Povezano
Dug hod ili stalna šetanja zvuče bezazleno dok se ne probudimo narednog dana sa upaljenim listovima, zategnutim zadnjicama i osećajem kao da smo prešli maraton, a ne samo šetali po gradu. Bilo da ste se odlučili za dužu turu od jutra do večeri, ili ste jednostavno pokušali da „ubrzate korak“, vaši mišići su sve to zabeležili. Dobra vest? Oporavak može biti brz i efikasan uz prave korake.

Hidratacija odmah nakon šetanja
Znojenjem tokom brzog hoda gubimo tečnost i elektrolite, a upravo su oni ključni za oporavak mišića. Voda je osnova, ali idealno bi bilo dodati prirodne izotonične napitke, kokosovu vodu, limun sa prstohvatom soli ili smoothie bogat magnezijumom (npr. sa bananom i spanaćem).
Istezanje, ali pravilno
Nakon šetanja, umesto da odmah sednete, odvojite 5–10 minuta za blago istezanje listova, zadnje lože i kvadricepsa. Fokusirajte se na statičke vežbe istezanja zadržite svaki pokret minimum 20 sekundi. Ovo pomaže da se mišići „vrate na mesto“ i smanji se rizik od upale.
Topla kupka za relaksaciju mišića
Topla voda podstiče cirkulaciju i opušta napete mišiće. Još bolja varijanta? Kontrastno tuširanje, smenjivanje tople i hladne vode koje stimuliše regeneraciju i smanjuje osećaj „teških nogu“. Za dodatni efekat, dodajte u kupku gorku so (Epsom salt), bogatu magnezijumom.
Foam rolling
Ako nemate mogućnost da odete na masažu, uradite kratki self-massage penom ili valjkom (foam roller). Fokusirajte se na listove, butine i donji deo leđa. Laganim pokretima stimulišete limfnu drenažu i smanjujete zadržavanje mlečne kiseline u mišićima.
Unos proteina i minerala
Možda niste dizali tegove, ali dug hod takođe oštećuje mišićna vlakna, a proteini ih obnavljaju. Posle šetanja pojedite obrok koji sadrži kvalitetne proteine (jaja, grčki jogurt, losos, tofu) i namirnice bogate kalijumom i magnezijumom (avokado, banana, bademi).
Aktivni odmor sledećeg dana
Iako zvuči kontraintuitivno, lagana šetnja dan nakon napora zapravo ubrzava oporavak. Kratka šetnja od 15–20 minuta, uz duboko disanje i izbegavanje brdovitog terena, može pomoći telu da razbije ukočenost i nastavi sa regeneracijom.
Spavanje je najbolji „lek“
Tokom sna se mišići obnavljaju najbrže hormon rasta se tada najviše luči. Zato, ako ste prešli 20.000 koraka, a osećate da vas boli svaki deo tela, prioritet neka vam bude kvalitetan san od minimum 7–8 sati.
Foto: Pinterets