Oktobar u Narodnom muzeju: Donosimo priče o ženama koje inspirišu – u umetnosti i životu
Povezano
Šta je muzej? Pomisliće mnogi, mesto koje čuva i izlaže umetnine, materijalno i nematerijalno nasleđe jedne zajedince. Muzej je, zapravo, mesto susreta. Susreću se prošlost i sadašnjost, susrećemo se mi – sa našim strahovima, mislima, željama. Susrećemo se sa drugim ljudima – koji dele entuzijazam prema umetnosti ili, možda, želju da kroz nju otkriju, vide nešto što ranije nisu. Šta da otkriju? Možda, da postoje žene koje i dalje ostaju nevidljive. Da umetnost može i to, shvatili smo ovog oktobra, kada je Narodni muzej pokrenuo kampanju „Tvoje telo je umetničko delo. Čuvaj ga.“
Videli ste tu kampanju. A da li ste videli poruku koju je Narodni muzej želeo da pošalje?
Kampanja „Tvoje telo je umetničko delo. Čuvaj ga.“ zvuči kao dobar marketinški slogan, i jeste – ali je mnogo više od toga: njime se ne prodaje ništa, već se traži – saosećanje i solidarnost. Narodni muzej pozvao je na promišljanja o nevidljivim borbama koje se svakodnevno vode, a koje retko dobijaju prostor da budu viđene. Ovog oktobra, umetnost je govorila u ime žena koje svakodnevno koračaju između tuge i nade, između straha i hrabrosti, između neizvesnosti i vere u život.
Oktobar je završen, a tim povodom šest žena iz Ženskog centra Milica, svaka sa svojim jedinstvenim iskustvom, odabrale su šest umetničkih dela koja su u njima probudila osećanja, podstakla ih na refleksiju i dala im snagu.
Devojka u plavom, Đura Jakšić
Jakšićeva „Devojka u plavom“ prikazuje ženu u stanju duboke zamišljenosti, sa očima koje skrivaju slojeve emocija i neizgovorene priče. Kroz ovu devojku, žene iz centra Milica vide snagu koja se ne pokazuje lako, ali postoji u svakom pogledu, odražavajući njihovu borbu sa rakom dojke. Ona je oličenje tihog otpora, istrajnosti, i unutrašnje moći koja nosi kroz najteže trenutke.
Žena na prozoru, Fritz von Uhde
Uhdeova „Žena na prozoru“ prikazuje ženu kako gleda kroz prozor u trenutku intime i introspekcije. Njen pogled ka spolja odražava čežnju za svetom izvan bolesti, za nadom u novi početak. Ova slika u očima žena simbolizuje putovanje kroz neizvesnost, ali i nadu, trenutke kada se sve može promeniti jednim pogledom ka budućnosti.
Žito, Milan Konjević
Konjevićeva slika „Žito“ prikazuje snagu prirode kroz prikaz polja zrelih klasova žita. Ova scena evocira ciklus života, otpornost i uvek prisutnu mogućnost obnove. Za žene koje se bore sa rakom dojke, žito predstavlja i njihovu snagu – sposobnost da se, kao zemlja koja obnavlja useve, podignu i nastave dalje, bez obzira na sve izazove.
Dah dubrovačkog proleća, Marko Murat
„Dah dubrovačkog proleća“ Marka Murata donosi prizor proleća kao simbola buđenja i nade. Sa živopisnim bojama i svežinom, ovo delo podseća na novi početak koji dolazi posle teške zime. Žene iz Milice nalaze inspiraciju u ovoj slici kao uvek prisutnu nadu i podsećanje da se, posle svake borbe, rađa mogućnost za novi život.
Dve sestre, Marie Laurencin
Laurencinina „Dve sestre“ prikazuje dve žene u nežnom zagrljaju, oličavajući snagu ženske povezanosti i podrške. U ovoj slici, žene prepoznaju vrednost zajedništva, trenutke kada prijateljstvo i solidarnost postaju najjače oružje protiv bolesti. Laurencinovo delo je svedočanstvo empatije i podrške, baš onakvo kakvo žene iz Milice pronalaze jedna u drugoj tokom svog puta.
Narodni muzej je pokrenuo, a onda su se pridružili…
Etnografski muzej, Muzej savremene umetnosti Beograd, Muzej Jugoslavije, Galerija Matice Srpske, MSUV Novi Sad, Muzej Vojvodine, Galerija Nadežde Petrović, Muzej Naivne marginalne umetnosti, Muzej primenjene umetnosti, Narodni muzej Kikinda, Gradski muzej Sombor, Narodni muzej Zaječar, Muzej Ponišavlja, Narodni muzej Smederevska Palanka, Muzej Pančevo, Narodni muzej Zrenjanin, Narodni muzej Užice, Muzej RTK, Muzej Ilijanum, Narodni muzej Aranđelovac, Narodni muzej Ruma, Zavičajni muzej Knjaževac, Zavičajni muzej Jagodina, Medijana22, Muzej Smederevo, Jugoslovenska kinoteka, Muzejska jedinica Odžaci, Zavičajni muzej Župe, Muzej Vranje, NMAR, Muzej Leskovac, Muzej grada Beograda, Savremena Galerija Subotica, Muzej Afričke umetnosti, Muzej žrtava genocida, Muzej rudarstva i metalurgije Bor.