Dugo je prošlo od kada nismo mogli da pričamo o stvarnim događajima i uživamo na realnim lokacijama. Virtuelni časovi, online radionice, virtuelne ture i posete, virtuelne izložbe. Iako kliktanje i skrolovanje ume da bude beskrajno zabavno i donese neko iskustvo koje ne možemo da doživimo irl, fizički odlazak u galeriju i uživanje u umetnosti koja se tu nalazi je nezamenljivo bilo čime drugim. Iako ćemo još sačekati do onih starih-novih dana kada će biti dozvoljena veća okupljanja i otvaranja i druženja na koja smo navikli, vest o tome da se izložbeni prostori malo po malo vraćaju “u normalu” nas je veoma obradovala i otkrivamo vam koje su to gradske galerije opet otvorene za posetu. Razume se, uz poštovanje mera zaštite, to valjda ne treba naglašavati.
Galerija U10
Galerija U10 je malo po zvaničnom objavljivanju prestanka vanrednog stanja, imala svoje prvo post-koronsko otvaranje. U pitanju je izložba “Auto-skulpture” Marije Strajnić, koja pod terminom auto-skulpture (auto – kao vozilo i kao odnos sa samim sobom) podrazumeva različite predmete koje stanovnici grada van parking zona postavljaju ispred svojih domova kako bi zauzeli deo javnog prostora radi privatnog korišćenja – parkiranja svojih vozila. Na taj način ovi predmeti menjaju svoju funkciju i dobijaju sasvim novu estetiku, poetiku i značenje. Izložba traje do 23. maja.
Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau
Izložba “Double Wall of Silence” je nakon izlaganja u galeriji Škuc u Ljubljani predviđena za otvaranje u galeriji Hestia, a nakon nepredviđene pauze, ovog četvrtka će biti premijerno i otvorena. Izrealski psiholog Dan Bar-On je uveo termin “dupli zid tišine” u vezi sa istorijom holokausta, i toga što se o zločinima najčešće duplo ćuti jer žrtva ne želi da se seća i priča, a društvo ne želi da prihvati i sluša i izložba se bavi pitanjem između rečenog i prećutanog, ućutkanog i zaboravljenog, individualnog i kolektivnog. Migracije kao dominantna tema u poslednje vreme su otvorile pitanja o nacionalnim granicama, “nama” i “njima”, opasnostima i traumama, i pitanje snage pripovedanja i sećanja. Ko govori, a ko sluša i koliko je vremena potrebno da onaj koji govori kaže sve, a onaj koji sluša sve prihvati i šta mu odgovara i šta ne? Galerija je otvorena četvrtkom i petkom od 12 do 18 i na zakazivanje vikendom.
Novembar galerija
Izložba “Desiring Machines” se bavi kompleksnim odnosom mašine i tela, i odgovor je na našu opsesivnu vezu sa predmetima digitalnog doba: telefonima, laptopovima, i kompjuterima koji su nerazdvojivi od naše svakodnevice. Viralni sadržaj, globalna mreža, i hiperpovezanost savremenog sveta su nešto bez čega ne možemo i gde se stvaraju novi odnosi među grupama i pojedincima, i “Desiring Machines” je zapravo još relevantnija sada nakon što smo svoj neraskidiv odnos sa tehnologijom posebno osetili i potvrdili tokom karantina. Odabrani radovi istražuju ovaj fenomen, savremeno doba, nove tehnologije i poziciju čoveka u svemu tome. Galerija radi prema standardnom radnom vremenu.