U kakvoj su vezi Luca Guadagnino i čitulje? Zabavnijoj nego što mislite!

autor Božica Luković
ČITULJE

Čitulje možda nikada ne biste povezali sa italijanskim režiserom Lucom Guadagninom, ali zapravo, filmski umetnik toliko voli da ih piše, da priprema knjigu o tome.

Pored toga što je jedan od najznačajnijih režisera svoje generacije, Guadagnino je već dugo poznat i po slavnim čituljama koje objavljuje u italijanskom listu Corriere della Sera, zajedno s novinarom i filmskim producentom Carlom Antonellijem.

Njihove kratke poruke saučešća i sećanja – često obeležene poetskim i ironičnim stilom – postale su toliko čuvene da su danas vrlo prepoznatljiv i željno iščekivan format, posebno na italijanskoj kulturnoj sceni. Upravo zbog toga, izdavačka kuća Sellerio odlučila je da objavi prvu zbirku čitulja koje su napisali Guadagnino i Antonelli, piše nssmag.

citulje
instagram alecattelan

ZAŠTO SU POSEBNE ČITULJE LUCE GUADAGNINA?

Luca Guadagnino je ovu vest najavio tokom intervjua sa Alessandrom Cattelanom, u podkastu Supernova.

„Ukazano mi je na to da smo izmislili jedan književni žanr“, rekao je režiser u podcastu Supernova.

Rubrika čitulje u Corriere della Sera je „hram milanske visoke buržoazije, u koji se ovaj krajnje neverovatan dvojac ubacio i postepeno popeo kroz sve rangove, do te mere da smo se ponekad nalazili odmah posle poruke porodice“, navodi se u podcastu.

„Moram reći da nas Corriere veoma poštuje“, dodaje Guadagnino.

image 7607172
instagram alecattelan

U prošlosti, ovaj dvojac je pisao čitulje povodom smrti Jean-Luca Godarda ili kraljice Elizabete. Jedna od najzapaženijih i najkomentarisanijih bila je čitulja posvećena Silviju Berlusconiju, koja je bila podeljena u dva dela i glasila ovako:

„Prošetali smo Milanom ceo popodne, misleći na tebe. Kuće boje cigle, mali mostići, stare kancelarije mnogih tvojih firmi, jezero s labudovima gde bi, s vremena na vreme, zapevali svoj poslednji refren za tebe. A onda, na obodima, treptaj sveća iza prozora darovitih domova. I svuda, u praznim ulicama, odjek tvog smeha. Toliko smeha… previše. Sledećeg dana slavili smo te ponovo igrajući sve tvoje omiljene igre: namešteni Monopol bez šanse i zajedničkog fonda; Scrabble da se napišemo otmene male reči; karaoke, našminkani kao ti, da zaboravimo svaku misao; spiritualnu seansu da probudimo demona iz trbuha nacije. Vrištali smo celu noć.“

Uprkos enigmatičnom tonu, tekst sadrži jasno ironične elemente, poput reference na „namešteni Monopol“ – verovatno aluziju na ad personam zakone koje je bivši lider Forza Italije promovisao. Nadamo se da će biti prevedene na engleski!

Inače, u velikim italijanskim novinama, čitulje se uglavnom plaćaju i gotovo uvek zadržavaju ozbiljan i diskretan ton, često vrlo sličan po sadržaju i formi. Obično ih prvo objavljuju članovi porodice, a zatim prijatelji, kolege, poznanici ili poštovaoci.

Među italijanskim dnevnim listovima, Corriere della Sera ima najdužu i najutemeljeniju tradiciju objavljivanja plaćenih čitulja. Oni koji žele da se oproste od voljene osobe obično biraju novinu koja je najdublje ukorenjena u regionu u kojem je pokojnik živeo.

Cena čitulje varira u zavisnosti od prostora koji zauzima, odnosno od broja reči. Do pre nekoliko godina, cena u Corriere della Sera iznosila je oko šest evra po reči. Tokom pandemije, nagli porast smrtnosti u Italiji doveo je do značajnog povećanja broja objavljenih čitulja, što je potvrdilo da se štampane novine, uprkos opštem padu tiraža, i dalje doživljavaju kao autoritativni medij, kakav digitalna sfera još uvek ne uspeva da zameni.

Fotografije: instagram alecattelan