Menstruacija nije luksuz! U Srbiji pokrenuta kampanja za smanjenje „poreza na roze“

    25.05.2022.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2022/05/porezcover.gif

    Nije teško shvatiti filozofiju koja stoji iza „poreza na roze“, dovoljan je jedan odlazak u kupovinu i površan pogleda na cene da shvatite da se neki proizvodi etiketirani kao „prozivodi za žensku higijenu“ prodaju za više cene nego što je to potrebno. Brijači, analgetici, različite vrste kozmetičkih pereparata, dovoljna je roza ambalaža da pretvori taj proizvod u znatno poželjniji, ali i skuplji. Žene za proizvode plaćaju više, a zarađuju manje. Međutim, najstrašnija situacija je ona kada govorimo o proizvodima koji su nam potrebni za osnovnu brigu o zdravlju i telu, a to su oni namenjeni menstrualnoj higijeni. 

    Ispostavlja se da „porez na roze“, odnosno deo koji žene moraju da plate za proizvode koji su njima namenjeni, stvarno postoji. BBC istraživanje je pokazalo da žena za života na tampone i uloške potroši najmanje 213.000 dinara. Naime, jednostavnom računicom sredstava koje izdvajate za tampone i uloške, shvatićete da godišnje na ove proizvode dajete više od 5.000 dinara. Važan podatak koji moramo pozicionirati odmah pored ovog je da u je u našoj zemlji čak 53,7 odsto žena nezaposleno, a plaćene su najmanje 20 odsto manje nego muškarci. Ali ovde nije kraj. Ulošci i tamponi se oporezuju sa 20 odsto, što je značajno više nego za, na primer, dnevne novine, kondome ili kupovinu nameštaja za hotele.


     

    Ovaj problem lociran je u svetu, pa je tako nedavno Škotska postala prva zemlja koja je ženama u potpunosti obezbedila besplatna sredstva za menstrualnu higijenu, a Britanija je pre nešto više od godinu dana ukinula porez na dodatnu vrednost kada su ovi proizvodi u pitanju, a oni su postali i dostupni u mnogim školama ove zemlje. 

     

     

    Pandemija je dodatno bacila reflektore na ovaj problem i ukazala na problem menstrualnog siromaštva, pa su se neki mali koraci dogodili i u Srbiji. Pa je tako Filozofski fakultet u Novom Sadu uz pomoć studentkinja okupljenih oko Ženske inicijative obezbedio je besplatne uloške za svoje studentkinje i time postao, za sada, jedini fakultet u Srbiji, koji se brine o „ženskim problemima”.

     

     

    Nakon sprovedene ankete u vezi sa reproduktivnim zdravljem žena i dostupnosti higijenskih sredstava koje se koriste tokom menstruacije, studentkinje su rešile da stvar preuzmu u svoje ruke. Uz pomoć konkursa Šta mi teško uspele su da sebi i svojim koleginicama obezbede besplatne uloške koji će se nalaziti u svakom ženskom toaletu unutar fakulteta. One takođe, svakodnevno na svom Instagram profilu dele edukativne činjenice vezane za žensko zdravlje. Još nekoliko škola u Srbiji pridružilo se i napravilo sitne pomake u ostvarivanju tzv menstrualne pravde. 

     


     

    Pre nekoliko dana Gender Knowladge Hub je pokrenuo direktnu inicijativu za smanjenje poreza, naglašavajući da porezivanje menstrualnih proizvoda kao luksuznih, je pokazatelj nedostatka sluha za osnovne potrebe žena. U svojoj objavi istakli su da je trenutno porez na uloške i tampone u Srbiji 20%, a da, istovremeno, kompjuteri ili smeštaj u hotelima se oporezuju sa 10%.

     

     

    Nadamo se da će se ovakve inicijative proširiti i pokrenuti konkretne akcije, jer je dovoljno što je menstrualna stigma toliko utkana u naš svakodnevni život, ne mora još dodatno da nas udara po džepu.

     

    Saznaj više:
    Povezani članci: