Povezano
Treba biti kratak i samo reći da smo zahvalni i srećni što postoji toliko sjajnih spisateljica koje u ovom trenutku dok govorimo o njima, stvaraju, pišu, dele svoja iskustva, povezuju naša. Dugo je bilo potrebno da žene istupe sa svojim delima jasno i glasno i da mogu da očekuju jednaku podršku, ali danas možemo da kažemo da se dela autorki štampaju više nego ikada, i da jedno za drugim otkrivamo nova imena koja obožavamo. Zato vam, u mesecu kada dodatno proslavljamo žensko stvaralaštvo, kreativnost, snagu predstavljamo neke od novih knjiga koje volimo. Proistekle iz ženskog pera, proslavljaju različitost iskustava, strahote i lepote majčinstva, zabirnutosti, probleme sa identitetom. Neki romani su debitantski, neki zapravo i nisu romani neko zbirke pesama i priča, nešto su prva izdanja novih naslova, neka imena pripadaju prošlosti ali nam nisu svima poznata koliko bi trebalo da budu.
“INTIMACIES”
LUCY CALDWELL
Zbirka priča Lucy Caldwell je nešto što će vam zgrabiti ne samo pažnju već i stomak jer se ova knjiga pre svega oseća a onda čita. Njena proza je poetična i perceptivna, sva je u detaljima, i sitnim opisima koji život čine neverovatnim, a neka iskustva nemogućim za zaboraviti. Njene kratke priče su priče o majčinstvu, o prvom susretu, o strahu, ali i o ljubavi, tenziji. Neverovatno uspešno kombinuje fikciju i istoriju, i priča o Caroline Norton, ženi koja je reformisala zakon o usvajanju u UK 1839. godine, fascinantna, potresna priča gde je teško ustanoviti šta je pridodato istorijskim činjenicama, zato što je odrađeno maestralno.
“ASIMETRIJA”
LISA HALLIDAY
Caterina Albert je jedno od najznačajnijih imena u katalonskoj književnosti XX veka. Spisateljica čiji se roman „Samoća“ smatra jednim od najboljih napisanih na katalonskom jeziku, i ona koja je neretko pisala sakrivena pod muškim pseudonimom Victor Catala. Ona svoje junake i njihove odnose opisuje živo i sirovo, i čitati njeno delo danas pomalo deluje kao čitanje neke savremenice. Odnosi među ljudima predstavljeni su živo a često i brutalno, i donosi priče iz perspektive svih onih koji su na margini. Žene, siromašni, deca, marginalci su njeni protagonisti: nesrećni ali beskompromisni borci za slobodu koja ne priznaje granice, uloge, podele. Sa takvim junacima, „Samleveni život“ je zbirka trinaest priča koje govore o ljubavi i osveti, nesrećnim slučajevima koji menjaju sudbinu i komplikovanim međuljudskim odnosima.