„Odelo čini čoveka“: Izložba koja preispituje pojam „odraslog muškarca“

Uskoro u Beogradu.

autor BURO.
izložba

Samostalna izložba autora Nikole Jeremića, pod nazivom „Odelo čini čoveka“, biće otvorena u Galeriji SULUJ 27. jula 2026. sa početkom u 19 sati.

Radovi prikazani na izložbi proističu iz autorovog proučavanja vlastitog alter-ega posredstvom autoportreta, odakle se otvaraju teme poput građenja identiteta, oblikovanja maskuliniteta i normi koje okruženje nameće u vezi sa konceptom „pravog muškarca“.

Služeći se ironijom, humorom i karikiranjem obrazaca naglašene muškosti, Jeremić analizira plitke znake moći, postignuća i autoriteta koji formiraju modernu viziju muškog identiteta.

izložba

Izložba koja nas pita: ko je snažan muškarac?

Ime pod kojim se izložba održava predstavlja šaljivu obradu čuvene poslovice „Odelo ne čini čoveka“, čime se vizuelni izgled i spoljašnji prikaz postavljaju u sam centar pažnje.

Autor se bavi zamislu da odeća, držanje i vizuelni utisak funkcionišu poput maske, odnosno kao mehanizam za uobličavanje karaktera i izvođenje sopstvene ličnosti.

IMG 6578
the world is yours, Nikola Jeremić

Nadahnuće za nastanak ovih dela potiče iz estetskih odlika osamdesetih godina, prvenstveno iz fenomena kulta power suit estetike: istaknutih ramena, elegantnih odela, kravata i poslovnog stila koji je označavao stremljenje ka uspehu, nadmoć i status u društvu.

Ipak, umesto da veliča te ideale, Jeremić ih transformiše kroz parodijski i kritički uvid, oblikujući figuru muškarca koji ima težnju da ostavi utisak snažne osobe, dok se sama građa te snage razotkriva kao scenska i neprirodna.

Oko za oko 2026
Oko za oko, Nikola Jeremić, 2026

Koncept postavke osmišljen je kao prostorno i transformativno iskustvo. Smešteni unutar dve izložbene sale, obogaćene scenografskim detaljima i promišljeno uređenim ambijentom, posetioci se uvode u svet umetnikovog alter-ega, na granici između realnog i izmišljenog, vere u sebe i nesigurnosti, moći i njene ironične interpretacije.

Projekat „Odelo čini čoveka“ nadovezuje se na Jeremićev višegodišnji umetnički rad posvećen temama sazrevanja, identiteta i savremenog značenja muškosti, gde autoportret služi kao poligon za preispitivanje individualnih i kolektivnih uloga.

Hole in One 2025
Hole in One, Nikola Jeremić, 2025

Nikola Jeremić (rođen 15. aprila 2001. u Kraljevu) diplomirao je na Odseku za slikarstvo Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 2024. godine. Master studije završio je 2025. godine u klasi prof. Milivoja Pavlovića. Trenutno je student doktorskih umetničkih studija na istom fakultetu.

Kroz medijume ulja na platnu i suvog pastela, bavi se istraživanjem ličnih psiholoških prostora, sa posebnim naglaskom na autoportret kao sredstvo samorefleksije i analize identiteta. U svom radu preispituje savremene koncepte muškog identiteta, koristeći ironiju, karikaturu i elemente parodije u dekonstrukciji arhetipa hipermaskulinosti.

Njegovo uže tematsko područje istraživanja obuhvata vizuelne reprezentacije identiteta, sa fokusom na konstrukciju muškosti, autoportret i odnos ličnog i društveno uslovljenog identiteta u savremenoj umetnosti.

Fotografije: Galerija SULUJ