI SE IGRAJU VAŠIM UMOM: TRIANGLE
Triangle je postavljen kao kliše horor film – ali je mnogo više od toga. Grupa više ili manje poveznih, atraktivnih tridesetogodišnjaka okuplja se na jedrilici kako bi proveli sunčan dan na moru. Stvari postaju čudne brzo.
Tajanstvena oluja se dešava; na radiju se čuje panični signal za pomoć; kada jedrilica potone, grupa je primorana da se ukrca na ogroman brod koji se čini kao da je pojavio niotkuda. Nema potrebe reći više, jer što manje znate o Triangle, to bolje.
MEMENTO
Film Memento iz 2000. godine, u režiji Christophera Nolana, jeste priča koja se pripoveda u dva pravca: i unazad i hronološki. U njemu, muškarac sa anterogradnom amnezijom (Guy Pearce) nije u stanju da skladišti nova sećanja, pa koristi tetovaže, beleške i fotografije kako bi sebi davao delove i fragmente svoje mračne, složene stvarnosti. Klasik.

ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND
Nismo mogli a da ne završimo listu ovim kultnim filmom. Pisac Charlie Kaufman i reditelj Michel Gondry smislili su ovaj indie klasik iz 2004. godine, u kojem muškarac (Jim Carey) i žena (Kate Winslet) pokušavaju da izbrišu sećanje na svoju vezu.
Ramirez pominje ovaj film u svom intervjuu za Fast Company, ukazujući na naučnu grešku u njemu.
„Jedna stvar koju Eternal Sunshine nije tačno prikazao bila je lokalizacija sećanja. Postoji scena sa Elijah Woodom, gde ulaze u mozak i kažu: ‘Tu je sećanje, nalazi se na tački A u mozgu’, i bum, obrišu ga. Ali u stvarnosti, sećanja su raspoređena po celom mozgu“, kaže on.
„Postoji sećanje na Kate Winslet, a zatim postoje strašna osnovna, visceralna osećanja koja Jim Carey ima kada se seća Kate Winslet: emocionalne podtonove koji boje to sećanje. Emocionalni podtonovi i sećanje na Kate Winslet sami po sebi uglavnom su posredovani različitim sistemima u mozgu. Tako da možete da zamislite da ulazite u mozak, pronađete moždane ćelije koje predstavljaju taj tamni osećaj raskida i inaktivirate samo te“, zaključio je.
Fotografije: instagram devs_fx