Kod kuće je nemoguće da napravite štetu na licu, zar ne? Pa… ne baš. Situacija je upravo suprotna, pogotovo sad kada se nalazimo u karantinu pa imamo i vremena i uslova za razne eksperimente. O bespotrebnom dodirivanju lica da ni ne govorimo. Gotovo svima je koža odreagovala na novonastalu situaciju na neki način, a mi smo tu da vam pomognemo da odredite moguće uzroke kao i šta se može učiniti po tom pitanju. Ne, nećemo vam zabranjivati čašu vina sa društvom na Houseparty zabavi, ne brinite.
Preterano čišćenje – osetljivost i suva koža
Ako vam se dnevna rutina promenila, u ovom konkretnom slučaju više ne provodite vreme van kuće onako kako ste to činili ranije, onda je vreme da promenite i način na koji čistite lice. Isto važi i za intenzivne tretmane za čišćenje poput onih sa glinom, salicilnom iselinom, gelovima za čišćenje i jakim pilinzima za koje sada odjednom imate sve vreme ovog sveta.
Kada se čišćenjem preterate, oštećuje se prirodni zaštitni sloj kože pa ona gubi vlagu ali postaje i podložna svim negativnim stvarima iz okoline, uključujući i mikroorganizme. Ukoliko ste u toj fazi, potrebno je da koži povratite ravnotežu tako što ćete je hidrirati (preparatima koji sadrže hijaluronsku kiselinu i glicerin, na primer) i obnoviti zaštitni masni sloj (peptidi, ceramidi, nijacinamid i sl). Za čiščenje koristite nežna sredstva namenjena osetljivoj i suvoj koži u formi kreme ili balzama.
Preskakanje čišćenja i nege – gubitak sjaja
Ovo je, možda, obrnuta varijanta prethodnog slučaja: ne izlazite pa mislite (možda i podsvesno) da vašoj koži čišćenje i nega ne trebaju uopšte. Ovo apsolutno nije tačno. Bez redovnog čišćenja na koži se gomila prljavština – prašina, izumrle ćelije i sebum – a lice dobija sivkastu boju i gubi sjaj, povećava se broj mitisera. Ukoliko nema redovne eksfolijacije (jednom do dva puta nedeljno), koža se sporije obnavlja.
Vratite se svojoj rutini čišćenja, eksfolijacije i hidratacije što pre. Dodajte u miks i vitamin C – on će povratiti sjaj koži.
Briga i stres – bubuljice i akne
Stres nastao zbog pandemije ne možete iskoreniti nijednom kremom ali poznato je da bubuljice reaguju na način ishrane. Ukoliko imate ovaj problem, najbolje je da ograničite unos slatkiša i svih prostih ugljenih hidrata. Razlog? Kada ih pojedete, pankreas odmah luči insulin koji sa svoje strane čini da lojne žlezde proizvode više sebuma – idealna podloga za nastanak bubuljica.
Više alkohola na Zoomu – dehidratacija
Divno je što makar na neki način možemo da se vidimo sa prijateljima ali ako svako veče pijete ispred ekrana vaša koža će platiti cenu. Osim plavog svetla kome smo trenutno izloženi i više nego inače (ako je to uopšte moguće), alkohol dehidrira kožu. Prvi znaci dehidratacije jesu tanke linije koje izgledaju kao bore ali koje na svu sreću nestaju nakon što nanesete odgovarajuću hidrataciju. Još jedan znak su ljuspanje i perutanje, a na masnoj koži je to pojačana proizvodnja sebuma.
Nakon Zoom žurki, započnite dan čašom vode sa limunom i naprskajte lice termalnom vodom. Ne zaboravite da nanesete hidratantnu kremu dok je lice još vlažno od spreja.
Previše sna – podbulo lice i otečenost oko očiju
Kada spavate više od osam sati, krvotok i limfotok se usporavaju što lako izaziva otečenost.
Masaža hladnim rolerima (ili kašikama), maske kreme i serumi sa efektom hlađenja – sve ovo daje određene rezultate ali je uvek bolje sprečiti nego lečiti – dakle, skratite preterano spavanje.
Nesanica – tamni podočnjaci
Kada budni dočekujete zoru ili padnete u san jako kasno to, između ostalog, remeti protok krvi kroz sitne krvne sudove. Zidovi kapilara se stežu i dotok krvi u tkivo je usporen. Ovo je posebno vidljivo na tankoj koži ispod i oko očiju na kojoj, čak i kada je sve u najboljem redu, podočnjaci mogu biti vidljivi.
Prvi korak jeste da probate da uspostavite rutinu spavanja (od 23 časa do 7 ujutro je optimum) i da se trudite da je prostor u kom se spava uvek dobro provetren. Drugi korak jeste optimalna nega u vidu odgovarajuće kreme. A detaljiniju rutinu pronađite ovde.
Nošenje maske na duži period – iritacija
Zaštitna maska može izazvati iritaciju ako se nosi u kontinuitetu. Ukoliko vam posao nalaže da je nosite ceo dan, vrlo je moguće da će ostaviti tragove na licu zbog “mikroklime” ispod nje – vlage, toplote i sebuma. Ukoliko profesionalnu masku nosite 12 sati na dan, jasno je da “obična nega” nije dovoljna i najbolje je da se obratite dermatologu za pomoć. Za početak, koristite proizvode sa skvalanom i ceramidima kako biste sačuvali zaštitnu barijeru kože, a ispod maske probajte da stavite nešto meko što ne izaziva alergiju poput jastučića od hidrogela ili silikona.
Masku uvek stavljajte na čistu kožu i lice perite nežnim sredstvom čim je skinete, ne koristite ulja već kozmetiku sa sastojcima koji omogućavaju koži da diše (poput hijaluronske kiseline) i, naravno, ne stavljajte šminku.