Bonjour Tristesse: Nova adaptacija romana kao letnja stilska inspiracija
Mood board za leto.

Povezano
Bonjour Tristesse, roman koji je Françoise Sagan napisala sa samo 18 godina, doživeo je tek tri adaptacije, a poslednja je iz 2024. godine, u režiji Durge Chew-Bose, književnice kojoj je ovo bio rediteljski debi.
Cécile (Lily McInerny) je tvrdoglava tinejdžerka, koja leto provodi bezbrižno na francuskoj obali sa svojim harizmatičnim ocem Raymondom (Claes Bang) i njegovom trenutnom saputnicom Elsom (Naïlia Harzoune), sve dok dolazak prijateljice njene pokojne majke ne unese haos u njihov mali svet.
Anne (Chloë Sevigny) je umetnica, posvećena svom radu kao modna dizajnerka. Njen pogled je tih, a držanje distancirano – tvrda opna koja skriva meku unutrašnjost. Ipak, ona unosi plamen u ovu malu zajednicu likova kada obnovi davno potisnutu romansu sa Raymondom i nadomesti Elsu kao da je u pitanju odelo koje se predugo nosilo, čime pokreće niz tragičnih događaja.
Dok originalnu ekranizaciju iz 1958. godine, sa Jean Seberg, publika pamti po raskošnoj estetici i glamuru zlatnog doba Holivuda, Chew-Bose pristupa priči iz savremenog feminističkog ugla, fokusirajući se na psihološke nijanse i emocionalne protivrečnosti svojih junakinja – ali film ostaje vizuelno impresivan.
Prošao je „ispod radara“ i dobio pomešane kritike – zamerke su bile sporiji tempo i hermetično pripovedanje, koje može delovati zahtevno za širu publiku.
Posebnu pažnju privlače i kostimi u filmu, koji su promišljeni, suzdržani, a ipak raskošni i idealni kao letnja stilska inspiracija.

Film Bonjour Tristesse kao meditacija o letnjem odevanje
Kostimografkinja iz Njujorka Miyako Bellizzi temeljno je istraživala francuske pijace i sarađivala sa Cynthiom Merhej iz brenda Renaissance Renaissance kako bi uhvatila sanoliki duh interpretacije novele Françoise Sagan.

„Od samog početka, Durga i ja smo stalno pričale o tome koliko nam nedostaje lepota starih filmova i kako se u mnogim klasičnim ostvarenjima kostim dizajn tretirao na potpuno drugačiji način nego danas. Žalim za filmovima koji imaju dobar ukus kada je odeća u pitanju. To mi je jedna od najvećih zamerki kod savremenih filmova. Zaista sam želela da to istaknem, da to, na neki način, vratim“, rekla je kostimografkinja.


„Mogli smo da napravimo neku vrstu White Lotusa na jugu Francuske“, rekla je Bellizzi, dodajući da je ta ideja ipak odbačena u korist nečega vanvremenskog.
„Želela sam da sve bude klasično, onako zaista klasično“, rekla je za WWD.
Za potrebe filma, osim Renaissance Renaissance odeće, koju u više navrata nosi lik Chloë Sevigny, korišćeni su vintage Yohji Yamamoto i Jean Paul Gaultier komadi, kao i aksesoare dizajnerke Sophie Buhai.
Cécilin lik nije onaj za koji je bila najemotivnije vezana, ali je njemu najviše radila.
Kada prvi put sretnemo tinejdžerku na jugu Francuske, ona ne pokazuje otvoreno interesovanje za odeću – radije pleše, puši, ljubi komšiju ili čita pored male zbirke pića (voda, sok i čaj).
Njen stil je uglavnom ležeran, a po kući retko nosi pantalone; u jednoj sceni, kamera gotovo da komentariše njen bezbrižan odnos prema garderobi dok je posmatra kako shvata da joj je džemper izvrnut, svlači ga i bez žurbe ispravlja grešku.
Merhej iz Renaissance Renaissance je takođe dizajnirala jedan ključni komad za McInerny: haljinu s puf rukavima inspirisanu pedesetim godinama, koja simbolizuje Cécilein prelazak iz dečačkog, buntovnog duha u figuru mlade devojke.
Ipak, veliki deo njene garderobe u filmu zaista je autentičan vintage: Bellizzi i McInerny su rano započele pripreme za kostime, obilazeći prodavnice polovnih stvari po Njujorku.
Među tim komadima je i žuti kupaći kostim, omaž modelu koji je u originalnom filmu nosila Jean Seberg. McInerny veći deo filma provodi upravo u kupaćim kostimima i bikinijima, ali, kako kaže, nije se zbog toga osećala nelagodno.

„To mi nikada nije predstavljalo problem“. Kad sam se osvrnula na film, pitala sam se: ‘Jesam li možda bila previše pokrivena?’ Jer ipak smo na plažama u Francuskoj — tamo je sasvim uobičajeno biti toples“, rekla je glumica.
Bonjour Tristesse je trenutno dostupan za iznajmljivanje, kupovinu ili gledanje putem pretplate na sledećim platformama: Amazon Video, Fandango At Home, YouTube, Apple TV, Google Play Movies i Plex.
Fotografije: instagram miyakobellizzi; cafilm; Giacomo Bernasconi and Jessica Forde