Zvuči pesimistično, ali u krizi smo. Ma koliko se brendovi gađali terminom održivost, od toga u praksi možemo da vidimo samo oblake dima iz njihovih fabrika. Brza moda, povećan nivo mora, nestanak pojedinih životinjskih vrsta – kako su sve ove stvari povezane i koji je naš udeo u svetu tome? U susret danu planete Zemlje koji se obeležava 22. aprila sigurno ćemo čuti pregršt novih i prežvakanih zelenih agendi i obećavajućih transformacija od kojih će većina završiti kao mrtvo slovo na papiru. Igrajte pametnije – informišite se iz relevantnih izvora i uprkos činjenici da nećete ozeleniti travu i spasiti ugrožene vrste preuzmite odgovornost koja nam nedvosmisleno pripada – bilo da to znači da ćete se danas za ručak odreći šnicle ili preskočiti šoping u Zari. Možda je i najmanje do plastične kese iz Maxija.
Klima 101
Cilj projekta Klima101 jeste podizanje svesti i edukacija o uzrocima, posledicama i opasnostima koje prete od klimatskih promena. Ekipa koja stoji iza „Klime“ nastoji da obuhvati širi kontekst čitavog problema i ukaže na načine da se u društvu dođe do konsenzusa koji je potreban kako bi se usvojile mere za smanjivanje emisija i prilagođavanje novim klimatskim uslovima. Njihova krilatica je sledeća: Klimatskim promenama ne treba da se bavi samo mala grupa „odabranih“, potrebno je proširiti krug ljudi koji veruju da je ovo pitanje važno, a mi potpisujemo svaku reč.
Nat Geo Srbija
Incijativu Green Art Incubator čine eksperti iz različitih polja, a u centar promišljanja smešta uspostavljanje odnosa umetnosti prema aktuelnoj klimatskoj krizi, sa ciljem podrške i osnaživanja savremenih sistema domaće umetničke produkcije u pravcu zelene transformacije. U serijalu Climate Late Night će predstaviti međunarodne umetnike koji deluju u oblasti zaštite životne sredine i istaknute ekološke aktiviste.