Meryl Streep je bila najperspektivnija glumica generacije, dok je John Cazale već suvereno dominirao bioskopskim platnom. Sredinom sedamdesetih se činilo da imaju svet pod nogama ali je sudbina imala drugačije planove…
Ne morate biti sineasta ili prekaljeni filmski kritičar da biste videli očigledno. Cazale je u svega nekoliko godina uspeo da iz drugog plana zaduži Holywood i najavi generaciju srećnijih, ne i talentovanijih glumaca. Uprkos neizbrisivom tragu na filmu mnogi ga pamte i kao muškarca koji je zauvek uticao na život i glumu njegove partnerke, neprevaziđene Meryl Streep. Ovo je njihova priča…
JOHN CAZALE I 5 FILMOVA ZA ISTORIJU
Simbolično, harizmatični Cazale je imao karijeru koja je bila u znaku broja pet. Odlikaški. Pet filmova, i to kakvih. „Kum“, „Prisluškivanje“, „Kum II“, „Pasje popodne“ i „Lovac na jelene“. Jednom rečju, antologija.
Rođen kao John Holland Cazale talentovani glumac je imao sve sastojke za vrh filmske umetnosti – posvećenost, strast i samodestrukciju. Amerikanac italijanskog porekla rođen u Bostonu studirao je dramu ali je u praksi doktorirao ono što se diplomom ne moze naučiti, uvežbati..
Kao i većina neprivilegovanih glumaca, radio je raznorazne poslove do premijere na velikom platnu. Vožnja taksija se podrazuvema. Na izlazak iz anonimnosti, srećom, nije morao mnogo da čeka.
Kao debitant u A produkciji kojom gazduju najveća imena ranih je sedamdesetih dobio priliku da pokaže šta zna. Bila je to prva saga mafijaške lektire i debi iz snova, jer ga je saradnja sa F.F. Coppolom postavila u centar pažnje producenata. Specifičnog glasa i ekspresivnog pogleda, emocijalno kompleksan u svakoj ulozi, Cazale je bio jedan od onih glumaca koji na prvi pogled neprimetno oboje svaku priču. Decenijama kasnije njegov Fredo Corneone i dalje predstavlja primer virtuoznosti, dubine i tema stručnih analiza.
Usledilo je „Prisluškivanje” pa nista intenzivniji nastavak trilogije „Kum” kao i „Pasje popodne” iz 1975. godine koje mu donosi nominaciju za Golden Globe. Petim projektom Cazale je postavio lestvicu umeća na zabrinjavajuće visok nivo. Bila je to rola u klasiku Michaela Cimina .,Lovac na jelene“. Za mlađe, to je film koji je čitavu generaciju motivisao na razmišljanje o posledicama rata u Vijetnamu, danas poznat i po tome što je u kadru spojio partnere Cazalea i Meryl Streep.
Love story Cazale & Streep
Bili su to i dani kada je mlada Meryl želela sve. Bila je na pragu da postane najveća glumica svoje generacije. Takođe, upoznala je i ljubav svog života.
John Cazale i Meryl Streep su počeli da se ludo zaljubljuju jedno u drugo – bez ideje da njihova ljubav možda neće imati najsrećniji kraj…
Kao i sve velike ljubavi i njihova je bila spontana. Srce mističnog glumca osvojila je četrnaest godina mlađa koleginica čudesnog dara. Hemija je – kažu svedoci – bila trenutna i obostrana. Vreme im ipak nije bilo saveznik jer su u nepune dve godine stali poznanstvo, zajednički život i smrt. “On nije bio kao bilo ko koga sam do tada upoznala. Bio je specifičan, human, radoznao, saosećajan“;, rekla je Meryl u jednom intervjuu…
Dijagnostifikovan rak i prerana smrt u 42. godini odvojila je Cazalea od velikog platna i karijere koju danas ima jedan Robert De Niro. Podmukla bolest ga je odvojila i od tadašnje ljubavi koja je i danas tema filmskih krugova. Na premijeru poslednjeg filma koji je, kao i sve prethodne, obojio maestralnom glumom nije mogao da dođe…Cazale je ušao u bolnicu “Memorial Sloan Kettering” u martu 1978. i nikada se iz nje nije vratio. Meryl je bila uz njega sve vreme, doslovno do njegovog poslednjeg daha. „U redu je Maryl“, poslednje su reči jedinstvenog glumca koji i danas predstavnja benchmark za obdarenost ispred kamere.
Fotografije: Globe Photos