Fondazione Prada godinama važi za instituciju sa ugledom na koju mnogi gledaju sa poštovanjem. I to ne samo publika, kojoj je savremena umetnost učinjena znatno vidljivijom i dostupnijom zbog ove institucije, nego ima sjajnu reputaciju i u muzejskoj zajednici širom sveta, među ekspertima.
Deo uspeha ove institucije i ovog fenomena spajanja mode i umetnosti leži u snazi samog brenda, a poznati modni brend je otvorio Fondaciju još 1995. godine čime su istupili u oblast neprofitnih kulturnih projekata. Poznato ime u svetu mode je moglo biti problem i prepreka u priznavanju art profesionalaca, ali nije bilo. Fondacija je od samih početaka prikazivala velike izložbe renomiranih imena kao što su Anish Kapoor (1995), Louise Bourgeois (1997), Sam Taylor-Wood (1998) i John Baldessari (2010), čime su stekli poštovanje, a 2015. i otvorili svoj prostor u Milanu. Rem Koolhaasov studio OMA / AMO je nekadašnju destileriju džina, izgrađenu 1910. godine pretvorio u muzejski prostor, a režiser Wes Anderson je dizajnirao Luce bar ironičnu i ušećerenu verziju starih milanskih kafea, koji je brzo postao zvezda za sebe i legendarno mesto Instagrama.
Izložba Jannisa Kounellisa, Fondazione Prada u Milanu, 2019
Foto: Agostino Ozio
Naravno važno je i raditi izložbe, praviti kolekcije i predstavljati ih publici. Ali neće biti preveliko iznenađenje ako kažem i da muzeji treba da rade i nešto drugo – ne samo da rade na očuvanju umetnosti. To je postajalo sve očiglednije tokom poslednjih 20 godina, ali nisu svi spremni za taj korak na globalnom nivou. U svakom slučaju, svi će morati da se promene – čak i oni koji se drže starih načina funkcionisanja kulture. Mislim da uvek treba reći “da” novom – bilo da je to nova aplikacija ili tema za istraživanje. Ako vam se ponudi nešto sasvim nepoznato, možete reći i ne, ili ipak pokušati. Pogledajte kako nešto novo funkcioniše i kako vam može koristiti. Tehnologija rađa nove jezike, a ljudi koji govore mnogo jezika obično imaju više mogućnosti. I ne bojte se ničega!